AhmetAker tarafından yazılmış tüm yazılar

iPhone’nun olmazsa olmazları!

-Bildiğiniz gibi iPhone ilginç ve bir okadarda sosyal yaşantıya kolaylık sağlayan uygulamalar yelpazesine sahip bir cihazdır. 2008’de açılan Appstore’da 500.000’i aşkın ücretli/ücretsiz ve milyarlarca defa download edilmiş uygulamalar mevcut. ama içlerinden bazı uygulamalar varki olmazsa olmazları denilebilir. kendi cihazımda sık kullandığım ve faydalı olduğunu düşündüğüm bir kaç uygulamayı sizlerle de paylaşmak istedim.

1-Viber

Viber; sosyal bir ağ olmakla birlikte (iPhone veya Android cihaz kullanan), 3G mobil internet ile veya Wİ-Fİ ağları üzerinden yurtiçi ve yurtdışındaki arkadaşlarınızla ”ücretsiz” konuşabileceğiniz ve yazışabileceğiniz bir uygulama. (Appstore’da bu uygulama ücretsiz)

2-WhatsApp

WhatsApp; (iPhone, Android , BlackBerry ve Nokia cihaz kullanan) arkadaşlarınızla, 3G mobil internet ile veya Wİ-Fİ ağları üzerinden ”ücretsiz” sohbet, çoklusohbet, resim, video, ses notu ve bulunduğunuz konum’u paylaşabileceğiniz bir uygulama. (Appstore’da bu uygulama 0.99$ ) iPhone’nun olmazsa olmazları! yazısına devam et

Samsung, Galaxy S 2 için yeni reklam filmi yayınladı.

Nisan ayından bu yana Dünya’nın bazı kesimlerinde satışa sunulan ve ülkemize 20 Haziran itibariyle girecek olan Samsung Galaxy S II cihazı donanımsal özellikleri ile büyük beğeni topluyor. Teknoloji devi Samsung bu özellikleri, yeni yayınladığı reklam filmi ile gözler önüne sermeyi başarmış. İşte ‘parmaklarınızı serbest bırakın’ sloganlı o reklam;

http://www.youtube.com/watch?v=ts9mHFTHTuc

iPhone 5 hakkındaki yeni iddia: Köşeden köşeye ekran!

Akıllı telefon piyasasının en ağır toplarından iPhone’un yeni modeli hakkında söylentiler çıkmaya devam ediyor. Sırada ise iPhone 5’in köşeden köşeye ekrana sahip olacağı var. Apple’la konuşma ve tanıma teknolojisi için işbirliği içinde olan Nuance firmasına yakın bir geliştirici tarafından ortaya atılan bu iddia acaba gerçek mi diye akıllarda soru işareti bırakıyor. Geliştiricinin yayınladığı fotoğraflarda çoğunluklu olarak iPhone 4 üzerine oturtulmuş resimlerle karşılaşıyoruz. iPhone 5 hakkındaki yeni iddia: Köşeden köşeye ekran! yazısına devam et

Peygamber’ler şehri Diyarbakır…

Diyarbakır’da 8 peygamber mezarı, 3 peygamber makamı ve 541 sahabe kabrinin varlığı bilimsel çalışmalarla geçen sene tescillendi. Buna göre Diyarbakır’da Hz. Zülküf, Hz. Elyesa, Hz. Asaf bin Behriya, Hz. Enüş, Hz. Melak, Hz.Rüveym, Hz. Harut ve Hz. Danyal peygamberlerinin kabirleri var. Ayrıca Hz. Zülküf, Hz. Yunus ve Hz. İlyas peygamberlerinin de makamları bulunuyor.

Peygamber şehri olarak bilinen Şanlıurfa’da ise farklı zamanlarda Hz. İbrahim, Hz, Eyüp, Hz. Elyesa, Hz. Şuayb ve Hz. Lut’un yaşadığı; Hz. Eyüp ve Hz. İbrahim’in de makamlarının bulunduğu biliniyor.

Yüce Rabbimiz En`âm Suresi’nin 86. ayetinde “İsmail, Elyesa `, Yûnus ve Lût`a da yol gösterdik” hepsini âlemlere üstün kıldık” ve aynı surenin 89. ayetinde de “İşte onlar kendilerine kitap, hikmet ve peygamberlik verdiğimiz kimselerdir” buyurmaktadır. Sa’d Suresinin 48. ayetinde ise Elyesa’ (a.s.) şöyle anılır: “İsmail`i, Elyesa`ı, Zülkifl`i de an. Hepsi de iyilerdendir”.

Elyesa’ (a.s.)’ın, İslâmî kaynaklarda “Elyesa` b. Ahtûb b. Acûz” şeklinde verilen şeceresi dışında onunla ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, İlyâs (a.s.) devrinde yaşadığı ve ondan sonra peygamber olarak görevlendirilmiştir. [28]
Nebî Elyesa’ (a.s.)’ın, İsrailoğullarını doğru yola davet etmesine rağmen çok azının kendisine inandığı, çoğunluğun ise iman etmediği, kendisine iman etmeyen ve gerekli dersleri almayan İsrailoğullarının büyük bir kısmının başına ise Asurluların musallat edildiği ifade edilmektedir. [29]
Peygamber’ler şehri Diyarbakır… yazısına devam et

Yedi Kardeşler Burcu Efsanesi

Diyarbakır surları üzerinde 78 burç vardır. Bunlardan biri de Yedi Kardeşler Burcu’dur. Burcun bu adı alışı şu efsaneyle açıklanır:

Bu dönemde düşman Diyarbakır surlarını kuşatır. Günlerce süren kanlı çarpışmalardan sonra kale düşer. Ancak, yedi kardeşin savunduğu, şimdiki Yedi Kardeşler Burcu bir türlü teslim olmamaktadır. Düşman tüm gücüyle yüklenir, sonuç alamaz. Uzlaşmak üzere elçi gönderir. Yedi Kardeşlerin elçiye cevabı şöyle olur: Biz bir şartla teslim oluruz. O da canımızın bağışlanması. Burayı yalnız kralınıza ve komutanlarınıza teslim ederiz. Gelip burca girsinler ve kaleyi teslim alsınlar, sonra da canımızı bağışlasınlar. Kral bu şartı kabul eder. Komutanlarıyla birlikte burca girer. Girer girmez büyük bir patlama olur. Yedi Kardeşler barut mahzenini ateşlemiştir. Kale havaya uçar. Kral, komutanlar ve yedi kardeş ölür. Düşman ordusu dağılır. Bu olaydan sonra bu burcun adı Yedi Kardeşler Burcu olur.

KENTİN ŞEYTANINA İLİŞKİN EFSANESİ

Efsaneye göre her kentin bir şeytanı vardır. Diyarbakır şeytanı da bozguncudur. Halkın eşraftan iki kişi çevresinde toplanıp, birbirlerine düşman olmalarına neden olur. Halk çaresiz kalmıştır. Onlara acıyan bir evliya şeytanı yakalar; bir demir parçasına dönüştürerek İç Kale Kapısı’nın sol üst yanına zincirler. Böylece kent şeytandan kurtulur. Diyarbakır şeytansız tek kent olur.
Yedi Kardeşler Burcu Efsanesi yazısına devam et

DİYARBAKIR Peygamberler şehri

Diyarbakır da 7 peygamber mezarı,541 sahabe,Muhyittin-i Arabinin arkadaşı Halvet baba,Ulu camii (Harem-i şerif),Ashab-ı Kehf mağarası, 2 peygamber makamı (Hz Yunus ve Hz.Züilkifl) bulunmaktadır.
Fisk kayası Hz.Yunus’un makamıdır.Hz.Zülkifl peygamber makamı da Erganidedir.
Diyarbakır Türkiyede inanç turizminin emsalsiz birinci merkezidir.Ortadoğu açısndan da en önemli merkezlerdendir.Ülke miz ve tüm dünya müslümanlarının hacdan sonra ziyaret edeceği en önemli mekanlardan birisi Diyarbakırdır:

1.Peygamberimiz(SAV) arkadaşları olan 27 sahabe Diyarbakırda yatmaktadır.Bu rakam Mekke ve Medineden sonra üçüncü sayıda sahabenin yattığı yer özelliğidir.Mevlana Halid-i Bağdadi eserinde ise ayakların basamayacağı kadar şehid sahabeden yani yüzlerce şehid sahabeden bahseder. Mevlana Halid ‘ şühedadan ayak basacak yer bulamadım ‘demektedir.27 sahabenin ismi ise salnameden alınmıştır.İyaz bin Ganem komutasındaki ordu 27 Mayıs 638’de şehri fethetmiştir.İlk etapta 40 şehit verilmiştir.27’si Hz.Süleyman isimli bölgededir.13 şehit şehrin farklı yerlerinde şehit olmuştur.)Örneğin Mirisyap hazretleri,Sahat bin Vakkas gibi) Iyaz bin Ganem Sultan Sasa’ya 500 sahabe yardımcı vererek başka yerlere gazaya devam etmiştir.Yani Diyarbakır’da ayrıca 500 sahabe daha bulunmaktadır.(Bu durumda Diyarbakır’da 541 sahabe yatıyor demektir).Ancak bu rakam asgari bir rakamdır.Mevlana Halid Bağdadi’nin Farsça yazılı divanında geçen yukarıdaki ifadeyi gözönüne alırsak Hz.Süleyman mevkiinde 27 sahabe değil ayakların basamıyacağı kadar şehid cümlesine uygun olarak yüzlerce sahabe anlamı çıkar.Buna Sultan Sasa ve 500 sahabeyi de katarsak yaklaşık 700-1000 arası bir şehit sahabe anlamı ortaya çıkar.
DİYARBAKIR Peygamberler şehri yazısına devam et

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(sav) Diyarbakır’a Yapmış Olduğu Dua!

Bütün medeniyetlerin sevdalı şehri olan Diyarbekir, mevcut kitabelerle 30’un üzerinde medeniyet izi taşımasına rağmen, sahip olamayan medeniyetlerin de sevdalı şehri olmayı başarmış bir il, ki halen dünya üzerinde birçok ülkenin hayali olmaya devam etmektedir.

Gizemi sırlarında, sırı gizeminde saklı olan bu kutsi şehir İslamiyet için de oldukça önemli, bu önemiyet sadece günümüz için değil, Peygamber efendimiz Hz. MUHAMMED’in (sav) Miraç’a çıkması ile başlamış, lakin efendimiz Miraç’a çıkarken yüce Allahın huzuruna çıktıktan sonra, buradan Diyarbekir’i izlediği ve buranın neresi olduğu konusunda Cebrail (as)’a sorduğu ve Cebrail (as)’ın da buranın Şehr_i Amid (Diyarbekir) olduğu hususunda bilgi verdiğini ve efendimizin Diyarbekir için ”Bu memleketten bereket hiçbir zaman eksilmesin ”diye dua ettiği rivayet ediliyor…
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(sav) Diyarbakır’a Yapmış Olduğu Dua! yazısına devam et

Dünya’nın İlk Robotunun Diyarbakır’da Yapıldığını biliyormuydunuz?

Robot işlevi gören ilk aygıtların Diyarbakır’da, 12. ve 13. yüzyıllarda kullanıldığı belirlendi. Araştırmacı yazar Sıddık Algül, “Amerika kıtası daha keşfedilmemişken Artukoğulları saraylarında, hükümdar ve konuklarına hizmet veren robot işlevi gören aygıtlar yapılmış” dedi.

Diyarbakır’da 12. ve 13. yüzyıllarda robot işlevi gören aygıtlardan yararlanıldığı bildirildi. Araştırmacı yazar Sıddık Algül, araştırmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, 12. ve 13. yüzyıllarda Artuklu hükümdarlarına başkentlik eden Diyarbakır’ın birçok konuda olduğu gibi robot yapımında da dünyaya öncülük ettiğini söyledi. Diyarbakır’ın dünyaca ünlü surlarının İçkale bölümünün hükümdar sarayı olarak kullanıldığını anlatan Algül, Artuklu Hükümdarı Melik Salih Nasıruddevle Mahmud zamanında, Ebü’l-İzz adlı mühendisin sarayda, robot işlevi gören aygıtlar yaptığını kaydetti.
Dünya’nın İlk Robotunun Diyarbakır’da Yapıldığını biliyormuydunuz? yazısına devam et

İslam’ın 5. Haremi Şerifi Diyarbakır Ulu camii

Anadolu ‘nun en eski camisidir. 639 yılında Diyarbekir’e egemen olan müslüman Araplar tarafından şehrin merkezindeki en büyük mabedin (Mar Toma Kilisesi) camiye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Daha sonra 1091 yılında Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah’ın buyruğu ile büyük bir onarım gördüğünü, değişik dönemlerde birçok kez onarım ve eklentilerle bugünkü şeklini aldığını kitabelerinden öğrenmekteyiz. Erken islam döneminin ünlü Şam Emeviye Cami’nin (benzerliklerden dolayı) Anadolu’ya yansıması olarak yorumlanan Diyarbekir Ulu Camii, İslam aleminin 5. Harem-i Şerifi olarak kabul edilmektedir.

Ortadaki büyük avlunun doğu ve batısında yer alan maksureleri, güneyinde Hanifiler Cami’i, kuzeyindeki Şafiiler Camii ve Mesudiye Medresesi ve Caminin batı girişinin hemen yakınındaki Zinciriye Medresesi ile dinsel ve kültürel yapıları biraraya getiren bir yapılar grubu niteliğindedir. Ulu Cami’nin avlu cephelerinde farklı dönemlere ait Mimari bezekler, kabartma ve yazıtlar büyük bir uyum içerisinde yerleştirilmişlerdir. Ki bu da bize sanatın birbiri üzerine eklenerek geliştiği bu yapıda inançların ve hoşgörününde uyum içerisinde geliştiğini ve gelişebileceğini kanıtlıyor.

Kürtler ve İslamiyet (Prof. Dr. Yasin Ceylan odtü/felsefe)

Kürtleri Kürt kimliğinden koparmak için çeşitli yöntemler denendi. Devletçe yürütülen bu politika, önceleri Kürt diye bir kavmin olmadığı, Kürt dilinin de birkaç dilden oluşan çakma bir dil olduğu teziyle ortaya çıktı. Daha sonraları, aynı politika, Kürtlerin aslında Türk kökenli oldukları ama sonraları değişikliklere uğradıkları iddiasıyla devam etti. Şimdilerde ise bu süreç, Kürtlerin var oldukları, ancak dillerinin, sadece söz ve türkülerden ibaret olduğu ve bu dilin kanunen, “bilinmeyen bir dil” olduğu noktasına geldi. Son zamanlarda ise bu bir nevi Kürtlüğü imha politikasına, yeni bir halka eklendi: Kürtleri İslamlaştırmak.

Bu yeni entrika, devletin de desteğiyle, Fethullah Hoca’nın şakirtleri tarafından gerçekleştiriliyor. Hedef, Kürteli’nde okul, dershane, TV kanalı ve etüt merkezleri açarak, Kürtleri İslam ve ümmet birliği adına, kimlik iddiasından vazgeçirmek, Kürt olan tüm özelliklerden soyutlamak. Tabii, nihai amaç, onları Türkleştirmek. Diğer taraftan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, Kürtçeye çevrilmiş Kuranı, imam ve vaizlerin eline vererek, Kürt illerine salma projesi, bu entrikanın resmi olan versiyonudur.
Kürtler ve İslamiyet (Prof. Dr. Yasin Ceylan odtü/felsefe) yazısına devam et

Angry Birds bu sefer ekran karşısındakileri yıktı

Akıılı telefon kullanıcılarının vazgeçilmez oyunu Angry Birds oyun dünyasında fenomen olma yoldunda emin adımlarla ilerliyor. Tablet bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının otobüslerde, vapurda, tren de kısacası hemen hemen her yerde oynadıkları öfkeli kuşlar sosyal medyada da ilgi odağı. Angry Birds seven vatandaşlarımızda burdan hareketle öfkeli kuşlarla ilgili ilginç videolar hazırlıyorlar.

işte onlardan biri;

TeamViewer Uygulaması iPhone, iPod touch, iPad ve şimdi ayrıca Android için

Apple iOS ve Android için TeamViewer Uygulaması ile her yerden uzaktaki bilgisayarlara erişebilirsiniz. Gözetimsiz bilgisayarlar için anında destek sağlamanızı ve sürekli erişime sahip olmanızı sağlar. bilgisayarınızdan uzak bi konumda oduğunuzda bile bu uygulamayla her an elinizin altında olacak. Kişisel kullanıcılar için TeamViewer ücretsizdir!

iPhone iPad ve iPod için buradan indirebilirsiniz.

Adroid için buradan indirebilirsiniz.

iPhone’un en iyi flaş light programı denilebilecek Best Front Camera Flash Light!

sizlere appstore kategorilerinde yeni yer alan bir uygulama öneriyoruz. şimdiye dek piyasaya sürülen benzeri uygulamalardan çok daha özelliğe sahip ve üstelik ücretsiz. en şaşırtıcı özellikleri alkış çalarken ve telefonu sağa sola sallarken bile yanıp sönebiliyor. eğlenceli ve kullanışlı bu uygulamayı kaçırmamanızı öneririz. iPhone’un en iyi flaş light programı denilebilecek Best Front Camera Flash Light! yazısına devam et