Kategori arşivi: Delphi

Delphi Programlama Dili

Rad Studio ve Delphi XE2 1. Güncellemesi yayınlandı

Embarcadero tarafından büyük yenilikler ile kullanıma sunulan Rad Studio ve Delphi XE2 için güncelleme paketi yayınlandı. Bu pakette 120 hata giderilmiş. Bu hatalar; yeniliklerin öncüsü olan FireMonkey tasarlama ve çalıştırma zamanı ile ilgili hatalar, Yeni VCL stilleri, VCL tasarlama ve çalıştırma zamanı ile ilgili hatalar, daha stabil IDE ortamı için giderilmiş olan hatalar ve C++/Delphi derleme hataları giderilmiş.

Tüm düzeltmeler
Delphi XE2 ve C++Builder XE2 ISO (includes Update 1)
RAD Studio XE2 Update 1

Delphi Yeni Yol Haritası

XE 2 ile standartları parçalayan Delphi (embarcadero), yeni yol haritasını açıkladı. Bundan bir önceki yol haritasını paylaşırken uzun zaman diye yazmıştım ama tahmin edilen süreden de çok önce piyasaya sunuldu. Çapraz platform desteği ve Akıllı telefonları da destekleyen Delphi yeni yol haritasında ki hedefler daha iyi destek.

 

 • FireMonkey de yapılacak değişiklikler ve yeni bileşenler ile daha sağlam destek. Çapraz platform için kullandığımız FMX şuanda diğer VCL’den farklı ve eksik olan Bileşenler mevcut.
 • Yeni nesil Delphi Derleyicisin de Çoklu donanımsal derlemeler seçilebilecek. İşletim sistemine ve donanıma göre dersek sanırım daha doğru olacak.  İşlemcisine göre derleme olanağı olacak gibi bir sonuç çıkıyor buradan. (ARM veya PC)
 • Delphi ve C++ IOS desteği.
 • Geliştirilmiş Mobil Kullanıcı arayüz (UI) desteği. Ayrıca Cihazlarda ki Kamera, AKSELEROMETRE, GPS gibi
 • Delphi ve C++ ARM desteği
 • Geliştirilmiş Ios desteği
 • Android Desteği
 • Win8/Metro desteği. Bu hem ARM hemde Intel tabanlı PC için olacak. Windows Phone desteği de olması muhtemel.

Embarcadero RAD Studio XE2 Architect – 30 day trial


RAD Studio XE2, Delphi 1’in ilk çıktığı zamandan beri en önemli yeni sürümdür. Daha önce olmadığından fazla hem iş hem de geliştirici özellikleri bu sürüm içerisinde paketlenmiştir. RAD Studio XE2 size işinizin hem bugün hem de gelecekte ihtiyaç duyacağı hızlı, zengin içerikli, yüksek bağlantılı ve esnek uygulamalar geliştirmeniz için gerekli araçları sağlamaktadır. Bu sürüm ile epeyce yenilikler mevcut. Kurulum işlemi bittikten sonra deneyimlerimi sizinle paylaşacağım inşallah.

Şuna bakın! RAD Studio XE2 ile şunları yapabilirsiniz…

 • YENİ! 64-bit Delphi uygulamaları ile en yeni donanım özelliklerinin avantajlarını kullanın
 • YENİ! FireMonkey™ ile çok etkileyici görsel iş uygulamaları geliştirin
 • YENİ! Yüksek-performanslı Windows, Mac ve iOS yerel uygulamalar geliştirin
 • YENİ! LiveBindings™ ile herhangi bir veri tipi olan, herhangi bir görsel nesneye bağlantı sağlayın
 • YENİ! Mobil ve bulut bağlantısı ile çok-katmanlı Datasnap’i daha ileri taşıyın
 • YENİ! iOS (iPhone/iPad) ve Android için tek başına çalışan mobil uygulamalar geliştirin
 • YENİ! Mobil-optimizasyonlu web uygulamaları

İster yeni uygulamalar geliştiriyor olun, isterseniz mevcut uygulamalarınızı taşıyın, RAD Studio XE2 kaçırılmayacak bir araçtır!

Buradan İndirebilirsiniz
BTG sayfası için

RAD Studio XE2 Türkiye Lansmanı ! Özel Konuk: Marco Cantu

XE 2 ile ilgili olarak Ankara’da yapılacak Lansman davetiyesi geldi. Merak ile beklediğim bir yazılım geliştirme aracı. Videosunu daha önce sizinle paylaşmıştım.

Delphi 1’den beri en geniş kapsamlı ve tüm yeni özellikleriyle çıkacak olan RAD Studio XE2 yi ilk görenlerden biri olun!

Dünyaca ünlü Delphi kitaplarının yazarı ve herkesce çok sevilen Marco Cantu gün boyunca etkinlikte sunumlar gerçekleştirecek ve katılımcıların sorularına cevap verecektir. Türkiye’de Delphi konusunda yaygın uygulamalar geliştiren çok yetkin geliştiricilerin tecrübeleri de yer alacaktır.

Yeni bir uygulama kuruyor yada varolan sistemleri değiştiriyorsanız bu seminer tam size göre!

Gelin ve bütün bu sansasyonun ne hakkında olduğunu, aşağıdakileri yapmanın ne kadar kolay olduğunu görün:
RAD Studio XE2 Türkiye Lansmanı ! Özel Konuk: Marco Cantu yazısına devam et

Ipad ile öğreniyorm

Ipad ile yapacaklarınız arasında çok fazla şey mevcut. Peki Ipad ile programlama, Photoshop gibi geliştiricilere yönelik dilleri/programları öğrenmek ister misiniz.?

Günlük hayatımız da tabletler artık çok fazla yer edinmeye başladı. Evde, İş de, Okul da, Seyahatte. Akllınıza ne geliyor ise kullanacak bir program bulmak çok da zor değil artık. Bu yazım da bu programları sizinle paylaşmak istedim. Uygulamaların tümü içerik dahil İngilizcedir.

Learn Photoshop CS5 Quickly And Easily
9.99 $ ile satın alacağınız bu program ile Photoshop’a baştan başlayıp sonuna kadar ilerleyebilirsiniz. Çok fazla görsel ile desteklenmiş ve yalın bir dil kullanılmış. 800 MB üzerinde eğitim dokümanı mevcut. Buradan ulaşabilirsiniz
Ipad ile öğreniyorm yazısına devam et

Delphi XE güncelleme fiyatına RAD Studio XE’yi alın II

Geçen gün gelen bir mail’i sizin ile paylaşmıştım. İkinci mailli de sizinle paylaşmak istedim.

Delphi XE güncelleme fiyatına RAD Studio XE’yi alın!

Çok kısıtlı bir süre için Delphi XE fiyatına Embarcadero RAD Studio XE’yi alabilirsiniz – bunun anlamı bir ürün fiyatına beş ürün demektir!

————————————–
RAD Studio XE’yi uzatılmış upgrade hakkıyla birlikte alın, üstelik promosyon olarak ÜCRETSİZ TMS Components’ı alın. Teklif son geçerlilik 31 May 2011.
http://www.embarcadero.com/radoffer
————————————– Delphi XE güncelleme fiyatına RAD Studio XE’yi alın II yazısına devam et

Delphi XE güncelleme fiyatına RAD Studio XE’yi alın

Bana gelen bir E-mail’i sizin ile paylaşmak istedim.

RAD Studio XE’yi uzatılmış upgrade hakkıyla birlikte alın , üstelik promosyon olarak ÜCRETSİZ TMS Components‘ı alın. Teklif son geçerlilik 31 May 2011.

RAD Studio size Windows, .NET ve Web Uygulama geliştirme için bütün bir çözüm sağlamaktadır…

• Delphi XE – yerel Windows uygulamaları geliştirmek için en hızlı yol • C++Builder XE – tüm RAD görsel kabiliyetleri ve Delphi’nin VCL
• C++Builder® XE – tüm RAD görsel kabiliyetleri ve Delphi’nin VCL kütüphaneleri ile birlikte C++ dili ve kütüphaneleri
• RadPHP™ XE – .NET, ASP.NET Web, ve cross-platform Mono uygulamalarını alışkın olduğunuz Delphi tabanlı dil ile oluşturun Delphi XE güncelleme fiyatına RAD Studio XE’yi alın yazısına devam et

Delphide kullanılan bazı terimlerin açıklamaları

Class (Sınıf) : Nesneye Dayalı (Object Oriented) programlamada belli bir işlevi yerine getirmesi için kurulmuş, fonksiyonlardan ve verilerden oluşan yapıya class(sınıf) denir.
Property (Özellik) : Bir class’ın belli özelliklerinin sakladığı ve kullanıcı tarafından değiştirilmesine veya kontrol edilmesine izin verilen değişkene property(özellik) denir.
Event (Olay) : Programın çalışması sırasında dışarıdan girişlere göre değeri değişen özel property’lere event(olay) denir.
Procedure (Prosedür) : Geriye herhangi bir değer döndürmeyen alt programlara Procedure(Prosedür) denir
Function (Fonksiyon : Geriye belirli tiplerde değer gönderen alt programlara Function(Fonksiyon) denir.
Method (Metot) : Bir class üzerinde çalışan procedure ve fonksiyonlara method(metod) denir.
Component (Bileşen) : Görsel bir programlama dilinde belli bir işlemi yapmak için tasarlanmış property, event ve methodlar içeren küçük program parçasına component(bileşen) denir.
Form : Görsel bir programlama dilinde program yazarken kullanılan her türlü bileşeni üzerine yerleştirebilen ve programın kullanıcı ara yüzünü oluşturan pencerelere form denir.

Delphi ve Visual Basic

Visual Basic, Microsoft tarafından, Basic programlama dili üzerinde geliştirilmiş, olay yönlendirmeli, üst seviye, nesne tabanlı ve görsel bir programlama dilidir. Visual Basic, windows ortamında çalışan programlar yapmak amacı ile geliştirilmiştir. Visual Basic’in en son sürümü Visual Basic 6’dır. Bundan sonraki sürümlerde dilin yapısı çok büyük oranda değişmiş ve tamamen .Net teknolojisine geçmiştir. Şu an Visual Basic® 2010 sürümü kullanılmaktadır. Visual Basic ve diğer programlama araçlarının ücretsiz sürümlerini Microsoft’un Microsoft Developer Network – MSDN sitesinden indirmek mümkündür.

Borland firması 1995 yılında efsane Turbo Pascal’ın Win32 platformlu görsel uygulamasını hazırlamaya koyuldu. İlk başta proje adı Visual Pascal’dı. Daha sonra projenin kod adı olan Delphi adı ile değiştirildi. Delphi de, Visual Basic gibi windows ortamında çalışan programlar yapmak amacı ile geliştirilmiş bir programdır. Delphi’yi açtığınızda karşınıza gelen ortama IDE denmektedir. IDE, (Integrated Development Environment) Entegre Geliştirme Ortamı anlamına gelmektedir. IDE program yazarken işlerinizi kolaylaştıracak birçok araca ve özelliğe sahiptir. Delphi ile Object Pascal kavramları birbirine karışsa da Delphi, Object Pascal programlama dilini kullanan ve programcılara VCL teknolojisi yardımıyla program yazmalarını sağlayan IDE nin adıdır. Delphinin tüm komutları Object pascal komutlarıdır. Delphi’ye başlayacak bir kimse ilk önce Pascal komutlarını gözden geçirmelidir. Delphi, C++ diline de destek vermektedir. Delphi ve Visual Basic yazısına devam et

Programlama ve Görsel Programcılık

Programcılık normalde program kodunun bir metin editöründe (Dos’ta Edit, Windows’ta ise Notepad veya Wordpad vb..) yazılması ve yazılan kodun -komut satırında yazılan komutlarla- kendi derleyicisinde derlenmesi sonucu oluşan programın yine komut satırında çalıştırılarak denenmesi şeklinde yapılır. Bu zor ve uzun bir işlemdir. Son zamanlarda metin editörü de bulunan derleyiciler işi biraz daha kolaylaştırmışlardır. Bunlar aynı mantıkla çalışırlar fakat komut satırı işlemlerini otomatik yaparlar.

Görsel programcılık ise durum farklıdır. Kullanıcı, windows programını yazarken sürükle ve bırak mantığıyla nesneleri alır ve program formunun üzerine koyar. Bazı kodlar otomatik yazılır ve kaynak dosyaları otomatik oluşturulur. Programcı bunlarla ilgilenmez. Nesnenin, form üzerindeki yerini, rengini, vb. işlemleri bile fare ile ayarlar. Böylece programcı sadece yapacağı işe konsantre olur. Diğer işleri görsel programlama aracı halleder. Şu anda görsel programcılık amacıyla kullanılan pek fazla programlama dili yoktur. Görsel programlama araçlarına Visual Studio (Visual Basic, Visual C++, Visual C#), Rad Studio(C++ Builder, Delphi, Delphi Prism), Dev Pascal, Dev C++, Lazarus, Eclipse ve Mono Develop paketleri örnek verilebilir. Eclipse ide’ye eklenebilen eklentiler ile Java, C, C++, PHP, Javascript vb. dilleri için programlama ve web programlama mümkün olmaktadır (Ama çok zahmetli bir iş ben Android için SDK yükledim).

Delphi 64-bit Sneak Ön İnceleme

Embarcadero 64-bitlik Delphi versiyonun ilk videosunu yayınladı. Bu video da 8 byte pointers, VCL entegrasyonu ve Database entegrasyonunu göstermekte. Sonun da Delphi 64 bit versiyonu gerçek oluyor 🙂 . Videoyu buradan izleyebilirsiniz

Videodan Notlar :

 • Integer, LongInt ve Cardinal veri tipleri 32 bit olarak gelmekte.
 • Int64 64-bit olarak gösterilmekte.
 • NativeInt, NativeUint platforma göre farklı olacak
 • Işaretçiler (Pointers) platform’a bağlı olacak
 • 64 bit adres alanı için destek
 • Her projede (muhtemelen), birden çok hedef platform (aşağıdaki resim de görüldüğü gibi) olacak
 • Delphi 64-bit Sneak Ön İnceleme yazısına devam et

  Delphi Yol Haritası

  Delphi ile ilgili ilk yazımda uzak kaldığımı yazmıştım. internetten biraz araştırma yapınca ve Delphi XE kurup ekranları biraz kurcaladığım da bu konuda kendimi çok haklı buldum :). Evet ciddi anlamda hem programlamadan ve doğal olarak delphi den uzak kalmışım. Ara sıra kullandığım Lite versiyonu hariç delphi veya diğer dillerde tek kod yazmamıştım.

  Delphi Proje Sorumlusu olan Mike Rozlog tarafından yayınlanan ve 12 Ağustos 2010 tarihinde güncellenen İngilizce içerikli sayfasına Buradan ulaşabilirsiniz. Burada yazılan haritaya göre ilk multi-platform ve ikincisi de 64bit desteği. Son yapılan duyurular ile daha fazla bilgi ve bazı tarihler bizlere sunuldu. Yol haritasında bize sunulan ve devam eden 5 adet proje bulunmakta. Şimdi bu 5 projeye bir göz atalım.

  Delphi Yol Haritası yazısına devam et

  Delphi XE yeni bir şans olabilir mi?

  Bu ilk yazıyı aslında kendim yazmak isterdim ama bulduğum bu yazı çok hoşuma gitti. Ayrıca uzun zaman oldu Delphi’den uzak kaldım ve bu kadar derinlemesine bir yazı yazmak bana biraz da zor geldi açıkçası :). Ama Bundan sonra başlangıç seviyesinden uzmanlaşana kadar çok yazı yazmayı hedeflemekteyim. İnşallah Allah nasip edecektir.

  Delphinin en son versiyonu olan Delphi XE (RAD Studio XE) raflarda yerini aldı. Programın 30 günlük deneme sürümünü kurup, yeni (ya da daha da geliştirilmiş) özelliklerine göz attığımda Delphi XE nin gerçekten son derece gözalıcı özelliklerle donatıldığını gördüm. 64 bit derleyiciler hariç, hemen hemen her başlıkta eksiksiz bir ürün çıkartılmış.

  Bunlara başlıklara kısaca değinirsek Delphi XE yeni bir şans olabilir mi? yazısına devam et