Kuran’i Kerim

Ramazan Allah’ın izni ile yarın başlıyor. İlk Teravih namazı ve ilk sahur bu gece başlayacak. Ramazan ayı demek Kur’an ayı demek. Herkesin kendisini biraz daha hesaba çekmesi demek. Biraz oturup düşünmeli ve ben Allah rızası için ne yapıyorum, ne yaptım demeli. Bizim için bir fırsat zamanı.

Ios cihazları için Quran Majeed isimli uygulama ile ilgili yazımı daha önce yazmıştım. Şimdi de Bilgisayar sistemleri için kullanabileceğiniz birkaç adresi sizinle paylaşmak istiyorum.
Kuran’i Kerim yazısına devam et

600 sayfalık bir kitabın kelime kelime, harf harf ezberlenmesi mümkün müdür?

Sizce 600 sayfalık bir kitabın kelime kelime, harf harf ezberlenmesi mümkün müdür?

Hem de bu kitap lisanını hiç bilmediğiniz bir dilde yazılmış olsa?

Hem de her sayfasında karışıklığa sebep olacak birbirine benzeyen çok cümle ve kelime bulunsa?

Herhalde böyle bir kitabı ezberlemek için dâhi olmak gerekirdi.

Acaba böyle bir kitabın küçücük çocuklar tarafından kolayca ezberlendiğini görseydiniz ne düşünürdünüz?
600 sayfalık bir kitabın kelime kelime, harf harf ezberlenmesi mümkün müdür? yazısına devam et

Quran Majeed Iphone & Ipod & Ipad için Kuran’i kerim uygulaması

Fatih Arkadaşım sayesinde kullanmaya başladığım bir program. Şimdiye kadar kullandığım en güzel programlar arasında ki yerini sağlamlaştırdı. Daha önceden de size tanıtımını Hasenat programı var idi. Yeri gelmişken bir daha hatırlatmasını yapıp bu programımızın tanıtımına geçelim.

Tüm cihazlar da farklı versiyonları mevcut. Versiyonlarda ki fark ise Okuyan imamın ses dosyalarının program ile beraber gelmesi. Ben Sudays ses dosyalarının bulunduğu hazır uygulamayı satın aldım. İstediğiniz de diğer İmamların da ses dosyalarını program içinde indirmeniz mümkün. Benim en çok beğendiğim iki imamdır diğeri ise Maher Al Muqaily.

Program ses dosyası çalarken aynı zamanda takip etme özelliği olduğundan dolayı sizde okuyabilir veya Mealini takip edebilirsiniz. Quran Majeed Iphone & Ipod & Ipad için Kuran’i kerim uygulaması yazısına devam et

Deja vu Acaba.?

9to5mac de paylaşılan bir fotoğraf. San Francisco da çekilen bu fotoğraf da iddia edilenler ise daha önceki, Iphone 4 de yaşanılanlar ile hemen hemen aynı. Bu sefer Barda unutulan bir telefon yok ama. Yorumlar bu görüntünün Iphone 5 olma ihtimalinin yüksek olduğu yönünde. Pek birşey anlaşılmıyor. Eğer bu görüntüler gerçekten de söz edildiği gibi iphone 5’e ait ise o zaman demek oluyor ki bu yıl bu telefon piyasa da olacaktır.

Motorolanın Bir yılda sattığı Xooms tabletleri Apple iki hafta da Ipad ile satıyor

Tablet pazarında ki en güçlü marka şüphesiz ki Apple. Tek bir ürün ile Pazarda lider. En güçlü rakipleri tartışmasız Android sistemler. Samsung ve Motorola da en güçlü rakipleri arasında. Motorola geçen çeyrek de 440.000 adet Xooms tablet’i satmak üzere bayiilerin’e göndermiş. Motorola yıl sonunda ise 1 – 1.5 Milyon adet satış öngörmek de.

Apple firması ise her iki haftada bir toplam 1.5 milyon adet Ipad satmaktadır. Apple’ın dediği gibi ” Biz ürettiğimiz kadar Ipad satıyoruz”.

Smartphone ikinci çeyrek rakamları


Strategy Analytics Via Apple İnsider

23 Temmuz tarihli yazımda Nokia da işlerin kötü gittiğini ve Windows Phone dışında bir çıkış yolunun olmadığını yazmıştım. O gün rakamlar net olmadığı için durumda çok net değil idi. Sadece Apple firmasının birincilik tahtını Nokia dan aldığı bilgisi var idi. Bugün ise rakamlar daha netleşti ve çıkan sonuçlar Nokia için tehlike çanların çaldığını çok net bir şekil de gösteriyor bize.

Bir yıl içinde liderliği kaybetmek ile kalmamış aynı zamanda hem adet olarak hemde piyasa payı da kaybetmiştir. Kaybettiği piyasanın büyük bir çoğunluğunu Samsung almış durum da. Android ile hızlı bir atağa geçti Samsung. Apple ise emin bir şekilde yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor.

Nokia böyle devam eder ise çok kısa süre içinde tarih olmaya mahkum olacaktır.

Microsoft Visual Studio LightSwitch 2011

Visual Studio LightSwitch, her düzeyde yazılımcının hızlıca mükemmel masaüstü ve bulut uygulamaları geliştirmesini sağlayan yazılım geliştirme aracıdır. Zaman kazandıran araçlar & şablonları ve sezgisel geliştirme ortamı ile Visual Studio LightSwitch geliştirme sürecinizi hızlandırır ve kullanıcı arayüzü dizaynından Windows Azure Cloud Deployment’a kadar herşeyin karmaşıklığını azaltır. Visual Studio LightSwitch ile pratik bir şekilde uygun maliyetli, ölçeklenebilir özel yazılım çözümleri oluşturabilirsiniz. Ürettiğiniz çözümler ile mevcut sistemleriniz ve verileriniz arasında köprü oluşturup, iş verilerinizi kapsamlı ve kullanıcı dostu görünüm ile sunabilirsiniz. LightSwitch, yazılımlar için zaman bulamayan ya da yazılıma yeni adım atan kullanıcılar için hızlı çözümler sağlarken, yaratılan uygulamaları daha da geliştirmek istediğinizde Visual Studio Professional, Premium ve Ultimate ile beraber sorunsuz çalışır.

Visual Studio LightSwitch 2011 deneme sürümü indirilebilir. Fiyatı 299$ olan bu araç hayatımıza epey kolaylık katacaktır. Bileşenler konusunda tartışmasız bir numara olan DevExpress firması eklentiler çıkardı bile. Bunun dışında Infagistics ve ComponentOne firmaları da Eklentilerini çıkarmış bulunmak da.

Daha Ayrıntılı bilgiyi Visual Studio LightSwitch 2011 sayfasından öğrenebilirsiniz.

Bu Dualara Amin Diyelim

Allah’ım! Gayb ilminle ve yaratma kudretinle hayatın benim için hayırlı olduğunu bildiğin müddetçe beni yaşat. Ölümümün benim için daha hayırlı olduğunu bildiğinde de beni vefat ettir. Allah’ım! Gizli ve aşikâr, senden hakkıyla korkmayı dilerim. Senden rıza ve öfke anında hak sözü (söylemeyi) dilerim. Zenginlik ve fakirlikte senden itidalli olmayı dilerim. Bitmeyen bir nimet ve sonu gelmeyen bir göz aydınlığı dilerim. Senden, kaza sonrası rıza göstermeyi ve ölümden sonra kolay bir hayatı dilerim. Yüzüne bakmanın lezzetini, zarar verici bir hastalık ve saptırıcı bir fitneye uğramaksızın sana kavuşmanın özlemini dilerim. Allah’ım! Bizi iman zineti ile süsle ve bizi hidayete ermiş, doğru yolun rehberleri kıl.
Nesâi (4/54-55)

Allah’ım! Hamd sanadır. Sen, göklerin, yerin ve onlarda bulunanların Rabbisin. Sen Hakk’sın. Va’din de haktır. Sözün de hak ve sana dönüş de haktır. Cennet ve cehennem hak, Peygamberlerin de haktır. Muhammed (s.a.s.) hak ve kıyamet haktır. Allah’ım! Sana teslim oldum; sana tevekkül ettim, sana iman ettim ve tevbe edip sana döndüm. Senin düşmanını düşman edindim. Ve senin hükmüne başvurdum. Gizli ve aşikâr, yaptığım ve yapacağım amellerimi bağışla. Öne geçiren ve geri bırakan sensin. Senden başka ilah yoktur. Sen benim ilâhımsın.
Buharî (Bkz:Fethu’l-Bâri (3/3); Müslim (1/532)

Allah’ım! Cimrilikten sana sığınırım, korkaklıktan sana sığınırım, çok yaşlanarak (elden ayaktan düşmekten) sana sığınırım, dünya fitnesi ve kabir azabından sana sığınırım.
Buharî (Bkz:Fethu’l-Bâri (6/35)

Ramazan

Şehru ramadânellezî unzile fîhil kur’ânu huden lin nâsi ve beyyinâtin minel hudâ vel furkân(furkâni), fe men şehide minkumuş şehra fel yesumh(yesumhu), ve men kâne marîdan ev alâ seferin fe iddetun min eyyâmin uhar(uhara) yurîdullâhu bikumul yusra ve lâ yurîdu bikumul usra, ve li tukmilûl iddete ve li tukebbirûllâhe alâ mâ hedâkum ve leallekum teşkurûn(teşkurûne).

Ramazan ayı ki, insanlar için hidayete erdirici (hidayete erme, Allah’a ulaşma vesilesi) ve beyyineler (açık deliller ve ispat vasıtaları) ve Furkan (hakkı bâtıldan ayırıcı) olarak Kur’ân, Hüda tarafından onda (o ayın içinde) indirildi. Artık içinizden kim bu aya (yetişir de ramazan ayını görüp) şahit olursa o zaman onu, oruç tutarak geçirsin. Ve kim, hasta veya yolculukta olursa, o taktirde (tutamadığı günlerin sayısı) diğer günlerde (oruç tutarak) tamamlanır. Allah sizin için kolaylık diler, zorluk dilemez. (Size bu kolaylık) sayıyı tamamlamanız ve sizi hidayet erdirdiği şeye karşılık (sizin de) Allah’ı tekbir etmeniz (yüceltmeniz) içindir. Umulur ki böylece siz (bütün bu kolaylıklara) şükredersiniz. Ramazan yazısına devam et

Adamın birinin eşeği, kuyuya düşmüş. (Kıssadan Hisse)

Günlerden bir gün, köylerden birinde, adamın birinin eşeği, kuyunun birine düşmüş.
Niye düşer, nasıl düşer sormayın. Eşek bu, Düşmüş işte.
Belki kör bir kuyuydu, ağzı tahtayla kapatılmıştı belki, üzerine de toprak dökülmüştü.
Zamanla tahta çürüdü, zayıfladı, toprakta biten otları yemek isteyen eşeğin ağırlığını çekemedi ve güm.
Hayvancık saatlerce acı içinde kıvrandı, bağırdı kendi dilinde.
Sesini duyan sahibi gelip baktı ki vaziyet kötü.
Zavallı eşeği kuyunun dibinde melul mahzun bakınıyor. Üstelik yaralanmış.
Karşılaştığı bu durumda kendini eşeği kadar zavallı hisseden adamcağız köylüleri yardıma çağırdı.
Ne yapsak, ne etsek, nasıl çıkarsak soruları havada kaldı.
Sonunda karar verildi ki kurtarmak için çalışmaya değmez.
Tek çare, kuyuyu toprakla örtmek. Adamın birinin eşeği, kuyuya düşmüş. (Kıssadan Hisse) yazısına devam et

Ipad için Facebook. ifile [Cydia]

Resmi olarak piyasa sürülmedi henüz ama yine de kullanmak istiyorsanız bir yolu var. Şuanda kullandığını Iphone versiyonuna (3.4.4) gömülü olarak gelmekte. Yapmanız gerekenler çok basit. Bende Ipad II var ve yüklü olan Versiyon da Ios 5 beta4. Ipad I bulursam eğer onda anlatacağım. Yoksa Elimde ki Iphone da ki anlatımı sizin ile paylaşacağım. Gerçi ekran çözünürlüğü dışında değişen hiçbir şey yok.

Öncelik Jailbreak yapılmış bir Ipad’e sahip olmanız lazım. Ipad II için 4.3.3 versiyonunu Jailbreakme.com üzerinden, Ipad I için ise Redsn0w ile Jailbreak yapabilirsiniz.

Jailbreak yapılmış cihazıza ifile yüklemeniz gerekmektedir. Cydia arama ekranında ifile diye arattığınızda karşınıza gelecektir.

ifile açtıktan sonra VAR/Mobile/Application Klasörüne gidin.
Ipad için Facebook. ifile [Cydia] yazısına devam et

Kuran-ı Kerim de geçen Peygamberler

Vahiy meleği vasıtasıyla Yüce Allah tarafından gönderilen ilâhî emirleri ve yasakları insanlara bildirmekle vazifeli kimselere Kur’an-ı Kerîm’in dilinde “Nebî, resûl, beşir ve nezîr” adlari verilir. Bunlar her bakimdan üstün ve seçkin kimselerdir. Peygamberler günah işlemezler, yalan söylemezler, emanete hiyanet etmezler, Allah’tan aldıkları emirleri olduğu gibi insanlara bildirirler. Çok zekî, uyanık ve mantıklı kimselerdir. Peygamberlerin bir kısmı bir kavme, bir bölgeye, bazıları da bütün âleme ve insanlığa gönderilmiştir. Bunların ne kadar oldukları bildirilmemiştir; sayılarını ancak Allah bilir. Kur’an-ı Kerîmde peygamberlerin sadece bir kısmından bahsedilir. Onlar da şunlardır:

1. Hz. Adem (a.s)
2. Hz. Idris (a.s)
3. Hz. Nuh (a.s.)
4. Hz. Hûd (a.s)
5. Hz. Salih (a.s)
6. Hz. Ibrahim (a.s)
7. Hz. Ismail (a.s)
8. Hz. Lût (a.s) Kuran-ı Kerim de geçen Peygamberler yazısına devam et

Ios 4.3.5 Redsn0w 0.9.8b4 ile Jailbreak yapmak.

Apple 4.3.5 versiyonun da Sertifika doğrulama ile ilgili bir güvenlik açığını giderdiğini duyurduğunu sizinle paylaşmıştım. Bu yeni versiyon da bu yama dışında yapılan bir değişiklik yok.

Redsn0w ile Jailbreak yapabileceğiniz bu yeni versiyon yine Tethered (yani telefon kapanır ise tekrardan bilgisayara bağlanması gerekli olan versiyondur). Redsn0w ile nasıl jailbreak yapılacağı ile ilgili link’i sizinle aşağıda paylaşacağım. Yalnız bu versiyon da dikkat etmeniz gereken konu, Jailbreak yaparken göstermeniz gereken Versiyon Ios 4.3.5 değil de 4.3.4 olması gerekmektedir. Yani birinci ekranda seçeceğiniz Ios Versiyonu 4.3.4 olmalıdır.

Ios 4.3.5 Linkleri
Ios 4.3.4 Linkleri
Ios 4.3.4 Jailbreak

MacOs da Jailbreak
Windows da Jailbreak

Redsn0w 0.9.8b4 İndir MacOS
Redsn0w 0.9.8b4 İndir Windows

Itunes 10.4

Ios 4.3.5 ve Ios 4.2.10 Sertifika doğrulama ile ilgili bir güvenlik açığını giderdi.

Apple tarafından bu sıralar çok fazla güncelleme yayınlanmaya başlanıldı. 10 gün önce 4.3.4 ile PDF açığını kapattığını duyuran Apple, 4.3.5 ile de Sertifika doğrulama ile ilgili bir güvenlik açığını giderdiğini duyurdu.

Şu Cihazlar için yayınlandı :

iPhone 4 (GSM model)
iPhone 3GS
iPad 2 Wifi
iPad 2 GSM
iPad 2 CDMA
iPad
iPod touch (4G)
iPod touch (3G)
iPhone 4 CDMA model (4.2.10)

Windows 7 de Tüm Kontrol Araçlarını Aynı klasör de görme

Denetim masasında yer alan tüm kontrolleri tek pencereden kontrol etmek güzel bir olaydır. Eski bir bilgi ama işe yarayan bir özellik. Yapmanız gereken çok basit Masaüstünde Yeni bir Kalsör oluşturmak ve ismine

Benim Denetim Masam.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

gibi bir isim vermek. Noktadan önceki isim önemli değildir. İstediğiniz herhangi bir ismi verebilirsiniz.