Kategori arşivi: .Net

Visual Studio.Net, VB.Net, ASP.Net, Silverlight, C#, Azure, SQL ve diğer Microsoft teknolojileri

Windows 10 Home Single Language upgrade hatası

Yeni aldığım sistem Windows 10 Home Single Language yüklü geldi. Format atmadan sistem geldiği kullanmak istedim. Elimde olan W10 Pro Key ile aktive edip kullanırım diye düşünüyordum. Ama ne mümkün. Bütün denemelerim, ki patch bile kullandım ama yine “Error Code: 0xc004f210, Activation of Window 10 Home….” hatası almaya devam ettim. En son Microsoft tarafından yayınlanmış bir key ile şansımı denedim. İnanılmaz ama oldu. Daha önce de Home’den Pro’ya geçiş yapmıştım ama bu hata baya can sıkıcı. Sizde bu hatayı alıyorsanız. Kendi elinizde olan anahtar yerine  Windows 10 Home Single Language upgrade hatası yazısına devam et

Internet Explorer 10 Developer Preview 4 Hazır

Internet Explorer Blog sitesini incelediğimde Internet Explorer Developer Preview 4 için 5 ana başlık görüyorum.

1. Güvenli XMLHttpRequest kullanımı (istekt, paylaşım veya taşıma) için CORS desteği, test

2. HTML5 için videoya alt yazı koyma, yerleştirme ve alt yazı dosya formatı desteği, test

3. Verimli depolama ve yazılmış veri manipülasyonu için dizinlere JavaScript desteği,

4. Kullanıcının seçebileceği alan artık belirlenebiliyor. Seçilmesini istemediğiniz alanlardaki metni hiçbir şekilde kullanıcı seçemeyecek. test

5. blobBuilder File API Writer desteği. test

Internet Explorer 10 Developer Preview 4 indirmek isteyenler kötü bir haberim var. Internet Explorer 10 Developer Preview 4 kullanabilmeniz için Windows Developer Preview kurmalısınız. Yani Windows 7 bile yeterli değil.

Internet Explorer 10 Developer Preview 4 indirmek isteyenler buraya tıklayabilir. Microsoft tarafından geliştiriciler için yayınlanan Internet Explorer Developer Preview kılavuzuna ulaşmak için buraya tıklayın. Son olarak Internet Explorer Blog tarafından Internet Explorer Developer Preview 4 ile ilgili habere ulaşmak için buraya tıklayın.

Fırat Esmer

SQL Server Etkinliği

Sizlere bir önceki yazımda SQL Server Öncüleri‘nden bahsetmiştim. Bugün ise sizleri küresel çapta faaliyet gösteren en büyük SQL Server topluluğu SQL Pass‘ın (Professional Association for SQL Server) Türkiye Şubesi olarak çalışmaya başlayan SQL Server Öncüleri’nin tanıtım toplantısına davet etmek istiyorum.

SQL Server ve etrafındaki teknolojilere odaklanan, Türkiye’de BT sektöründe konu hakkında çalışanlar arası etkileşimi arttırma hedefinde olan SQL Server Öncüleri ilk etkinliğini 21 Ekim 2011‘de Microsoft İstanbul ofisinde gerçekleşecek.

SQL Server konusunda çalışan BT çalışanlarının ve yazılım geliştiricilerinin hedeflendiği teknik içerikli SQL Server Öncüleri etkinliğinde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Sizler de bu etkinliğimizde aramızda olmak isterseniz http://mstr.to/plhjpu adresinden kayıt olabilirsiniz.

Microsoft ODBC Desteği

30 Ağustos’ta gerçekleştirdiğimiz duyuru ile de-facto endüstri standardı olan ODBC* stratejimizi açıkladık.

ODBC desteğimiz ile buluta giden yolda müşteri ve iş ortaklarımıza bir kere daha birlikte işlerlik (interoperability) ilkesine yaklaşımımızı ortaya koyduk. Bu doğrultuda SQL Azure hali hazırdaODBC desteklemekteydi.

İş ortaklarımız ve müşterilerimizle sürdürdüğümüz iletişim, pazarda OLE DB teknolojisinden ODBC‘ye doğru bir kayış olduğunu ortaya koymuştu. Bu stratejik kararımız C/C++ uygulama geliştiriciler için de belirgin bir yol haritasını ortaya çıkardı: Tek bir API’ye odaklanabilecekler.

Microsoft SQL Server‘in bir sonraki sürümü (kod adı Denali), OLE DB’yi destekleyen son sürüm olacak. SQL Server-kod adı- Denali‘nin ortaya çıkışının ardından OLE DB desteği bütün iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin rahat ve sağlıklı bir biçimde ODBC‘ye geçmelerine izin verecek şekilde planlanacak. Bu detayları ise SQL Server -kod adı- Denali sürümü piyasaya çıktığında paylaşacağız.

Bu noktada, gelecek projeleriniz için ODBC konumlandırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ürün Destek Yaşam Döngüsü hakkında daha fazla bilgi için Destek Ömrü İlkesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular bağlantısını ziyaret edebilir; detaylı teknik kaynak edinmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

*Açık Veritabanı Bağlantısı (ODBC), bir tür veritabanından (veri kaynağı) diğer tür veritabanına veri taşımak için kullanabileceğiniz bir teknolojidir.

Visual Studio 2011 ne zaman çıkacak

Buda nereden çıktı demeyin. Bugün bir konuşma da gelen bir soru ile artık vakit geldi dedim. Bildiginiz gibi VS 2011 bir kaç gün önce developers preview sürümü kullanıma sunulmuş idi. Genel de Microsoft’un huyu değildir herkese açık yayınlamak. Ama sanırım bu huyundan vazgeçiyor. Çünkü bir sürü preview yayınladı.

Windows 8 ile beraber kullanıma sunulan bu on gösterim henüz beta sürüm bile olmadıgı düşünürsek ve Windows 8’in gelecek yıl ortasında çıkacağını düşünürsek VS 2011 yada VS 11’in gelecek yıl ortasından önce çıkacağını sanmıyorum.

İlk betasını 2 ay geçmeden yayınlar diye tahmin ediyorum. Daha sonra bir yada 2 beta daha yayınladıktan sonra. Final versiyon sanırım Haziran gibi hazır olur.

Silverlight 5 RC

  • Native metodları çağırmak için P/Invoke
  • 64-bit desteği
  • Vector printing
  • Medya için uzaktan kumanda desteği
  • Tarayıcı içi elevated trust
  • PivotViewer artık SL Runtime’ın bir parçası.
  • Data binding’de DataContextChanged
  • 3D’de XNA dahili efektleri, sstencil buffer ve mult-sample anti-aliasing
  • OpenFileDialog’da DefaultDirectory özelliği ve SaveFileDialog’da DefaultFileName.

Silverlight 5 RC yazısına devam et

Windows Azure güncellemeleri Toolkit artık Access Control Service ios da destekliyor

Windows Azure Eğitim seti Ağustos Güncellemesi
Windows Azure Platform Training Course
Windows Azure Tools for Microsoft Visual Studio 2010
Deploying the Windows Azure ASP.NET MVC 3 Web Role
Introduction to Windows Azure Marketplace for Applications

Windows Azure Toolkit for iOS (Library) – v1.2.0
Deploying the Cloud Ready Packages for Devices ( 9 dakikalık eğitim)
Ios için Azure ve Cloud kullanımı ile ilgili daha fazla bilgi
Toolkit for iOS: New Project Experience for Accessing Windows Azure Storage
Toolkit for iOS: New Project Experience with Windows Azure Access Control Service

Using Windows Azure Blob Storage and CDN with WordPress

SQL Server Denali CTP 3 (Community Technology Preview) Kullanımınıza Hazır

12 Temmuz’da Los Angeles’da yapılan İş Ortakları Konferansı’nda duyurulan Denali CTP 3 konusunda Robert Wahbe etkileyici bir sunum gerçekleştirdi.

Denali konusunda en güvenli veritabanı ifadesini kullanan Wahbe ardından Denali’nin öne çıkan özellikleri SQL Always On, Column Index konularına da yer verdi. Denali’nin en göz alıcı özelliklerinden bir tanesi “Crescent”. Crescent özellikle iş kullanıcılarına Web tabanlı, dinamik bir raporlama arayüzü sunuyor. Bu sayede her yerden kolaylıkla raporlar üretilebiliyor.

SQL Server Denali’nin sunduğu yenilikleri ayrıntılı incelemek için Tıklayın

Bilgisayarınıza İndir.

Microsoft Visual Studio LightSwitch 2011

Visual Studio LightSwitch, her düzeyde yazılımcının hızlıca mükemmel masaüstü ve bulut uygulamaları geliştirmesini sağlayan yazılım geliştirme aracıdır. Zaman kazandıran araçlar & şablonları ve sezgisel geliştirme ortamı ile Visual Studio LightSwitch geliştirme sürecinizi hızlandırır ve kullanıcı arayüzü dizaynından Windows Azure Cloud Deployment’a kadar herşeyin karmaşıklığını azaltır. Visual Studio LightSwitch ile pratik bir şekilde uygun maliyetli, ölçeklenebilir özel yazılım çözümleri oluşturabilirsiniz. Ürettiğiniz çözümler ile mevcut sistemleriniz ve verileriniz arasında köprü oluşturup, iş verilerinizi kapsamlı ve kullanıcı dostu görünüm ile sunabilirsiniz. LightSwitch, yazılımlar için zaman bulamayan ya da yazılıma yeni adım atan kullanıcılar için hızlı çözümler sağlarken, yaratılan uygulamaları daha da geliştirmek istediğinizde Visual Studio Professional, Premium ve Ultimate ile beraber sorunsuz çalışır.

Visual Studio LightSwitch 2011 deneme sürümü indirilebilir. Fiyatı 299$ olan bu araç hayatımıza epey kolaylık katacaktır. Bileşenler konusunda tartışmasız bir numara olan DevExpress firması eklentiler çıkardı bile. Bunun dışında Infagistics ve ComponentOne firmaları da Eklentilerini çıkarmış bulunmak da.

Daha Ayrıntılı bilgiyi Visual Studio LightSwitch 2011 sayfasından öğrenebilirsiniz.

Microsoft AZURE

Azure için Microsoft ‘un yeni prensi tabirini kullanmak yanlış olmaz. Azure da nedir diye soranlar olabilir aramızda çok kısa özet geçelim; Yazılım Geliştirme, işletim sistemi ve program kullanımlarını kiralama yöntemidir.

1998 Yılında teknolojiyi arkadaşlar arasında konuşurken ‘microsoft  açıklama yapmış yakında kimse windowsu lisanssız yükleyemeyecekmiş çünkü internet üzerinden çalışacakmış demişti bi arkadaş’ garipsemiştik ama MS gözümüzde inanılmaz büyük bir firma olduğu için doğrudur yapar demiştik. Tabii o gün için 33.6 kbps ‘lik modemlerle internete bağlanıyorduk bu mümkün değildi ama broadband internetin yaygınlaşması ‘Cloud’ sistemlerin önündeki engelleri kaldırdı.
Microsoft AZURE yazısına devam et

Windows Azure Toolkit for iOS V1.0.1

Azure Toolkit ilk duyurusunu 10 Mayıs da yazmıştım. Şimdi 1.0.1 Versiyonu ile yeni özellikler ve gelişmiş kontroller ile tekrardan karşımızda.

Yapılan yenilikler arasında Cocoa framework ile daha iyi performans için yeniden düzenlenmiş Classes . Daha kolay adepte olabilmek için yapılmış değişiklikler, giderilmiş bazı hatalar ve dokümantasyonlar yer almakta.

https://github.com/microsoft-dpe/watoolkitios-lib
https://github.com/microsoft-dpe/watoolkitios-samples
https://github.com/microsoft-dpe/watoolkitios-doc Wade Wegner