ABD Federal hükumet artık BlackBerry yerine Iphone tercih ediyorlarWashington Post Raporuna göre ABD Federal hükumet artık BlackBerry yerine Iphone, Microsoft Yerine Gmail, Laptop yerinde de Ipad kullanmaya başladı. Ve bu değişim gittikçe hızlı ilerliyor. Yetkililerin söylediği her yıl 80 Milyar dolar teknoloji yatırımı yapıldığı.

Agilex Technologies’nin Teknoloji Şefi Tim Hoechst : Federallerin kendi kullandıkları sistemleri son 90 gündür çok hızlı bir şekilde Apple sistemlerine göre entegre etmeye çalışıyoruz. Ve ekliyor herkesin söylediği gibi ‘Bu gerçekten şimdi burada oluyor.’

Steve Jobs wwdc 2011 ile ilgili yapacağı açılış konuşmasını teslim etti.

Katılıp katılmayacağı belli olmayan Apple Ceo’su Steve Jobs ile ilgili resmi açıklama geldi sonunda. Steve Jobs’un yapacağı açılış konuşmasında OS X Lion, Ios 5 ve iCloud servisi ile ilgili açıklamalar da bulunacağı yazılmış.

Apple dan yapılan açıklama

CUPERTINO, California-May 31, 2011-Apple® CEO Steve Jobs and a team of Apple executives will kick off the company’s annual Worldwide Developers Conference (WWDC) with a keynote address on Monday, June 6 at 10:00 a.m. At the keynote, Apple will unveil its next generation software – Lion, the eighth major release of Mac OS® X; iOS 5, the next version of Apple’s advanced mobile operating system which powers the iPad®, iPhone® and iPod touch®; and iCloud®, Apple’s upcoming cloud services offering. Steve Jobs wwdc 2011 ile ilgili yapacağı açılış konuşmasını teslim etti. yazısına devam et

Iphone 4s’in tanıtımı wwdc 2011’de yapılabilir

Geçen gün ki yazım da wwdc 2011’in süprizi 4s olabilir diye yazmıştım. Bugün Japon Apple sitesi Macotakara da böyle bir iddia ortaya atıldı. Bu yıl ki wwdc’nin yazılım ağırlıklı olacağı ve donanımsal olarak bir şeyin tanıtılmayacağı haberleri dolaşmakta. geçen gün yazdığım gibi bu yıl ki sürpriz 4s olabilir.

Ayrıca Yazı da Kamera ve İşlemci ile ilgili notlar da yer almakta. Yeni gelecek Iphone 4s yazılıp çizildiği gibi minimal değil daha büyük değişimler ile geleceğini yazmış. 8 Mega Piksel kamera kullanılacağı, İşlemcinin ise Yine ARM cortex-A9 olacağını yazmış.

Ipad için bir dergi daha

En yeni teknoloji dergisi LOG’un tüm sayılarını interaktif uygulamalarla birlikte artık ücretsiz olarak okumak mümkün.

LOG Dergisi iPad uygulaması sayesinde dergide yer alan içeriğin tümüne ek olarak dergide bulamayacağınız genişletilmiş içeriğe ve interaktif uygulamalara da ulaşabilirsiniz. Uygulamada en yeni teknoloji haberleri, nefes kesen cihazlar, oyun incelemeleri ve rehber niteliğindeki dosyalar ön plana çıkıyor.
LOG Dergisi iPad uygulamasında derginin sayfaları içerisinde yer alan interaktif alanları kullanarak tanıtımı yapılan oyun, video ve etkinliklere ait videoları izleyebilir, müzik albümlerinin demolarını dinleyebilir, reklam alanlarında yer alan linklere tıklayarak ilgili internet sayfalarına uygulamayı kapatmadan ulaşabilirsiniz.
iPad’inizi dikey veya yatay konumda kullanarak dergilerinizi okuyabilirsiniz. Arşivde yer alan bütün dergileri ücretsiz olarak yüklemek* mümkün.
Ipad için bir dergi daha yazısına devam et

Ios cihazlarında Klasörde olan uygulamaları tek dokunma ile Ana Ekrana almak

Ios cihazların da Klasör özelliği eklenmesi ile beraber daha çok uygulamayı aynı yerde toplama imkanına kavuştuk. Bu Aynı yerde topladığımız uygulamaları istediğimiz gibi klasör ismi altında toplayabiliyoruz. Silme işleminde ise Yani klasör de yer alan dosyaları alıp da hepsi tekrardan ana ekrana almak için tek tek taşımak gerekiyor. UnFolder isimli bir Tweak ile şimdi bu sorundan kurtuluyoruz. Cydia altında bulacağınız bu küçük uygulama sayesinde klasöre attığınız uygulamaları tek sefer de Ana Ekrana alma imkanı buluyorsunuz.

Aşağıda ki Videodan da ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=LjRhuF5qHQY&feature=player_embedded

Zor Dönemeç

Seçime sayılı günler kala ülkemizde siyasi tansiyon iyice yükselmekte. Kaset skandalları, ağız dalaşları, yolsuzluk iddiaları, seçmenlerin kafasını bulandırmakta . Son iki dönemi saymazsak, seçim sürecinde yaşananlar bana eski seçim dönmelerini hatırlatıyor. Seviyesiz, saygısız üsluplar, hitaplar, karalama kampanyaları, ülkedeki gerilimi iyice arttırdı. Millet derdini unutmuş, toplum adeta  dizi izler, konser alanına gider gibi siyasi parti liderlerini takip etmekte demagoji hegamonyasının esiri olmaktadırlar. Asıl maksat olan ülkenin bekası milletin refahı gibi asli unsurlar unutulmakta kaos ortamı belirsizlik oluşturulmaktadır. İyi-kötü, doğru yada yanlış bütün siyasi liderlerin bu seçim sürecini doğru yönetemediği kanaatindeyim. Ülkede oluşturulan seçim havası yasal zorunluluk bulunmasa Allaha katında sorumluluk olmasa sanıyorumki  bu milletin %70 i oy kullanmaz.
Zor Dönemeç yazısına devam et

Hz. Ömer Bin Hattab

Ikinci Rasid Halife. Islâmi yeryüzüne yerlestirip, hakim kilmak için Resulullah (s.a.s)’in verdigi tevhidî mücadelede ona en yakin olan sahabilerden biri. Hz. Ömer (r.a), Fil Olayindan on üç sene sonra Mekke’de dogmustur. Kendisinden nakledilen bir rivayete göre o, Büyük Ficar savasindan dört yil sonra dünyaya gelmistir (Ibnül-Esîr, Üsdül-gâbe, Kahire 1970, IV,146). Babasi, Hattab b. Nüfeyl olup, nesebi Ka’b’da Resulullah (s.a.s) ile birlesmektedir. Kureys’in Adiy boyuna mensup olup, annesi, Ebu Cehil’in kardesi veya amcasinin kizi olan Hanteme’dir (bk. a.g.e., 145).

Kaynaklar Hz. Ömer (r.a)’in müslüman olmadan önceki hayati hakkinda fazlaca bir sey söylemezler. Ancak küçüklügünde, babasina ait sürülere çobanlik ettigi, sonra da ticarete basladigi bilinmektedir. O, Suriye taraflarina giden ticaret kervanlarina istirak etmekteydi (H. ibrahim Hasan, Tarihul-Islâm, Misir 1979, I, 210). Cahiliyye döneminde Mekke esrafi arasinda yer almakta olup, Mekke sehir devletinin sifare (elçilik) görevi onun elindeydi. Bir savas çikmasi durumunda karsi tarafa elçi olarak Ömer gönderilir ve dönüsünde onun verdigi bilgi ve görüslere göre hareket edilirdi. Ayrica kabileler arasinda çikan anlasmazliklarin çözümünde etkin rol alir ve verdigi kararlar baglayicilik vasfi tasirdi (Suyûtî, Tarihul-Hulefâ, Beyrut 1986, 123; Üsdül-gâbe, IV, 146). Hz. Ömer Bin Hattab yazısına devam et

Hz. Hamza Bin Abdulmuttalib r.a.

Hz. Peygamber’in amcası, Şehidlerin seyidi, Efendisi. İsmini duydukça gözlerim dolan ŞEHİD. Allah’ın ve Allah Resulu’nun razı olduğu şehit.
Künyesi; Ebn Ya’la veya Ebû Ammâre; Lakabı; Esedullah (Allah’ın Aslanı)dır. Babası Abdulmuttalib, annesi Hâle’dir.
Hz. Hamza, Peygamberimizin amcalarının en küçüğüdür. Doğumdan bir kaç gün sonra, Peygamberimizi emziren Ebû Lebeb’in câriyesi Süveybe daha önceleri Hz. Hamza’yı da emzirmiş olduğundan, Hamza Peygamberimizin süt kardeşi idi.

Hz. Hamza, orta boylu, güçlü kuvvetli, heybetli, onurlu bir sahabîdir. Hz. Hamza (r.a) iyi bir avcı, keskin nişancı, Kureyş’in en şereflilerindendir. Mazlumlara yardım etmeyi seven cesur bir savaşçıydı. Av dönüşü evine gitmeden Ka’be’yi tavaf edecek kadar kutsal kabul ettiği değerlere saygılı, karşılaştığı şahıslara selâm verip sohbet etmesini seven mürüvvetli bir insandı. Onun gençlik dönemine ait bilgilerimiz yok denecek kadar azdır (İbnu’l-Esîr, İsdit’l-Gâbe, II, 52).

Peygamberimiz yakınlarına İslâm’ı tebliğ etmiş olmasına rağmen, Hz. Hamza henüz müslüman olmamıştı. Ebû Cehil’in Peygamberimize yaptığı bir hakaret sonucunda müslüman olmuştur. Peygamberimiz bir gün Safâ tepesinde iken Ebû Cehil ve arkadaşları onun yanına gelirler. Ebû Cehil Peygamberimize hakaret eder. Abdullah b. Cüdâ’nın câriyesi bu olayı seyredin av dönüşü Kabe’ye uğramayı âdet edinen Hz. Hamza’ya anlatır. Hz. Hamza, eve gitmeden Ebû Cehil’in yanına uğrayarak elindeki yayı Ebû Cehil’in kafasına çalar, başını yaralar ve hakaret eder. Bir gün sonra da Allah Rasûlünün yanına giderek (Bi’set’ten iki yol sonra) müslüman olur.

Hz. Hamza’nın müslüman olması Peygamberimizi çok sevindirmiştir. Onun İslâm’a girmesiyle müslümanlar güçlendi. Müşrikler rahatsız oldular.
Mekke müşrikleri, hicretten sonra da rahat durmadılar. Peygamberimizin ve müslümanların Medine’den çıkarılması için Abdullah b. Übeyy, Hazreç ve Evs kabilesi müşrikleriyle ilişki kurdular. Müslümanların hac yollarını da kapadılar.

Müşriklerin gözlerini korkutmak, Şam ticaret yollarını keserek onları sıkıntıya düşürmek gerekiyordu. Peygamberimiz bu amaçla Hz. Hamza’yı Sifu’l-Bahr’a gönderdi. Otuz kişilik bir kuvvetle Hz. Hamza belirtilen yere vardı. Müşriklerin kervam Sifu’l-Bahra gelmişti. Kervanda Ebû Cehil de bulunuyordu. Üçyüz kişilik bir kuvvetleri vardı. Hz. Hamza Bin Abdulmuttalib r.a. yazısına devam et

Iphone 5 2012 Bahar da çıkacak

Bu iddianın sahibi Digitime. Bu yıl yeni bir model ile karşımıza çıkmayı planlayan Apple firmasının piyasaya süreceği model Iphone 4s olacağı ve çok küçük değişiklikler taşıyacağı söylenilen iddialar arasında. Diğer yandan Iphone da köklü değişimler ile 2012 Bahar da karşımızda olacak. Yeni Iphone 5 de Qualcomm Chipset kullanılacak.

Iphone 4s de yapılacak küçük değişiklikler ise :

 • Micro-Sim den daha küçük bir sim Kart
 • İçerde Ek 3-4 Anten
 • 8 Mega Piksel Kamera
 • Hz.Mus’ab Bin Umeyr (r.a)

  NESEBİ: Mus’ab b. Umeyr b. Haşim b. Abdi Menaf b. Abdiddar b. Kusay, b. Kilâb b. Mürre el-Kureşî el-Abderî.Babası Umeyr, annesi Hunnas bint Malik’tir. Karı-koca Umeyr ve Hunnas, çok zengin bir aile idiler. Mus’ab’in künyesi Ebû Abdullah’tır.1 Ebû Muhammed diye künyelendiğini söyleyenler de vardır.Zeynep adlı bir kızından bahsedilir ki, bu kızın annesi Hamne bint Cahş’tır. Dolayısıyla Hamne, Mus’ab’ın zevcesi olmaktadır.Sâbıkûn-ı İslâm’dan olup, İslâm’a girdikten sonra Hz. Peygamber kendisine “Mus’abü’l-Hayr” ünvanını vermiştir.Mus’ab b. Umeyr, Kureyş’in Abdüddaroğullarındandır. Abdüddaroğulları cahiliye devrinde, “liva, sidane ve hicabe”‘* görevlerini yapıyorlardı. Bir rivayete göre “nedve”** görevi de onlardaydı. Bunlardan anlaşılacağı üzere bu kabile, cahiliye devrinde etkili bir statüye sahipti ve Haşimoğulları ile aralarında da öteden beri husûmet vardı. Bu sebeple Hz. Muhammed (sav)’in peygamberliğine Mekke’de şiddetle muhalefet etmeleriyle tanınmışlardı. Bu kabilenin bazı simaları halka eski Rum ve Acem masalları anlatarak güya Hz. Peygamber (sav)’in okuduğu Kur’ân âyetlerini etkisiz hale getirmek istiyorlardı. (Lokman, 31/6) Hz.Mus’ab Bin Umeyr (r.a) yazısına devam et

  Hz. Talhâ Bin Ubeydullah r.a.

  Hz. Talhâ bin Ubeydullah, Resûlullah efendimizin; “Talhâ ve Zübeyr, Cennette komşularımdır” hadîs-i şerifiyle medhedilen sahâbidir.

  Hz. Talhâ, ticâretle uğraştığı için sık sık Mekke dışına çıkardı. Bu seyâhatlerinden birinde Şam yakınlarında Busra kasabasında bir panayıra gelmişti. Burada bir râhip;
  – Panayıra gelenlere sorun; içlerinde Mekke’den gelen var mı? diye seslendi. Talhâ bin Ubeydullah:
  – Evet, ben Mekkeliyim, dedi.
  – Ahmed zuhûr etti mi?
  – Ahmed kimdir?
  – Abdullah bin Abdülmuttalib’in oğludur. Orası O’nun zuhûr edeceği şehirdir. O, peygamberlerin sonuncusudur. Kendisi Harem-i şeriften çıkarılacak, hurmalık, taşlık ve çorak bir yere hicret edecektir.
  Olan bir şey var mı?
  Râhibin sözleri Hz. Talhâ’nın kalbine yer etti. Acele Mekke’ye geldi ve;
  – Olan biten bir şey var mı? diye sordu.
  – Evet var. Abdullah’ın oğlu Muhammed-ül-emin, peygamberliğini ilân etti. Ebû Bekir de ona uydu, dediler.
  Bunun üzerine doğruca Hz. Ebû Bekir’in yanına gitti. Ona: Hz. Talhâ Bin Ubeydullah r.a. yazısına devam et

  Nokiadan Yeni bir Uygulama merkezi

  Nokia Windows Phone 7.1 Mango ile beraber yenilikler yapmaya devam edecek. ilk olarak Ovi Store de bazı değişiklikler ve yenilikler yapmayı düşünen Nokia, üçüncü çeyrek gibi de yeni bir uygulama merkezi ile karşımızda olmayı planlamakta.

  Yazılımcılar için çok fazla kolaylıklar sağlayacağını açıklayan Nokia firması, bu yeni uygulama merkezinin sadece Nokia için tek değil Windows Phone kullanan tüm cep telefonların yararlanabileceği bir sistem kullanacak.

  Windows phone 8 için isim iddiası : Apollo

  Henüz daha Windows Phone 7.1/7.5 Mango tanıtımı yapıldı ki, Yeni versiyon için iddialar kulaklarımıza gelmeye başladı bile. Bu sefer meyve ismi yerine Yunancası Merkür anlamına gelen Apollo ismini kullanacaklarmış. Bildiğiniz gibi Merkür gezegenlerin en büyüğü diye anılmakta. 2012 Yılında piyasaya sürülmesi planlanan Windows Phone 8 ile Microsoft sanırım çok iddialı işler yapmayı planlamakta.