Hadis Bahçesi

379. Ebu Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resülullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız. Yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir şey söyleyeyim mi? Aranızda selamı yayınız!”
(Müslim, îman 93-94. Ayrıca bk.Tirmizî, Et’ime 45, Kıyamet 56; İbni Mace, Mukaddime 9, Edeb 11)

Açıklamalar Hadis Bahçesi yazısına devam et

JailbreakMe 3.0dan yeni haber

Bu sefer farklı bir alt zemin ve yazı ile karşımıza çıktı. Platform bağımsız Hacker ComeX bu sefer işin çok fazla uzadığını yazdı. Yaklaşık olarak 10 ay oldu Jailbreakme çıkalı. Bildiğiniz gibi Safariden dosya indirip Jailbreak yaptığımız bir araç idi. Şimdiye kadar kullandığım en basit ( basit kelimesi bile biraz zor) jailbreak uygulaması olmuştu.

Daha önceki haberlerimizde 4.2.1 ile 4.3.3 arasında ki bütün sistemleri destekleyeceği, Ipad II dahil bütün cihazlar da çalışacağını yazmıştım. Benim kendi fikrim ise bu kadar gecikme oldu ise Ios 5’i de bekliyordur. Çünkü diğer sistemler zaten kullanımda beta olan tek sürüm ve açık kapanma riski olan tek sürüm Ios 5.

Eğer öyle ise jailbreakme için biraz daha beklememiz gerekecek.

Hoyrat Sevdam

Benim duvarlarım pembeye çalmaz sevgili !!…Dudaklarımdan hiç yapay tohumlara bulanmış süslü kelimeler çıkmadı.Yüzüne haykırdıysam bu sevdanın adını”Varlığımsın,sevdamsın,yoluna baş koyduğumsun” dedim.Sana her gelişimde çıkınımda ya sevdanın ateşi oldu,ya bir kavga sebebi…Benim ağıtlarım hiç bir kavalda ses bulmaz sevgili !!…Ben ağıdımı senin ikliminde yakmışım,senden başkası duymamıştır.Seni bulduğum zemheri dağının doruğunda,henüz açmamış her bir tomurcuğun kulağına adımı okudum.İçini ısıtan her öpücüğümde,sen diken diken açıverdin çiçeğim.Benim ağıtlarım ellerime batan dikenlerineydi,sesim yanlız senin kulaklarınaydı.Yıkılışımıda senden başkası göremezdi sevgili !!…Benim senden başka korkum olamaz sevgili !!..Sen yüzünü ayrılığa doöndüğünde,başıma sevdam yıkılır ve yığılırım toprağa.Yaşanmış değildir bendeki ölüm nöbetleri.Cesur,umursamaz bir benlikten çıkaraciz ,korkak,yüreğinde kalmanın pazarlığını yapan bir benliğe dönüşürüm.Ben gözlerine bakınca sen bana ışığımsın derdin hep. Bilemedin sevgili çiçeğim,o ışık senin gözlerinden aksedendi gözlerime.Asıl sen benim ışığımsın be sevgili !!…Asıl ben korkarmışım karanlığından….Benim sevdam daha doğarken hoyratmış sevgili !!…Şimdi sen itiraz yağmurlarında boğuyorsun beni. Ellerim seni tutunca incitiyorsa eğer,kaybetmek istemeyişindendir.Sen sevdam olunca benliğimde olmuşsun. Yakalandığım bütün çöl fırtınalarında senin gözlerinide yakmışım. Düştüğüm her zindanda seni de sürüklemişim kör kuyulara. Sevdam beni her yakışında sende yanmışsın ey kadersiz sevgili !!!…Bir özür borcum mu var? Bu sevdanın kabalığını bağışla sevgili !!…Ve sevgili kalemimden çıkan herşeyin senin için olduğunu biliyorken ve eğer okuyorken şimdi bu yazıyı yüreğinde sevdamız kıvılcımlanırsa,O güzel gözlerin buğulanırsa, senden nefret edemem ddiyebilirsen içinden, hoyrat da olsa bu sevdanın hatırına beni de bağışla sevgili….Seni Seviyorum yüreğimin devrimi……

Ekleyen/Kaynak: Ahmet TOPRAK  1995.GAÜ Kampusu

Apple TV güncelleme hatası

Apple Tv’de yaşanılan güncelleme sorunu. Alınan bu hatanın sebebinin Apple serverlarından kaynaklandığı biliniyor. 28 Haziran da giderilmesi beklenilen bu hatanın hala devam ettiği ve update hala daha yapamayanların olduğu bildirilmekte.

Hata aldığınız da yapacağınız çok fazla bir şey yok aslında. Hata sizden kaynaklanmadığı için eliniz bağlı maalesef. Takip ettiğim Forumlarda Dünya üzerinde hata almamış olan ülke yok nerede ise. en son Firmware linkini aşağıda sizinle paylaşıyorum. İsterseniz oradan indirip Update edin.

Buradan
Hata ile ilgili Apple Forum

Office 2010 Sp1

Microsoft office 2010 service pack 1 yayınladı. Bu güncelleme ile Outlook, Powerpoint ve Sharepoint uygulamalarında ki hatalar giderildi. Ayrıca mart ve haziran aylarında çıkan 14 güncellemeyi de içeriyor. Word’e neden düzenleme yapmamışlar onu anlamadım. Onda da epey sıkıntılı durumlar mevcut.

Güncellemeyi başlatmak için Windows Update çalıştırmanız veya aşağıda ki linkler ile indirmeniz mümkün.

64 Bit Türkçe Versiyon
64 Bit İngilizce Versiyon
32 Bit Türkçe Versiyon
32 Bit İngilizce Versiyon

Gmailden bir yenilik daha Kişiler Widget

Bugün Gmaili açınca karşılaştım. Güzel olmuş bu özellik. Bir önceki haberde Google ile ilgili olarak inovativ bir firma derken boşuna demediğimi buda kanıtlamış oldu.

Kullandıkça seveceğiniz bir özellik. Mail okuma bölmesine girdiğiniz de sağ tarafta belirleyen bir widget.

Gelen uyarıya bir defa kapattıktan sonra artık açılmıyor. Mail adresi altında yer alan tuşlar ile Sohbet’e davet etme, E-Mail gönderme, yakın bir zaman içinde arama yapma/Sms gönderme işlemleri yapmanız mümkün. Ayrıca Kişinin ayrıntılarını düzenleyebilir, Gelen son e-mailleri göz atabilir ve sohbet durumunu düzenleyebilirsiniz. Bunu da en sonda ki düğme ile yaparsınız. Ayrıntıları göster kısmına tıkladığınız da ise gelen maillerden en son gelenleri aynı sayfa içinde, daha sonra çıkan ” daha fazla göster” linki ile de gelen tüm maillerini başka bir sayfaya yönlendirerek göstermekte.
Gmailden bir yenilik daha Kişiler Widget yazısına devam et

Google yine iş başında. Google+ ile yeni bir sosyal servis daha geliyor

Son yıllarda İnternet denilince akla ilk gelenler arasında şüphesiz ki google var. Her nereye bakarsanız ondan mutlaka bir parça bulursunuz. Google olmasını sağlayan arama motoru ve bence en güzel servisi olan gmail bunların başında geliyor. Google şimdi de karşımıza yeni bir servis ile geliyor Google plus. Bu yeni hizmet ile google şuanda var olan facebook ve twitter gibi çoğu sosyal servislerin işini bozacak gibi.

Girdiğin her alanda liderliğe oynamayı seven google, google+ ile de bunu yapmaya çalışacaktır. Gerçek hayattaki paylaşım web’e uyarlandı sloganı ile bayağı iddialı bir giriş yapacağa benziyor.


Google yine iş başında. Google+ ile yeni bir sosyal servis daha geliyor yazısına devam et

Nokia Android ile son anda yollarını ayırmış

Geçen gün internete düşen bir tane video ve ekran görüntüsü vardı. Bu görüntüler ile iligili yapılan yorumlar N9 çıkmadan Çinden kopyasının yapıldığı yönünde idi. Bugün ise bu konunun aslının öyle olmadığı ve bu çıkan görüntülerin aslının ne olduğunu ortaya çıkardı.

Bildiğiniz gibi Nokia sybmian işletim sisteminden vazgeçip bir anda Microsoft windows Phone kullanacağını duyurmuştu. Bu gelişme herkes de şok etkisi yapmıştı. Bu gelişmelerin asıl sebebi olarak da Microsoft kökenli Stephan Elop gösteriliyordu.

Bu iddiaların yersiz olmadığı bu son çıkan görüntüler ile de kanıtlandı aslında. Elop firmanın başına geçmeden önce Nokia Android ile denemeler yapmaya başlamış ve bu Elop’un firmaya gelmesinden 6 ay önce başlamış. Elop’un firmaya gelmesinden sonra Nokia Android ile yollarını tamamen ayırdıktan sonra U dönüşü ile Windows Phone geçmiş.
Nokia Android ile son anda yollarını ayırmış yazısına devam et

Yeni iddia Iphone 5 ve 4s beraber piyasa sürülecek

Şimdi tam oldu işte. Gelecek olan yeni Iphone acaba 5 mi yoksa 4s mi olacak diye düşünürken bugün ortaya atılan iddia ikisinin de beraber geleceği yönünde. İddia’nın sahibi Deutsche Bank analisti Chris Whitmore.

Whitmore iddiasında şöyle diyor.

Bu yıl ekim ayında beklediğimiz Iphone 5 biraz gecikmeli olarak bizlere ulaşacak. Fakat iki ürün olarak. İphone 4s ve Iphone 5. İlk ürün olan Iphone 4s daha minimal farklar ile piyasaya sürülecek ve hedef kitlesi alım gücü daha düşük olan müşterilere hitap edecek.

Iphone 5 ise daha fazla fark ile piyasaya sürülecek, A5 chip gibi, 8 Mega piksel kamera gibi ve şuan ki kullanıcılara hitap edecek.

Bu iddianın sebebi ise Nokia ve Rim’in atakları olarak değerlendiriliyor.

Bu iddialara daha çok gelecektir. Ve ben yazma sizde okumaya daha çok devam edeceğiz gibi. Bu son gelen iddia ise benim en çok tuttuğum iddia. Bence de Apple bu yönde bir politika izlemeye başlayacaktır. Çoktandır küçük bir Iphonedan söz ediliyor idi. Sanırım beklenilen zaman şimdidir.

Ios 5 beta 2’yi Wi-fi üzerinde senkronize etmek

Ios 5 beta 2 ile beraber hayatımıza giren yeni bir özellik olarak öne çıkan bu özellik ile kablo derdin kurtulacağız gibi. Aynı ağ üzerinde olan Bilgisayar (Şuanda sadece Mac) ve Iphone & Ipad & Ipod cihazınızı senkronize edebiliyorsunuz. Yapmanız gerekenler ile çok basit.

1 – İlk ve son defa cihazınızı kablo ile Bilgisayara bağlayın.
2 – Takılı olan cihazınızı Itunes da tıklayın. Summer tab’ında Option kısmını bulun. “Sync Over Wi-Fi Connection” yazan yerde ki yeri işaretleyin ve sync tuşuna basınız.
3 – Artık cihazınızı kablodan çıkarabilirsiniz ve wi-fi üzerinden senkronize etmeye başlayabilirsiniz.

İos 5 Beta 2 ilk kullanım deneyimlerim ve Itunes 10.5.0.43

Hem Ipad II hemde Iphone 4’e yükledim sonunda. ilk bakışta çok fazla bir fark görünmüyor ki normalde de öyle olması lazım. Yükledikten sonra ilk tespitim Ipad II’de giderilen hatalar oldu. Iphone 4 ile daha uzun kullanmamam rağmen ilk betada da gözüme ilişen bir hata olmadı aslında.

ilk betayı kurduğumda her iki sisteme de 4.3.3 yüklü idi. Yaklaşık olarak her iki cihazda da 30 GB yakın Uygulama/Video/Müzik yüklü idi. İlk Beta da Iphone bana senkronize ederken de bir sorun yaşatmamış idi. Lakin Ipad II ile senkronize ederken Ipad’i kullanamamıştım. Aynı anda 2 tane uygulama yükleyebiliyordu.

Bu ikinci Beta da ise bu sorun ortadan kaltı. Performans olarak inanılmaz bir iyileşme kaydetmiş. Aynı anda 11 tane uygulamayı senkronize ederken makinada da herhangi bir kasılma olmadı ve çok rahat kullanabildim. İlk Betada Iphone 4 çok fazla ısınıyordu. Şarj ederken değil üstelik normal kullanırken. Kullaklık ile konuşurken yada müzik dinlerken bile bu sorunu yaşıyordum. Bu beta da ise Isınma sorunu ile karşılaşmadım henüz. Aşırı ısınma dışında Birde Pilde de çok fazla sorun oluyordu. 3g ve Wi-fi kapatmama rağmen bu devam ediyor idi. Açık olan uygulamaların da tümünü kapatıp da denedim yine de pil ile ilgili sorunlar yaşamıştım. beta 2’de dün akşam deneme fırsatı yakalım Wi-fi ve 3g kapalı ama gün boyunca açık kalan uygulamalara karışmadım sabaha kadar açık olan sistem %3 gibi bir pil tüketti ki buda gayet normal birşey. Bugün Wi-fi ve 3g ile deneyeceğim.
İos 5 Beta 2 ilk kullanım deneyimlerim ve Itunes 10.5.0.43 yazısına devam et

Kıssadan Hisse

Bir zamanlar, duası pek makbul bir zât varmış.
Allahu Teâlâ’nın nazlı ve nâzenin, mübarek bir kuluymuş.
Devrin padişahı, bu zâtın hayır duasını almak maksadıyla onun ziyaretine gelmiş ve demiş ki:

-“Hocam, dünyadaki en önemli şey nedir ?”

Velî zât, sorulan soruya cevaben;
-“Allah’ın verdiği nimetleri şükrederek yedikten sonra def’-i hâcet etmektir” demiş.

Padişah bu cevaba sinirlenmiş.
Kendisine bir saygısızlık yapıldığını düşünerek, hoşnutsuz olarak kalkıp gitmiş.

O günün gecesinde, müthiş bir karın ağrısıyla uyanmış.
Soluğu doğruca tuvalette almıış.
Ne yaptıysa, ne ettiyse, bir türlü def’-i hâcet edemiyormuş.

Artık bu karın ağrısıyla öleceğini düşünürken, gündüz ziyaretine gittiği hocayı hatırlamış. Kıssadan Hisse yazısına devam et

Ios 5 Beta 2 nasıl yüklersiniz (Udid kaydı olmadan)

Ios 5’in ilk betasın da zahmetli olan bir yol izlemeniz gerekiyor idi. Bu sefer ise yapmanız gerekenler biraz daha basit olmuş. Acaba Apple bu açıkları bilerek mi veriyor :). Eğer Udid ile kayıt yapıp bunlara gerek duymadan Ios 5 Beta 2’yi kullanmak istiyorsanız Buraya tıklayın. Yok ben Udid kaydımı yaptırmak istemiyor illa da bunu kullanacağım diyorsanız yapmanız gerekenler :

Sisteminizi kurduktan sonra Acil aramalara geçmeniz gerekiyor. Bunun için Home Tuşuna (Altta bulunan yuvarlak tuş) basmanız gerekmektedir. Gelecek olan ekrandan Acil arama tuşuna basınız.

IMG_0003

Acil arama ekranı geldiğinde 112 tuşlayıp arama yapınız.
Home tuşuna basıp arama ekranından çıkınız.
Aramanız sürüyor olacaktır. Üst kısımda aramaya dönmeniz için Yeşil bir yer görünüyor. Oraya tıklayıp arama ekranına geri dönün.
Acil arama ekranına geçtikten sonra tekrar HOME tuşuna basınız.

Ve ana ekrandasınız. Telefon uygulamasına girip aramanızı sonlandırın ve telefonu yeni sistemi ile kullanın.

Bende geliştirici hesabı olduğu için bunu denemedim. Ama en kısa süre de Yeni Ios 5 beta 2’i kurup bunu deneyeceğim. Beta 1’de verilen yol biraz daha zahmetli idi ve her açılış da tekrar edilmesi gerekiyor idi. Bunda böyle bir sıkıntı var mı yok mu bilmiyorum.