Google Kullanım Koşulları

İnternet devi Google, 1 Mart tarihinden itibaren ‘gizilik politikası’nda yeni bir döneme geçiyor. Bununla ilgili süreci başlatan şirket Google’ın ücretsiz servislerinden yararlanan kullanıcıların yenilenen sözleşmeyi onaylayarak bu hizmetleri kullanması şartını getiriyor.

Burada kullanıcıya herhangi bir seçenek sunmayan şirket, açık bir dille sözleşmeyi kabul etmeyenlerin servisi kullanamayacağını ifade ediyor. Bununla ilgili bildirimlere başlayan Google, hedefini ‘gizlilik politikalarını sadeleştirmek’ olarak açıklıyor. Şirket bu yolla onlarca farklı servisini tek bir sözleşme altında topluyor. Daha önce her bir servis için farklı sözleşme imzalanma karmaşasının ortadan kaldırıldığı belirtiliyor.
Google Kullanım Koşulları yazısına devam et

Nokia Avustralya’ya çıkarma yapıyor

Nokia’yı akıllı telefon pazarında birden popüler hale getiren Windows Phone 7’li telefonlar Lumia ailesi, hem iyi yorumlara hem de iyi satış rakamlarına sahip olsa da satıldığı ülkelerin azlığı bakımından şu an için büyük oynayamıyor. Analistlerin de 2012 yılında milyonlarca satmasını beklediği Lumia ailesi pazarına bir ülke, hatta kıta ekliyor.
Nokia Avustralya’ya çıkarma yapıyor yazısına devam et

Microsoft’tan Nokia’ya 250 Milyon Dolar

Microsoft, Windows Phone 7 işletim sisteminin Nokia telefonlara entegrasyonunu sağlamak için, 2011 yılında oldukça büyük bir yatırım yapmış gibi görünüyor.

2011 yılının son çeyreğinin finansal raporlarını açıklayan Microsoft’un Nokia ile yaptığı 250 milyon dolarlık anlaşması da böylece ortaya çıkmış oldu.
Analistlerin genel görüşü ise, Microsoft ile Nokia’nın bu stratejik birlikteliğinin tahmini getirisinin milyar dolarları bulacağı yönünde. Bakalım ortaklık nasıl sonuçlanacak?

Toplumları yok eden en büyük hastalık yeistir

Irak Cumhuriyeti Sünnî Vakıf Divanı Başkanı Dr. Ahmed al Samarai beraberindeki heyetle Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti.

Kabulde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bugün Irak’ta başlayan mezhepçiliğin tarihte var olan Sünnî-Şiî ihtilafının bir devamı olduğuna inanmıyoruz. Bilakis cehalet, taassup, kavmiyetçilik ve siyasî ihtirasların mezhep görüntüsü altına girerek ortaya çıktığını düşünüyoruz. Sorun, dinî ve mezhebî değil, siyasî ve kavmîdir” dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Irak Cumhuriyeti Sünnî Vakıf Divanı Başkanı Dr. Ahmed al Samarai, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kendilerini Ankara’da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İkili görüşmeler öncesi Irak’ta son yıllarda yaşanan sorunlara değinen Diyanet İşleri Başkanı Görmez Irak halkının zor bir imtihandan geçtiğini kaydetti. Görmez şöyle konuştu;
Toplumları yok eden en büyük hastalık yeistir yazısına devam et

Google kullanım koşullarını yeniliyor

Dün kendi blog sayfasında duyuru yapan Google, gizlilik ve kullanım koşullarında ‘bazı değişiklikler’ yapacağını söyledi.

2010 yılında yapıkları değişikliklere rağmen halen farklı ürünleri için geçerli olan 70 gizlilik belgesine sahip olduklarını bildiren şirket, sunacakaları yeni gizlilik ilkeleri ile çoğu ürünleri için geçerli olacak ve anlaması daha kolay yeni bir bildiri yayınlayacaklarını açıkladı. Bu şekilde yaklaşık 60 farklı ilkeyi tek bir açıklama içinde toplayarak internet için oldukça ‘standart’ olan bu yaklaşıma ayak uyduracaklarını söyledi.

Gizlilik koşullarındaki bu değişim ile Google’ın farklı ürünlerini kullanan kişilerin bilgileri şirket tarafından birleştirilerek kullanılabilinecek. Bu değişimler kısaca ‘tüm ürünlerimiz arasında size tek bir kişi muamelesi yapacağız’ diye özetleniyor. Örneğin YouTube hesabı ile oturum açmış bir kişiye, Google+ hesabında verdiği bilgiler doğrultusunda reklam sunulabilinecek.

Bunun yanı sıra kullanım koşullarını da daha anlaşılır olması için yeniden kaleme alan Google, koşullarda yer alan maddelerin sayılarını da azaltıyor.

Son olarak şirket, kullanıcılarının kendi bilgilerine sahip olduklarını, kişisel bilgileri asla başka kişilere ve ya kurumlara satmayacağını ve şeffaflığını korumaya devam edeceğini de değişmeyen ilkeleri olarak sıralıyor.

Darbeciler Kur’an okumamızı bile engelledi

12 Eylül askerî darbesi, arkasında binlerce mağdur bıraktı.
Bu kişilerden biri de Eskişehir Eğitim Enstitüsü son sınıf öğrencisiyken ‘anayasal düzeni yıkmak’ iddiasıyla askerler tarafından gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Şirintepe Mahallesi Ülkü Ocakları Sorumlusu Selahattin Çelt. Sorgusuz sualsiz Mamak Cezaevi’ne atıldığını anlatıyor. Askerlerin hapiste namazla dalga geçtiğini söylüyor. Şehitler için Kur’an okumak istediklerinde bütün Kur’an-ı Kerim’lerin toplatıldığını ise hiç unutamamış.

O dönemde yaşadıklarını Zaman’a anlatan Selahattin Çelt, cezaevinde işkencenin dozunun her geçen gün arttığını söylüyor. Aylarca aynı çamaşırı giymek zorunda kaldıklarını dile getiren Çelt, kirlenen kafalarını kaşımanın bile isyan işareti olarak algılandığını belirtiyor: “Tam üç yıl boyunca soğuk suda tuvalet köşelerinde banyo yapmak zorunda kaldık. Mamak Cezaevi’nde önce kafese koydular. Çırılçıplak soyup türlü işkenceler yaptılar. Öyle hale geldi ki, işkenceye alıştık, tepki veremez olduk. Banyo yapma imkânı olmadığı için vücudumuz sık sık kirleniyordu. Havalandırma boşluğunda kafamı gayri iradi kaşımamız bile isyan sayıldı. ‘Siz bu şekilde arkadaşlarınızla haberleşip isyan çıkaracaksınız’ deyip ‘isyana teşvik’ iddiasıyla günlerce işkence ettiler. Günde 8 kez sayım olurdu, her sayımda akla gelmeyecek işkenceler yapılırdı.”
Darbeciler Kur’an okumamızı bile engelledi yazısına devam et

Diyarbakır’daki kazılarda bulunan kafatası sayısı 23’e yükseldi

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki tarihi İçkale’de, bir dönem ”ceza ve tevkifevi” olarak kullanılan yapının yanındaki çevre düzenleme çalışmaları sırasında, insan kemikleri bulunması üzerine başlatılan soruşturma devam ediyor.

AA muhabirinin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan aldığı bilgiye göre, valiliğin görevlendirdiği 20 işçiyle sabah yeniden başlatılan kazı çalışmalarında 4 kafatası ile kemik parçaları bulundu. Böylece kazılarda çıkarılan kafatası sayısı 23’e yükseldi.
Diyarbakır’daki kazılarda bulunan kafatası sayısı 23’e yükseldi yazısına devam et

Mamak’ta işkence yaptım yıllarca tedavi gördüm

32 yıl önceki 12 Eylül askerî darbesi binlerce insanın hayatını kararttı. Ölenler, cezaevlerinde işkence görenler, yuvası dağılanlar, saymakla bitmiyor. Bir de olayın diğer tarafında duranlar var, yani işkence yapanlar. Kamil Atliman, darbe döneminde Mamak Askerî Cezaevi’nde askerliğini yapan yüzlerce askerden biriydi. Arkadaşları gibi komutanlarının emriyle sağcı-solcu ayırmadan mahkûmlara her türlü işkenceyi yaptığını anlatan Atliman, “Hiçbir dayağı içimden gelerek atmadım. Askerlikten sonra uzun süre uyuyamadım. Yatarken yere düşüyordum. Yaşadıklarımdan kurtulmak için 3 yıl boyunca psikolojik tedavi gördüm.” diyor.

Mamak Askerî Cezaevi A Blok’ta askerliğini yaptığını söyleyen Kamil Atliman, bu koğuşta daha çok dönemin elit insanlarının kaldığını belirtiyor. “Düşünen, okuyan, konuşan ne kadar genç varsa tamamı bu bloktaydı.” diyen Atliman, geriye dönüp baktığında yaşananların bir film şeridi gibi gözünün önünden geçtiğini ifade ederek, “20 yaşındaki gencecik askerlerin kendinden yaşça çok büyük insanları dövmesi dayanılmaz bir acıydı.” ifadelerini kullanıyor.
Mamak’ta işkence yaptım yıllarca tedavi gördüm yazısına devam et

Iphone 4s ve Ipad 2 (A5) Untethered Jailbreak

A5 işlemcilere sahip Apple cihazları için Untethered Jailbreak yayınlandı. Ios 5.0 ve 5.0.1 için yayınlanan bu araç kullanım açısından çok basit. Programı açıyorsunuz, telefonunuzu bağlıyorsunuz ve işlemin tamamlanmasını bekliyorsunuz.

Windows » GreenPois0n Absinthe v0.3 for Windows

Mac OS X » GreenPois0n Absinthe v0.3 for MacOSX

Linux » GreenPois0n Absinthe v0.3 for Linux (x86/x86_64)

LG, CES 2012’de en yeni teknolojilerini tanıttı

LG’nin tanıtımını yaptığı ürünlerden LG French-Door Buzdolabı, fuarda “En İyi İnovasyon” ödülünü kazandı.

LG’den Yeni French Door Buzdolabı’na “En İyi İnovasyon” ödülü

Çevre dostu olmasının yanı sıra Enerji Bakanlığı’nın uyguladığı ENERGY STAR® standartlarına uygun olarak üretilen LG’den French Door Buzdolabı, geniş iç alanı sayesinde onlarca içeceği çok kısa sürede soğutma imkanı sağlıyor. Slim Space Plus™ teknolojisi sayesinde “buz bitti” derdine son veren buzdolabı, nem ve sıcaklığı uygun seviyede tutarak, kullanıcılarına geliştirilmiş bir tazelik sunuyor. Anında soğutucu, 31 kübik feet genişlik kapasitesi, Slim Space Plus™ özelliği, Akıllı Soğutucu ve Lineer Kompresör, akıllı çekme kolu, 3-Tier Organization™ Freezer derin dondurucu ve Smart Diagnosis™ özellikleriyle LG Yeni French Door Buzdolabı, mutfağınızın vazgeçilmezi olacak.
LG, CES 2012’de en yeni teknolojilerini tanıttı yazısına devam et

Sony, Google TV Platformu’nda çalışan yeni cihazı CES’te tanıttı

Sony dünyanın*3 Google TV platformunda çalışan ilk HDTV ve Blu-ray Disk Oynatıcısı’nı 2010 yılında piyasaya sürmüştü. Yeni Ağ Medya Oynatıcı ve Blu-ray Disk Oynatıcı’nın 2012 yazının başında, Kuzey Amerika ve Avrupa’da piyasaya sürülmesi, ardından da diğer ülke ve bölgelere doğru yayılması planlanıyor.

Sony Corporation Kıdemli Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi ve Ev Eğlencesi Grup Başkanı Masashi Imamura, “2010 yılında, sektörde Google TV platformunda çalışan ürünleri piyasaya sunan ilk şirket olduk. Sony Internet TV sayesinde sahip olduğumuz teknik bilgiden yararlanarak, daha fazla tüketiciye, üstün kullanıcı deneyimleri yaşatan yeni ürünler sunmayı sürdüreceğiz. Ayrıca gerek BRAVIA TV gerekse mobil cihazlar ile uyumluluğu daha da güçlendirerek ev eğlencesi alanında yeni değer yaratacağız” şeklinde konuştu.

Google TV Ürün Yönetim Başkan Yardımcısı Mario Queiroz “Google TV konusunda, Sony ile olan güçlü işbirliğimizden dolayı çok heyecanlıyız. Geçtiğimiz Ekim’de çıkan Google TV yazılım güncellemesi tüketiciler tarafından çok olumlu karşılandı, 2012 yılında da, farklı formlarda yeni cihazları bir çok ülkeden tüketicilerimiz ile buluşturmak için sabırsızlanıyoruz” şeklinde ekledi.
Sony, Google TV Platformu’nda çalışan yeni cihazı CES’te tanıttı yazısına devam et

Bütçe rakamlarını açıkladı

Bakan Şimşek, bu sonuçlara göre, 2010 yılında 40 milyar 81 milyon lira olan merkezi yönetim bütçe açığının 2011 yılında yüzde 56,5 oranında azalarak, 17 milyar 439 milyon liraya düştüğünü ifade etti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2011 yılının Aralık ayında merkezi yönetim bütçe giderlerinin 40 milyar 974 milyon lira, faiz hariç bütçe giderlerinin 39 milyar 748 milyon lira, merkezi yönetim bütçe gelirlerinin 23 milyar 96 milyon lira, genel bütçe vergi gelirlerinin ise 19 milyar 659 milyon lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Bakan Şimşek, bu sonuçlara göre, bütçe açığının söz konusu dönemde 17 milyar 878 milyon lira, faiz dışı açığın ise 16 milyar 652 milyon lira olarak gerçekleştiğinin ifade etti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin 2011 yılı büyüme beklentisiyle ilgili ”Son rakamlar, muhtemelen büyümenin yüzde 8 civarında olacağını ortaya koyuyor” dedi.
Bütçe rakamlarını açıkladı yazısına devam et

Doktorun notunu hasta verecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, doktorların denetiminin, ‘Sağlıkta Dönüşüm Projesi’ kapsamında gerçekleştirilen Merkezi Hastane Randevu Sistemi ile yapılacağını açıkladı. Akşam’ın sorularını yanıtlayan Akdağ, 80 ilde uygulanan ‘Alo 182’ telefonla randevu sisteminin, yakında İstanbul’da da hayata geçirileceğini belirtti ve ‘Bir sonraki aşama hastaları arayıp ‘Doktorunuzdan memnun kaldınız mı?’ diye sormak olacak’ dedi.

‘Hastasını titizlikle muayene eden hekim günde 20-30 kişiye bakarken daha çok para kazanmak isteyen 100 kişiye bakıyor. Hangisinin teşhis ve tedavide başarılı olduğu nasıl anlaşılacak?’ sorusuna Bakan Akdağ şu yanıtı verdi: ‘Bunun denetimi, hastaya hekim seçme hakkının verilmesiyle olur. Vatandaş her hususta kendisiyle ilgili seçimi yapabiliyor da hekimi neden seçemeyecekmiş? Başta buna da karşı çıkmışlardı ama yaptık. Şimdi de hizmet kalitesini randevu sisteminden takip edeceğiz. Hastaların bir kısmını arayıp ‘Doktorunuzdan memnun kaldınız mı?’ diye soracağız. Sonucu doktorun geliriyle karşılaştıracağız.’
Doktorun notunu hasta verecek yazısına devam et

Durmuş Yılmaz ile Röportaj

Durmuş Yılmaz, beş yıl önce Merkez Bankası başkanlığına atanınca kendisine röportaj talebinde bulunmuştum. “Şimdi olmaz ama emekli olduğum gün söz yaparız” demişti.
Görevini Erdem Başçıya devrettiği 18 Nisan’da bu sözünü hatırlatarak talebimi yineleyince 25 Nisan’a randevu verdi. Ankara’ya gitmek üzere yola koyulduğumda gazetemizin sürmanşetinde kendisiyle yapılmış mülakatın anonsunu gördüğümde başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Uçağa binmekle eve dönmek arasında gidip geldim. Röportaj Aksiyon Dergisi yazarı Zafer Özcan tarafından gerçekleştirilmişti. Oysa benim söyleşi yayınlanıncaya kadar kimseye konuşmaması konusunda anlaşmıştık. Aynı grubun yayın organları olduğumuz için, yapacağım işin haber değeri daha en başta düşmüştü. Her şeye rağmen bari sözünden cayan ben olmayayım diye randevuma gittim. Sitemimi ettim ama gittiğime pişman olmadım. Yılmaz’ın duruşunu uzaktan çok beğenirdim. Kendisiyle konuşunca saygım daha da arttı. Cumhurbaşkanımızın yeni ekonomi danışmanına başarıları daim olsun diyorum…

-Paranın patronluğunu yapmış bir insana önce parayla kişisel ilişkisini sorarak başlamak istiyorum. Parasızlık çektiniz mi, aç kaldınız mı hiç?

-Kuruşlarımı hesap ettiğim bir dönemim oldu. Ben cenabı hakkın bana rızkımı bol verdiğini düşünüyorum. Ancak 65 yıllık yaşamımın belli dönemlerinde belli maddi sıkıntılarım oldu. Fakat bu sıkıntılar beni çok fazla mutsuz etmedi. Evet parasız kaldım. Mesela 1963 yılında, ortaokul son sınıfındayım. Annem köyümüzde ben Ulubey ilçesinde yalnız başıma okuyorum. Bir dönem annem bana ekmek, aş gönderemedi. Evdeki ekmek bitti. Tarhana bitti, bulgur bitti. 19 Mayıs bayramına hazırlanıyoruz. Ben inanın o dönemde kırlara bir hafta on gün ot yemeye çıktım. Öyle dönemlerim oldu. En sonunda değirmenlere un öğütmeye gelen birisiyle annem bana iki buçuk lira para göndermişti. Kendimi lokantaya attım. Lokantada düz bir tabağın içerisinde ben diyeyim yirmi tane, siz deyin otuz tane fasülye. Ama suyu bol. Onunla ben iki tane somun yemişim. Böyle günlerim oldu. Ama bunlar kısa sürdü. Dolayısıyla ben genelde değerlendirdiğimde cenabı hak benim rızkımı bol verdi.
Durmuş Yılmaz ile Röportaj yazısına devam et

Apple’nin tedarikçisi Foxconn, 1 milyon robot işe alacak

Çin medyasındaki habere göre, Çin’de bir milyon çalışanı bulunan Foxconn, iş gücü açığı sorununu gidermek için mevcut 10 bin olan robot sayısını gelecek yıl 300 bine, 3 yıl içinde ise 1 milyona çıkaracak.

Çin’de emek-yoğun imalat sanayinde birçok diğer endüstri temsilcileri, insanlar yerine robotlar kullanmayı düşünüyor. Robotların devreye girmesinin Çin’deki istihdama nasıl etki yapacağı ise tartışma konusu. Çin, yılda yaklaşık 12 milyon kişiye istihdam oluşturmak zorunda.

Çin’de iş gücü arzı, üretim büyümesine yetişemiyor. Birçok sektör, yıllık üretim genişlemesini yüzde 10 seviyesinde tutuyor ve bu oran iş gücünün çok ötesinde bulunuyor.
Apple’nin tedarikçisi Foxconn, 1 milyon robot işe alacak yazısına devam et