İtalya 40 milyar Euro’luk varlık satacak

Zor durumdaki İtalya, Yunanistan gibi varlık satışına hazırlanıyor.

İtalya 35 ile 40 milyar Euro arasında gayrimenkul ve kamuya ait varlığın satışını değerlendiriyor.

İtalya Hazinesi’nden yapılan açıklamaya göre, gayrimenkul satışından 25-30 milyar Euro, karbon emisyon izinlerinin satışından da 10 milyar euroya kadar kaynak sağlanması hedefleniyor.

Açıklamada, varlık satışıyla bütçe açığının yılda 9.8 milyar Euro azaltılabileceği belirtildi.

Öte yandan İtalya bugün gerçekleştirdiği 4 ihaleyle hedefe paralel toplam 7 milyar 860 milyon Euro borçlandı. 10 yıllık ihalede faiz yüzde 5,86 ile Euro Bölgesi tarihinin rekorunu kırdı.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, geçen hafta İtalya’nın kredi notunu bir kademe düşürerek A’ya çekti; görünümü negatif olarak belirlemişti. Bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de İtalya’nın kredi notuna ilişkin değerlendirmesini ay sonunda tamamlayacağını açıklamıştı.

Washington Güney Kıbrıs’ın Sondaj Çalışmalarına Destek Verdi

Washington Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına destek verdi, enerji kaynaklarının Kıbrıslı toplumlar arasında eşit paylaşılması gerektiğini bildirdi.
Amerika Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner’ın bu konudaki açıklaması şöyle oldu:

“Amerika Kıbrıs’ın enerji kaynakları arama hakkına destek veriyor. Kıbrıs’ın enerji kaynakları geliştirmesinde bir Amerikan şirketinin rol alması da olumlu bir gelişme. Amerika, Kıbrıs’ın çift bölgeli ve çift toplumlu bir federasyon olarak birleştirilmesi amacıyla Kıbrıslı taraflar tarafından Birleşmiş Milletler’in idaresi altında yürütülen müzakere sürecine de destek veriyor. Bu tutumumuz değişmedi. Geniş kapsamlı bir çözüm çerçevesinde tüm kaynaklarda olduğu gibi adanın petrol ve doğal kaynaklarının da iki toplum arasında eşit paylaşılması gerektiği görüşüne inanmaya devam ediyoruz.”

Gazetecilerden birinin “Başbakan Erdoğan’ın Kıbrıs’a yönelik tehditleri var, hatta Kıbrıs’ı yeniden işgal edebileceğini ima etti,” şeklinde sunduğu bir yoruma yönelik Mark Toner, ada açıklarında yürütülen arama çalışmalarının adanın yeniden birleşmesini amaçlayan görüşmeleri engellememesi gerektiğini söyledi.

Bağımsız Filistin ABD’nin önünde

BM Güvenlik Konseyi, bugün ilk defa Filistin’in BM’ye devlet olarak tam üyelik başvurusunu resmen ele almak üzere toplandı.

Konsey’in dönem başkanı Lübnan’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Nevaf Selam toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Konsey’in oybirliğiyle Filistin’in başvurusunu değerlendirecek komiteye gönderme kararı aldıklarını bildirdi.

15 BM Güvenlik Konseyi üyelerinden oluşan ve BM’ye üye olmak isteyen tarafların başvurularını değerlendiren komitenin cuma günü toplanıp Filistin’in başvurusunu gözden geçirip değerlendirmesi beklenirken bu sürecin haftalar, hatta aylar alabileceği konuşuluyor. Bağımsız Filistin ABD’nin önünde yazısına devam et

Iphone 5 HSPA+ ile 21Mbps download hızına ulaşacak

Macotakara adlı Japon sitesin de yer alan bilgiler. Doğrulu yok zaten. Olsa bile Türkiye için henüz yok. 2 Mbps ile Download edelim bize yeter şuanda. Lakin haberin başlığı güzel olduğu için sizinle paylaşmak istedim. Gelecek için en azından güzel bir haber. 12K ile Download edilen günleri, 56K ile bağlantı hızlarını hatırlıyorum. Daha düşüğünü de muhakkak ki hatırlayanlar vardır.

Macotakara haberini yine bir Çinli kaynağa dayandırıyor. Bildiğiniz gibi Ekim 4 gibi duyurulması bekleniliyor

Ice Cream Sandwich’e 2 dakikalık tur

Gelecek ayın ortasında duyurusu yapılacaktı. Önceden İnternet’e bir video sızdı. Google Nexus S üzerine kurulu. Kabuk yapısı dışında göze çarpan fazla birşey yok. I9020XXKF1 firmware sahip. Buda gelecek olan sürümün Linux 3.0 ile geleceğini bir nevi doğruluyor. Cihazda ki derleme kodu ise IRK48. Bu sürümden beklentiler fazlaca. Bende Samsung Galaxy S II kullanmayı düşünüyorum (Siyah Iphone satıp, beyaz iphone, Ipad ve S II). Ekim 4’de Apple firması tarafından açıklanması beklenilen bir duyuru var. 11 Ekim gibi de Ice Cream Sandwich duyurusu. O zamana kadar bekleyeceğim.

Engadget tarafından yayınlanan videoda, kamera, uygulama menüsü, Launcher, uyarılar barı ve kilit ekranı inceleniyor. Yeni Ice Cream Sandwich kullanıcı arayüzünde, kilit ekranının tasarımı tamamiyle değiştirilmiş ve yeni efektler eklenmiş. Ana ekran’nın hemen üstünde Android Honeycomb‘dan aşina olduğumuz sabit ve ekrana gömülü Google Search barı yer alıyor. Sağ alt köşede “Google Apps” adlı klasör benzeri bir öge yer alıyor.

Çoklu görev yöneticisi ile alakalı bazı Honeycomb özellikleri Ice Cream Sandwich’e de uygulanmış. Mesela, Home tuşuna basılı tuttuğumuzda açılan son kullanılan uygulamalar ekranının yerine uygulama önizlemelerinin yer aldığı bir pencere açılıyor. Yüksek performanslı Android cihazlarımızda rahatça kullanabildiğimiz çoklu görev özelliğinin bu şekilde daha verimli kullanılabileceğini söyleyebiliriz.
Ice Cream Sandwich’e 2 dakikalık tur yazısına devam et

İlk güneş enerjisi tarlası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tübitak Marmara Araştırma Merkezi ve İnosol Enerji’nin ortak çalışması ile hayata geçen proje henüz küçük, 500 kW kurulu gücü var.

Ancak santral öngörülenden çok daha verimli bu yüzden aynı proje kapsamında 2 MW’lık yeni bir tesis kurma yönünde çalışmalar başlıyor.

İstanbul İkitelli’de kurulan santral için yaklaşık 4 milyon lira harcama yapıldı. Hedef, proje kapsamında 2 megavatlık (MW) yeni bir santral kurmak. Ayrıca proje, havaalanları, büyük alışveriş merkezleri gibi yoğun elektrik tüketimi olan merkezlere yaygınlaştırılacak.
İlk güneş enerjisi tarlası yazısına devam et

Microsoft Türkiye işe alım Süreçleri

Microsoft Türkiye olarak işe alımlarda oldukça titiz çalışıyoruz. Titiz çalışmalarımızın dayandığı en önemli noktalardan biri ise geçmiş araştırmaları kapsamında değerlendirilen referanslardır. Çünkü adayların önceki iş deneyimleri hakkında en doğru bilgiyi adayların referansları ile yapılan görüşmelerden edindiğimize inanıyoruz. Referans seçiminde adayların özellikle eski yöneticilerini aramaya ve en az 3 – 4 referans ile görüşme yapmaya özen gösteriyoruz. Bu sayı kimi zaman 6 – 7’ye de çıkabiliyor.

Bu referans olarak gösterilen ve adayı daha önce iş yaparken gözlemleyebilme imkânına sahip olan seçtiğimiz yetkililere ise adayı iş başında nasıl değerlendirdiklerini, ne kadar süre birlikte çalıştıklarını soruyor; birlikte çalıştıkları süre içerisinde kişinin güçlü olduğunu gözlemledikleri yanlarını öğrenmeye çalışıyoruz. Adayın önceki iş yerinde fark yarattığı ve gelişmesi gerektiği düşünülen özellikleri de öğrenmek istediğimiz diğer bir konudur. Özetle adayın satış ve tutumlarının nasıl olduğu, hangi özelliklerinin ön plana çıktığı ve ekipte alt üst ilişkilerinde nasıl hareket ettiği gibi adayı tanımlayıcı sorularla referanslardan bilgi edinmeye çalışıyoruz.
Microsoft Türkiye işe alım Süreçleri yazısına devam et

Dr. Ebubekir Sifil : Mayınlı Alan

Fikirlerinden ve sayısı 50’yi geçen kitaplarından başka bir eylemi olmayan bir adam… Silahlı terör örgüt kurmak suçundan müebbete mahkûm. Ortada ne örgüt var, ne hiyerarşik bir yapı.

Ortada bir suç varsa eğer, “suçun şahsiliği” ilkesi, suçun faili/failleri ile sınırlı bir müeyyideyi öngörür. Onu müebbete mahkûm eden hakim, fikirlerinden etkilenip eylem yapan insanların sorumluluğunu ona yükleyen bir yaklaşım sergilemiş. “Hiyerarşi yok, eylem yok, eylem talimatı yok, tanışıklık yok… Buna rağmen ‘olsa olsa budur’ mantığı üzerine bina edilen bir hüküm var” diyor avukatı…

Hukukun, suçluyla suçsuzu birbirinden hassasiyetle ayırma mekanizması olmaktan çıkarılıp, zorlama ve dolaylı bağlantılar üzerinden suçlu/lar tesbit etme mekanizmasına dönüştürüldüğü bir ülke, “potansiyel suçlar ve suçlular ülkesi” olmuştur…
Dr. Ebubekir Sifil : Mayınlı Alan yazısına devam et

Türklere Schengen vizesi için yeşil ışık

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında ‘en büyük sorun’ haline dönüşen vize konusu, bugün Avrupa Parlamentosu’nda görüşüldü

TOPLANTIDA TANSİYONLAR FIRLADI
Avrupa Parlamentosu ile TBMM arasında ‘köprü’ görevi gören ve iki kurum arasında ‘siyasi organ’ olarak çalışan AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu’nun toplantısında, vize konusu masaya yatırıldı.

Avrupa Parlamentosu’nun bugün Strasburg’ta yaptigi ve AB Bakani Egemen Bagış’ın da katıldığı Türkiye – AB vize ilişkileri konusundaki toplantıda AB Komisyonu Temsilcisi Cecilia Malsmtorm, vizeiçin AB’de yol haritası hazırlanacağını ve çesitli meslek gruplarına vize muafiyetinin geleceğini söyledi. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği Bakan Bağıs ile Yunan ve Rum parlamenterlerin karşılıklı diyalogları ile geçen toplantıda önemli gelişmeler yaşandı. Bu çerçevede AB;
Türklere Schengen vizesi için yeşil ışık yazısına devam et

Nokia, Araç Modu Uygulamasını Tanıttı

Nokia, Frankfurt Otomobil Fuarında cep telefonlarının araçta kullanımını kolaylaştıran Nokia Araç Modu uygulamasını tanıttı. Nokia Araç Modu uygulaması, geliştirilmiş arayüzüyle Nokia’nın haritalar temelli sesli araç navigasyonu uygulaması Nokia Drive’ın yanı sıra trafik güncellemelerine, müziklere ve sesli aramalara erişimi ve kullanımı oldukça kolaylaştırıyor. Qt platformunda geliştirilen Nokia Araç Modu 2011’in son çeyreğinde (yeni Nokia 600, Nokia 700, Nokia 701 ve Nokia N9 gibi) Symbian Belle işletim sistemli Nokia akıllı telefonlarına Nokia Mağaza’dan indirilebilecek.
Nokia, Araç Modu Uygulamasını Tanıttı yazısına devam et

Ödeyecek param yok, gelin beni tutuklayın

Yunanistan’da, taşınmaz mal varlıklarına ek vergi getirilmesini öngören yasal düzenlemeye toplumun tüm kesimlerinden tepkiler sürerken, Başbakan Yardımcısı Theodoros Pangalos yeterli parası bulunmadığı için vergileri ödeyemeyeceğini söyledi.

Katıldığı bir televizyon programında, taşınmaz mal varlıklarına ek vergi getirilmesine öngören yasal düzenlemeyle ilgili soruları yanıtlayan Pangalos, vergilerin çok yüksek olduğunu belirterek, kendisine de, üzerine kayıtlı bulunan çok sayıda taşınmaz mal varlıklarıyla ilgili 17 bin 500 avro vergi geldiğini belirtti.

Vergileri ödeyebilmek için taşınmaz mallardan birini satmak zorunda olduğunu ifade eden Pangalos’a, televizyon sunucusunun, ”Alıcı bulamaması durumunda ne yapacağını” sorması üzerine, ”Ödeyecek param yok. Ödeyemem. Venizelos gelsin beni tutuklasın” dedi. Ödeyecek param yok, gelin beni tutuklayın yazısına devam et

İlk hacı kafilesi yola çıktı

Kutsal topraklara gidecek ilk hacı kafilesi, Ankara’dan yola çıktı. Oldukça heyecanlı oldukları gözlenen hacı adaylarını, aileleri uğurladı.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonunda kutsal topraklara gidecek ilk hacı kafilesi için sabah saatlerinde Esenboğa Havaalanı’nda uğurlama töreni düzenlendi. Törene, Diyanet İşleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Ankara Müftüsü Hakkı Özer, Suudi Arabistan Büyükelçisi Muhammed Berri katıldı. Tören, Kuran’ı Kerim okunması ile başladı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, yaptığı konuşmada haccın sıradan bir yolculuk olmadığını belirterek, “Vahyin indiği bu topraklara yapılan yolculuk, insanı doğduğu andaki gibi tertemiz hale getirebilecek bir yolculuk.” diye konuştu.

Peygamberimizin ayak bastığı topraklar yolculuk edildiğini ifade eden Keleş, “Orada bunun bilincinde olarak, edep ve sükûnet içinde dolaşmalı ve hareket etmelisiniz.” dedi. Konuşmaların ardından Ankara Müftüsü Hakkı Özer, dua etti.
İlk hacı kafilesi yola çıktı yazısına devam et

Eski ABD büyükelçisi uyardı!

16-18 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da üçüncüsü gerçekleştirilecek Karadeniz Enerji ve Ekonomi Forumu öncesinde basın mensuplarıyla biraraya gelen Dinu Patriciu Eurasia Center Direktörü olan ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi Ross Wilson, “Kafkaslar için oldukça karanlık bir tablo” çizdi. Sözlerine “Bu ülkede her zaman ilginç şeyler oluyor, gelip izlemek güzel” diye başlayan Wilson, “Bu bölge çok heyecan verici bir bölge. Ancak geleceği ile ilgili kaygılarımız var. Burada Türkiye’den değil Kafkaslar’dan ve Ortaasya’dan bahsediyorum” yorumu, Arap Baharı’nın bundan sonra nereye sıçrayacağının da adeta işareti gibiydi. Kafkasya’da hangi ülkede sorun görüldüğü yönündeki soruya ise Wilson, “Kafkasya’yı genel olarak sorunlu buluyorum. Dünyada Kuzey Kafkasya’dan daha problemli ve vahşi bir yer düşünemiyorum” dedi. Dünyanın bu bölümü için “Çok başarılı denilemez” yorumu yapan Wilson, “Gürcistan daha demokratik bir toplum yaratmak, ekonomik reformlar, rüşvet gibi konuları azaltmakla ilgili ciddi ilerlemeler kaydetti, fakat toprak bütünlüğü ile ilgili çok ciddi sorunlar yaşıyor. Azerbaycan enerji konusunda aşama kaydetti fakat onun da kendi içinde problemleri var. Ermenistan’ın da geleceğini şu anda çok parlak görmüyorum” yorumu yaptı.
Eski ABD büyükelçisi uyardı! yazısına devam et

Mahmud Abbas başkanlıktan liderliğe terfi etti

Filistin Yönetimi’nin Birleşmiş Milletler’e yaptığı devlet statüsü kazanma başvurusu kısa vadede bir netice getirecek gibi görünmese de bu tarihi adımın en çok kazananı şüphesiz Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas oldu. BM’deki konuşması Ramallah’ta binlerce kişi tarafından izlenen Abbas, daha bir hafta öncesine göre çok daha güçlü bir profille döndüğü Ramallah’ta yine binlerce kişi tarafından coşkulu bir törenle karşılandı. Filistin yönetiminin önde gelen bakanlarından ve Abbas’ın BM delegasyonunda yer alan bir isim olan Dr. Mohammad Shtayyeh de Abbas’ın kazandığı kredibiliteyi “Abbas artık başkanlıktan liderliğe terfi etti” diye özetliyor.

Filistin Yönetimi’nde efsanevi liderleri Yaser Arafat tarafından atandığı Kamu Çalışmaları ve İskan Bakanlığı’nı 1996’dan beri sürdüren Dr. Mohammad Shtayyeh, BM’ye yaptıkları başvurunun aynı zamanda Mahmud Abbas için bir siyasi referandum özelliği taşıdığını doğruluyor. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Shtayyeh, “Her yönüyle Abbas’ın kredibiletisi hep vardı; ama konuşması ve BM’ye başvurması, kararlılığı ve bütün baskılara rağmen aynı yönde devam etmesi ona Filistin topraklarında ciddi popüler destek getirdi. Sadece burada değil Lübnan Suriye ve bütün Arap ülkelerinde de getirdi.” ifadelerini kullanıyor.
Mahmud Abbas başkanlıktan liderliğe terfi etti yazısına devam et

ABD’nin ilk Yahudi başkanı

Obama “ilk Yahudi Başkan’dır”. Bu John Heilmann tarafından yazılan New York dergisinin başyazısının başlığıdır ve Obama’nın ana bağış toplayıcılarının birinden alıntı yapmaktadır. Obama’nın Birleşmiş Milletler’de Çarşamba günü yapmış olduğu konuşmayı dinleyenlerin çoğu, Filistin ve Arap dünyasındakiler dâhil bunu onaylayacaktır.

Amerikan Başkanı Filistin’in özgür bir ülke olarak tanınması için verilen önerideki İsrail’in reddedici tavrını kucaklamıştır.

Ancak bu bir Yahudi görüşü değildir. Bu radikal Siyonist bir görüştür. Amerika’daki ve İsrail’dekiler dahil olmak üzere Yahudilerin birçoğu bu tarz aşırı görüşlere olumlu bakmamaktadır.
ABD’nin ilk Yahudi başkanı yazısına devam et