Rahman ve Rahim

Bir sureyi okurken, bir işe başlarken her zaman için şöyle dememiz emir buyurulmuştur.


BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM

RAHMAN VE RAHİM OLAN
ALLAH’IN ADIYLA

Biz bunları söylerken ne demek istiyorz aslında. Allah neden önce Rahman sonra Rahimdir. Anlamlarını incelediğimiz zaman şöyle bir durum ile karşılaşıyoruz.

Rahman : “Dünya hayatında, mü’min-kâfir gözetmeksizin, mahlukatın hepsine merhametle muamele eden.” Rahman ve Rahim yazısına devam et

İsm-i Azam nedir? Nerededir?

Dua konusunu işlerken En güzel ve makbul duaların İsm-î Âzam ile edilen dualar olduğuna değinmiştir. O konuda fazlaca üstünde durmadığımız ve uzunca bir konu olan konuyu ayrı olarak ele almayı uygun gördüm. Peki nedir Îsm-î Âzam. Daha önceden de işlemiş olduğumuz konular arasında olan Esmaü’l Hüsna’yı hatırlarsanız orada Kuran’da geçen 99 isimden söz etmiştir ve onları açıklamıştık (Konuyu okumak için). Bir çok kaynakta ise bu 1001 isim diye zikredilir.

Bu isimler içinde öyle bir isim vardır ki Bu Îsm-î Âzam diye zikredilir. Buda Allah-û Teala’nın en önemli ismidir. Peygamber Efendimiz bir hadislerinde; Kim ki İsm-i Azam ile duâ ederse, Allah ona icabet eder, onunla istenirse verir” buyuruyor. (Tirmizi, Ebu Davut) İsm-i Azam nedir? Nerededir? yazısına devam et

Dua Etmenin Hikmet ve Kerameti

Dua Dinimizde çok yüce bir kıymete sahiptir. Çünkü Dua Allah ile Kul arasında daima bir köprüdür. Dua ettikçe bu köprü daha sağlam temeller alır ve güçlenir. Peygamberler, Velileri ve Allah dostları sürekli Allah’a Hamd etmişlerdir. Hamd yada şükür sadece darlık zamanında değil her zaman edilmesi gereken bir olgudur. Darlıkta, bollukta, kederde, sevinçte, ferahta her ne olursa olsun ellerimizi açıp Hamd etmek, Allah’ın bize verdiği nimetlere nankörlük etmemek gerekir.

Allah Kuran’i kerimde ondan birşey isterken dua ile gitmemizi emretmektedir. Çünkü Allah’a karşı yapılan en büyük kulluk görevlerinden birisi duadır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Sallahu Aleyhi Sellem buyuruyor ki. Dua ibadettir. Allah’a duadan daha kıymetli birşey yoktur. Allah kendisinden istemeyene gazap eder. Elini açıpta dua eden kulunun elini boş çevirmez. Dua rahmet kapılarının anahtarı, müminin silahı, dinin direği, göklerin ve yeryüzünün nurudur.
Dua Etmenin Hikmet ve Kerameti yazısına devam et

Kenzül Arş Duası

Bu Dua Yüce Allah’ın isimleri ile başlayıp daha sonra Peygamberler ve Surelerin yüzü hürmeti ile devam eden ve kimine göre Bidat, kimine göre ise biz Mü’minlere hediye edilmiş büyük bir duadır. Benim şahsi fikrim ise içeriğinde dolayı okunmasında yarar olacak bir duadır. Bazı yerlerde yazılıp çizildiği gibi bir defa okuyan cennete gider fikrine katılmıyorum tabiiki de ama Allah için yapılan herşey mutlaka karşılığını alır.

Okuduğum bir yorumda, bir arkadaşımız sıkıntıda olduğu zaman okuduğunu ve çok faydasını gördüğünü demektedir. Ki bu gerçekten Saf ve Temiz bir kalp ile yapılan, gönülden yapılan herşeyde bu böyledir. Kenzül Arş duası ile ilgili olarak şöyle denişmektedir (Bu bilgiler bütün internet sitelerinde ve Arif Pamuk’a ait Kenzül Arş Duası havas ve esrarı kitapcığında da aynı şekilde yazılmaktadır.). Kenzül Arş Duası yazısına devam et

Salat ve Selam Duası

Elfu elfi selatin ve elfu elfi selamin aleyke Ya ResulAllah
Elfu elfi selatin ve elfu elfi selamin aleyke Ya HabibAllah
Elfu elfi selatin ve elfu elfi selamin aleyke Ya HalilAllah
Elfu elfi selatin ve elfu elfi selamin aleyke Ya NebiyyAllah
Elfu elfi selatin ve elfu elfi selamin aleyke Ya SefiyyAllah
Elfu elfi selatin ve elfu elfi selamin aleyke Ya Rahmetellilalemin
Salat ve Selam Duası yazısına devam et

Gururlanma (Kibirlenme) İnsanoğlu Ölmemeye Çare mi Var.?

Başlık konusunda epey düşündüm ve en uygun bu olur diye düşündüm. Çok güzel bir ilahi.

Gururlanma insanoğlu ölmemeye çarenmi var
Hazan olmuş bir gül gibi solmamaya çaren mi var

Güz gelince solar yaprak yüzüm örter kara toprak
Kefen çürürüyünce çıplak kalmamaya çaren mi var

Altımızda taşlar batar üstümüzde otlar biter
Yılan çiyan yiyip gider kurtulmaya çaren mi var

Altımızda sular yürür üstümüzü çimen bürür
Beden çürür et dökülür ölmemeye çarenmi var

Gururlanma öleceksin dar kabire gireceksin
Hakka cevap vereceksin vermemeye çarenmi var
Gururlanma (Kibirlenme) İnsanoğlu Ölmemeye Çare mi Var.? yazısına devam et

Mağfiret

Allah’ın, kullarının işlediği suç ve günahları örtüp affetmesi, bağışlaması anlamına gelen bir terim Kur’an-ı Kerim’de yirmi sekiz ayrı yerde geçer.

İsimlerinden biri de “Gaffâr” olan Allah Teâlâ, kullarının yaptıkları hata ve günahları bu isminin bir tecellisi olarak affeder. Bu itibarla, Cenâb-ı Hak “Gaffâru’z-Zünûb” (Günahları affeden) olarak bilinir. Mağfiret kelimesinin kökü olan, “Gufrân” da, affetmek, bağışlamak demektir. Allah Teâlâ’nın affedicilik vasfını ifade eden “Gâfûr” kelimesi Kur’an-ı Kerim’de bir yerde; yine aynı manaya gelen “Gâfir” kelimesi doksan bir yerde; “Gaffâr” kelimesi ise, dört yerde geçmektedir. Bu da Allah Teâlâ’nın kullarına olan affı ve bağışının ne derece büyük olduğunun bir ifadesidir.
Mağfiret yazısına devam et

Hz. Adem (A.S.) Ve İlk İnsanın Yaratılışı

Allah Azze ve Celle, hiç birşeyi yaratmadan önce kendi Nurundan Evrene Rahmet olarak gönderilen Enbiyaların Şah’ı Hz. Muhammed Mustafa Sallahu Aleyhi Vessellem’i yaratmıştır. ilk yaratılan Ruh ona aittir. Daha sonra melekler ve diğer cismani varlıklar yaratılmıştır.

İnsan yaratılışı Kuran-î Kerimde iki evre olarak geçmektedir. Bunlardan birincisi Hz. Adem (A.S.)’in yaratılışı ve diğer insanların yaratılışı olarak ele alırız. Hz. Adem (A.S.) yaratılışı ile ilgili olarak, yaratılmadan önce Allah Azze ve Celle Meleklere şöyle sesleniyor Yeryüzünde bir Abd yaratacağım, melekler ise yaratacağın bu Abd’ın yeryüzünde günah işleyeceğini kan dökeceklerini söylemektedir. Bunla ilgili olarak Bakara suresi 30. ayeti kerimede şöyle denmektedir.
Hz. Adem (A.S.) Ve İlk İnsanın Yaratılışı yazısına devam et

Namaz

Allah’ın Selamı, Rahmeti ve Bereketi üzerinizde olsun. İslamın beş şartın biri olan ve en çok üzerinde durulan konudur namaz. Kelime-î Şahadetten sonra mutlaka her zaman yapmamız gereken bir ibadettir. diğer şartlar da Oruç, Zekat ve Hac’da alternatifler veren Allah (C.C), namaz için ise “Hiçbir şey yapamazsan kalbin ile” Kıl demiştir.

Namaz bir temizlenmektir, eğer yürekten yapılırsa. Maun sûresi 4,5 ve 6. Ayetlerinde denildiği gibi Vay onların haline ki onlar namazı süs(gösteriş) için yaparlar. Eğer Siz namazı gösteriş için değil de Allah rıza için yaparsanız o zaman aldığınız zevk ve haz çok fazla olur.
Namaz yazısına devam et

Esmaü’l Hüsna

Bize Kuran’da bildirilen 99 tane isim vardır. Allah ismi bunların başında gelmektedir. Allah ismi diğer bütün isimleri ve manaları kendisinde toplayan yegane isimdir. Kuran-î Kerimde Allah ismi 1975 defa geçmektedir (1975 Ayet’te geçmekte, 2697 Defa tekrar edilmektedir.).

Alemlere Rahmet, enbiyaların Sultanı Muhammed S.A.V. Esmaü’l Hüsna ile ilgili olarak Bir Hadis-î Şerifte şöyle demektedir. Her kim ki Esmaü’l Hüsyanı manası ile beraber öğrenip ezberler ise o Cennete gider. Burada şu manayı çıkarmamak lazım ben eve gideyim bunları ezberleyip cennete gideyim. Burada Efendimiz bize demek istiyor ki eğer siz bunları manası ile öğrendiğinizde zaten siz Hak’a ulaşmış olacaksınız.
Esmaü’l Hüsna yazısına devam et

Mevlid Kandili

Adı güzel Kendi Güzel alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Muhammed S.A.V. doğum günü. Bütün alemler’e gelmiş olan ve tek kurtuluşumuz olan bu Mübarek insanın doğum gününü canı yürekten kutlamak biz inananlara düşen görevimizdir. Peygamber efendimiz Hicri takviminin 571.yılının Rebiü’l-evvel ayının 12.gecesi bir Pazartesi gecesi Dünyayı şereflendirmiştir (Milâdî takvime göre ise bu, Nisan ayının 20.gününe denk gelmektedir). Bu mübarek geceyede Mevlid Kandili denilmektedir.

Bu gecenin önemini izah etmek gerekirse. Biz inanlar kuşkusuz ki Kitabımız Kuran-î Kerime canı yürekten inanmış. Allah’a, bizi yaklaştıracak güzelliklere varmak için elimizden gelenleri yapmaktayız. Bu Yüce dine inandığımıza göre bu dinin oluş sebebine çok büyük saygı duymaktayız. Kadir gecesi bildiğiniz gibi 1000 aydan daha hayırlı bir gündür. Böyle bir günün olması için yani Kuran-î Kerimin inmesi için, öncelikle Peygamber Efendimizin doğması lazım. Ve bugun onun, o mübarek insanın doğduğu gündür. Mevlid Kandili yazısına devam et

Hidayette Ermek

Bütün insanlığın ulaşmak istediği mutlak nokta cennettir. Herkes kendisini cennete layık görür. Kimse kendisini Cehennem ehlinden saymaz, sayamaz. Çünkü cehennem dediğimiz yer kötülerin olduğu yerdir. Cehennem dediğimiz yerde biz insanların layık olmadığı türden şeyler vardır. Peki hiçbirimiz madem kendimizi Cehennem ehlinden saymıyoruz da neden ona uygun davranışlar sergilemiyoruz. Cennet ehlinden olmak için yapmamız gerekenleri aslında çoğumuz biliyoruz ama malesef uygulama noktasında çok noksan kalıyoruz bu konuda.
Hidayette Ermek yazısına devam et

Kur’anın kalbi “Yasin Suresi”

Tekrardan Selamün aleyküm diyerek yazıma başlamak istiyorum. Müslümanlık için bir Şifa olan, her başımız sıkıştığında koştuğumuz Yüce Kitabımız Kuran’i kerim içinde ki mucizeleri anlatmak ile bitmez. Her kelimesi, her cümlesi binbir derde deva olan Kuran’i kerim de 36. Sûre olan Yasin Suresi Kuranın kalbi olarak kabul görmektedir. Yasin Suresi ile ilgili Hadisler yazmak ile bitmez. Hepimizin bildiği ölülerinize Yasin okuyun, Eğer biri can vermek üzere ise yasin okuyun ki tez şifa bulsun. Bunlardan sadece bir kaç tanesidir.

Dua kitaplarında sıkça rastlaştığımız bir konudur bu. Eğer biri kötü hasta ise acil şifa bulması için (durumu kötü ise hemen ruh’u teslim etmesi için, değilse şifa bulması için) yanında yasin okumak çok iyidir. Ölülerimize yasin okuduğumuz vakit onların rahatladığı ve azaplarının azaldığı da yazılan bilgiler arasındadır.
Kur’anın kalbi “Yasin Suresi” yazısına devam et

Reenkarnasyon (Tenâsuh) Aldatmacası

İkinci yaşam ile ilgili bir ara kafam çok fazla karışık idi. Bunun ana sebebi ise o zamanlar yaşadığım duygusal boşluktan kaynaklanıyordu. Bu konu ile alakalı 3 defa uyutulup eski yaşamlarımı bile inceledim. Ama daha sonra Kuran-î kerim de şu vereceğim bilgiler ışığında bunun olamayacağı hususuna vardım. Bir diğer etken ise Değerli hocam H. Mustafa’ın yaptığı şu tevazü idi : Allah her insan sevindiğinde bir melek yaratıyor da, neden aynı ruh’u her zaman gönderme gereği görsün. Haşa Allah tekrardan ruh yaratamıyormu ki eski ruh’u tekrardan gönderiyor. Şimdi konu ile alakalı Bakara, Al-î İmran, Nuh, Mu’minun surelerinde geçen bazı ayetleri inceleyelim. Bu yazıyı yazarken Ahmed Hulusi hocanın kitaplarından çokça yararlandım. Allah doğru yolda olan ve herkesi o yol’a çağıranlardan razı olsun.
Reenkarnasyon (Tenâsuh) Aldatmacası yazısına devam et

Âmener Resülü Duası

Bakara sûresinin 285 ve 286. ayetlerine verilen isimdir (Bakara sûresi Son iki ayeti). Bu sure/Dua ile ilgili hadisler ve İslam büyüklerinin düşüncelerinden derlediğim bilgileri aşağıda size sunmaya çalıştım. Her Surede/Ayette olduğu gibi bu ayette de sayılamıyacak kadar çok hikmet vardır. Allah dualarınızda muminleri eksik etmesin.

Amener resûlü bimâ ünzile ileyhi min rabbihî vel mü’minûn. Küllün âmene billâhi ve melâiketihi ve kütübihi ve rusulih; lâ nuferriku beyne ahadin min rusulih. Ve kâlu, semi’na ve etâ’na, gufraneke rabbena ve ileykel masıyr.

Lâ yukellifullahu nefsen illâ vüs’aha, leha ma kesebet ve aleyha mektesebet. Rabbena lâ tuahızna innesiyna ev ahta’na. Rabbena ve lâ tahmil aleyna ısran kemâ hameltehu alelleziyne min kablina. Rabbenâ ve lâ tuhammilna ma lâ tâkatelena bih. Va’fuanna, vağfirlena, verhamna. Ente mevlâna, fansurna alel kavmil kâfiriyn.
Âmener Resülü Duası yazısına devam et