Apple Para iadesi mi Yapacak.?

Avustralya’nın Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), Apple’ı, yeni iPad’in pazarlaması yapılırken tüketicileri 4G uygulamasının ABD’den başka bir ülkede çalışmayacağı konusunda uyarmamakla suçladı.

Apple’ın yaptığı reklamlarla tüketicileri yanlış yönlendirdiğini belirten komisyon, yeni nesil iPad’in Avustralya’da bağlanabileceği bir 4G mobil veri ağının bulunmadığı konusunda bilgilendirme yapılmadığı için yasal işlem başlatmıştı.

ACCC, Apple’ın belirttiği gibi, yeni iPad’lerin SIM card kullanarak Avustralya’nın Telstra ağına bağlanabildiği bilgisinin doğru olmadığını belirtti. Apple avukatı Paul Anastassiou ise hiçbir zaman böyle bir bilgi vermediklerini öne sürdü.

Anastassiou, Melbourne’daki Federal Mahkeme’ye, 4G özelliği bulunan iPad alan tüm kullanıcılarına e-mail göndereceklerini ve para iadesi seçeneği sunacaklarını belirtti. Yeni nesi iPad, 16 Mart günü 10 ülkede piyasaya sunulmuş, Avustralya saat farkıyla satışın başladığı ilk ülke olmuştu.

Yeni iPad’in 4G Long Term Evolution (LTE) yeni nesil ‘ultra hızlı’ internet bağlantısı teknolojisi, şun an için sadece AT&T ve Verizon şirketlerinin mobil ağlarının kapsama alanında bulunan ABD ve Kanada’da kullanılabiliyor.

Piyasaya sürülmesinin ardından ilk dört günde üç milyon satmayı başaran yeni iPad, bazı kullanıcıların ‘aşırı ısındığı’ yönündeki şikayetlerine maruz kalmıştı.

Uyku

Kerahat vakitleri denilen güneşin doguş ve batış saatlerinde uyuyor olmak, hem gün içi vücut enerjisi hem de akıl sağlığı açısından zararlı etkilere sahip. Geceleri salgılanan melatonin hormonu günesin doğuşuyla azalıyor. Güneş doğarken uyanık olmak, bedenin gün içinde daha zinde ve enerjik olmasını sağlıyor. Güneş doğarken uykuda olmayı alzheimer hastalığının sebeplerinden biri sayan bilim çevreleri mevcut. Dr. Nusret Kaya, bu duruma farklı bir açıdan bakıyor: Hipofiz bezi Budizmde göz olarak adlandırılıyor. Doğu ekolü, gözün güneş ışığına hassas olduğundan, güneş doğarken uyanık olmanın zinde kalmak açısından öneminden bahseder. Bunlar doğacı hipotezler. Uyku yazısına devam et

Crux360 Mantıklı mı?

ipad ‘in ekranına dokunup işlerimizi yürütmenin keyfini bilirsiniz. Bugüne kadar işleyen yapı olan fare ve klavyeyi kullanmaktan kurtulduk diyoruz. Ama bazen durum böyle olmuyor ve ipad tüm hızlılığına rağmen bir pc tadı vermiyor. Crux360 belki de bu soruna çözüm olarak yeni ipad için düşünüldü. Kullanımı verimli olur mu bilmem ama ben kullanmayı düşünebilirim.

Yeni Ipad ve Ios 5.1’den izlenimler

Yeni Ipad Piyasaya çıkalı çok olmadı. İlk çıktığı hafta için de yaklaşık 3 Milyon civarında bir satış rakamına ulaştı. Apple her yeni ürün çıkardığında artık adet oldu sanırım, muhakkak ki bir kaç dedikodu çıkar. Yeni Ipad ile ilgili ilk olarak Isınma sorunu olduğu yazılıp çizilmiş idi. O zaman haber yapma gereği duymadım. Çünkü daha önce ki ürünlerde de bu türden şeyler hep söyleniliyor idi. Üstünden biraz zaman geçtikten sonra ise Apple tarafından da şu şekil de bir açıklama geldi :

Yeni Ipad 4G LTE desteği ve 10 saatlik pil ömrü ile termal değerlendirmelerimiz de sağlıklı bir şekil de çalışıyor. Müşterilerimizden konu hakkında herhangi bir endişesi olan var ise AppleCare’ye başvurabilirler.

Başka bir söylenti ise Şarj ile yaşanılan sıkıntılar. Yeni Ipad cihazı Şarj edildiğin de bile, eğer fazla güçlü bir uygulama kullanılır ise şarjı bitebiliyor. Bunun da şuan için söylentiden öteye gidemeyeceği gün gibi ortada. Çünkü henüz o kadar güçlü bir uygulama yok. Bu konu ile ilgili olarak Apple firması açıklama yapma gereği duymamış. Haklılar da.

Son olarak da yeni ios 5.1’den söz etmek istiyorum. Bu sürüm de pil ile ilgili ciddi iyileştirmeler yapılmış (ios 5&5.0.1 e göre). Yapılan bu iyileştirmeler beta 2 de zaten net olarak görülüyor idi. Yalnız bu sürüm de ufak bir kaç sıkıntı var. Bunlardan bir tanesi icloud hesabı ile ilgili, ikincisi imessage ve son olarak da beta 2’ye göre % 10 civarında pil kullanımının daha fazla olması. Bunlar sanırım bir sonraki versiyon da giderilecek sıkıntılardır.

Samsung Galaxy III

Samsung Çin Başkanı Kim Young-ha, Çin’in başkenti Pekin’de devam eden Samsung Forum 2012 etkinliğinde firmasının yeni yıl serisinin tamamında daha agresif pazarlama stratejileri uygulayacağının sözünü verdi.

Pekin basınına konuşan Kim’in en ilgi çekici sözleri, Güney Koreli üreticinin amiral gemisi Galaxy S IIIhakkında verdiği ipuçları oldu. Galaxy S III adını sarf eden ilk Samsung yöneticisi olan Kim Young-ha, merakla beklenen akıllı telefonlarının Mayıs yerine Nisan ayında çıkabileceğini bildirdi.

Galaxy S3 ve bunun yanısıra Çin’de oldukça popüler olan Galaxy Note’un satışlarını arttırmak için şirketimiz, Galaxy S3′ün dağıtımını Mayıs’tan Nisan ayına tekrar programlamayı düşünüyor.

Daha önce ZDNet Kore tarafından ortaya atılan Nisan çıkış tarihini yalanlayan Samsung’un amiral gemisinin piyasaya sürülüşü konusunda henüz kesin bir karara varmadığı görülüyor. Açıklamayı yapan kaynağın Samsung Çin Başkanı olduğunu düşündüğümüzde bu haberin Galaxy S3′ü bekleyenleri bir hayli sevindireceğini tahmin ediyoruz.

2012 ilk yarısında teknoloji mağazalarındaki yerini alması beklenen Samsugn Galaxy S III hakkında resmi açıklamalar yapıladursun, yeni söylenti haberleri de tüm hızıyla gelmeyi sürdürüyor.

DDaily sitesi, Samsung’un kendi kablosuz şarj teknolojisini geliştirdiğini ve bunun Galaxy S3′ün gizli silahı olacağını iddia ediyor. Bu teknoloji, diğer indüktif şarj çözümlerinden daha farklı. 1-2 metreye kadar şarj menzili vaat eden bu hizmetin direk Galaxy S3′ün üzerinde mi yoksa Palm Pre cihazlarında olduğu gibi bir aksesuar kiti halinde mi sunulacağı bilinmiyor.

original

Yukarıdaki görüntüyü ve bir takım teknik özellikleri sızdıran GSMHelpdesk sitesinin bilinmeyen kaynakları, Galaxy S3′ün basın görüntüsü konusunda pek iyi iş çıkaramamış. Resmin kesinlikle asılsız olduğunu belirtelim. Sızan özellikler de daha önceki haberlerde birçok kez paylaşılmıştı.

131 x 64 x 8 mm ölçülerinde ve 125 gram ağırlığında olduğu iddia edilen Galaxy S III, 4.7 inçlik 1280 x 720 piksel çözünürlüklü Super AMOLED Plus HD ekranla gelecekmiş. (Galaxy S II: 125.3 x 66.1 x 8.5 mm, 116 gram)

12MP LED flaşlı bir arka kamera, 1.3MP ön kameranın bulunduğu telefon, Full HD 1080p @60fps video çekim desteğine sahipmiş. Yavaş çekim özelliği de içeren kameranın 60fps değerinin sadece bu mod için geçerli olabileceği söyleniyor.

1.5GHz dört çekirdekli çipset, Bluetooth 4.0, NFC çipi, Wi-Fi a/b/g/n, microUSB 2.0, HDMI (MHL portu olabilir.), 1750 mAh pil, 32GB dahili hafıza, 1GB RAM gibi pek inandırıcı olmayan niteliklerle donatılan Galaxy S III, çift taşıyıcı HSPA ile 42Mbps mobil veri aktarımı sağlayacakmış.

Samsung’un önceki cihazında 2MP’lik bir ön kamera kullanıp yeni yılda bunu 1.3MP’e düşürmesi ya da RAM miktarını 1GB olarak belirleyip 1750mAh’lik bir pil kullanma ihtimali olduğunu sanmıyoruz. Güney Koreli üretici, yeni yılda satışa sunacağı cihazlarının orta-ağır kullanım altında en az bir gün dayanacağının sözünü vermişti.

Neredeyse hergün farklı kaynaklardan yeni Galaxy S III görüntüleri, özellikleri, çıkış tarihleri sızıyor. Böyle bir ortamda hiçbir bilgiye kesin gözüyle bakamıyoruz. Ancak Samsung Çin başkanının basına verdiği demece güveniyoruz. Umarız en yakın zamanda Samsung’un yeni akıllı telefonunun resmi tanıtımı gerçekleştirilir de söylenti haberleriyle daha fazla oyalanmamış oluruz.

Samsung’un iddia edilen yeni kablosuz şarj teknolojisine benzer başka bir şirketin çözümüne ait videoya aşağıdan göz atabilirsiniz.

Android Türkiye

Kablosuz bağlantı kısırlık yapıyor

Kablosuz bağlantı kullanılan dizüstü bilgisayarların, erkeklerde kısırlığa yol açtığı şeklindeki şehir efsanesinin gerçekliği kanıtlandı. Kablosuz bağlantının yaydığı elektromanyetik dalgalar nedeniyle spermin genetik yapısı zarar görüyor.

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi dizüstü bilgisayarlar(laptop) ve bu cihazlarda kullanılan Wi-Fi adı verilen kablosuz internet, uzun süreli kullanımlarda erkeklerde kısırlığa dek varan olumsuz etkilere yol açıyor. Yıllardır bilinen bu gerçek kısa bir süre önce yapılan bazı klinik deneylerle de kanıtlandı.

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Laboratuar Direktörü Dr. Elif Ergin, dizüstü bilgisayar kullanımı ve kablosuz internetin erkek kısırlığı ile ilişkisinin yıllardır hep konuşulduğunu, ancak bu konudaki klinik deneylerin sonucunun geçtiğimiz günlerde alındığını söyledi. Kablosuz bağlantı kısırlık yapıyor yazısına devam et

30 yıldır yazılan İslam ansiklopedisi bitiyor

İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, İslam Ansiklopedisi’nin bu yıl tamamlanacağını belirterek; “İslam Ansiklopedisi 44 ciltte bitecek. Biz şu anda 43. cildi çalışıyoruz. Bu cilt, Mart ayı içerisinde, 44. cilt de ondan altı ay sonra tamamlanır. Sonuç itibariyle İslam Ansiklopedisi, 2012 yılı içinde tamamlanmış olacak” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Akif Aydın, yaptığı açıklamada, yaklaşık 30 yıldır süren İslam Ansiklopedisi çalışmalarında sona geldiklerini söyledi. Ansiklopedinin sadece Türkiye’de değil, bütün dünyadaki bilim adamlarınca faydalanabilecek bir kaynak olduğunu ifade eden Aydın; “Bu ansiklopedi genel bir İslam kültürü ansiklopedisi. Ansiklopedide, İslam ilimleriyle ilgili kavramlar ve bilgilerin yanı sıra, İslam sanatları, İslam tarihinin çeşitli dönemlerine ait bilgiler, devletler, devlet adamları, bilim adamları, bilim adamlarının önemli eserleri ile bunun yanında çeşme, köprü, medrese, han, saray gibi İslam dünyasındaki önemli mimari eserler yer alacak” dedi. Aydın, ansiklopedinin İslam kültürü bazında tam bir genel kültür ansiklopedisi olduğunu ifade ederek; “İslam Ansiklopedisi, 44 ciltte bitecek. Biz şu anda 43. cildi çalışıyoruz. Bu cilt, Mart ayı içerisinde, 44. cilt de ondan altı ay sonra tamamlanır. Sonuç itibariyle İslam Ansiklopedisi, 2012 yılı içinde tamamlanmış olacak. 41. cilt matbaada basımda. 42. cilt hazır şu anda. 43. ciltte bu güne kadar yazılmadık 10 kadar maddemiz kaldı.
30 yıldır yazılan İslam ansiklopedisi bitiyor yazısına devam et

Geliştiriciler Android’i niye tercih etmiyor?

Apple’ın iPhone ile yakaladığı başarının sırlarından birisi de şüphesiz 500 bin uygulamaya doğru ilerleyen inanılmaz uygulama desteği. Bunu sağlamak için de elbette geliştiricileri cezbedecek programlar yürütmek gerekiyor. Appcelerator ve IDC’nin yaptığı son araştırma geliştiricilerin Android’den uzaklaşarak iOS platformu için uygulama geliştirme yönünde güçlü bir eğilim gösterdiklerini ortaya koyuyor.

Çoğunluğu Kuzey Amerika ve Avrupa’da yaşayan 2200 uygulama geliştirici arasında yapılan ankete göre iPhone için uygulama geliştirmek isteyen geliştiricilerin ortanı yüzde 89 iken, Android için yüzde 79. Tablette ise iOS Android’i adeta sürklase ediyor. Geliştiricilerin yüzde 88’i iPad için uygulama geliştirebileceğini söylerken, Android tabletler için bu oran yüzde 66’ya geriliyor.

Appcelerator stratejisti Mike King, konuyu değerlendirirken Android’in fragmantasyon sorununun gelişticileri platformdan uzaklaştıran en önemli unsur olduğunu dile getiriyor. İşletim sisteminin yüklü olduğu her bir cihazın farklı GPU’ları için kodlarını yeniden gözden geçirmek durumunda kalan geliştiriciler, bununla vakit kaybetmek yerine Apple’a yöneliyor. Öte yandan Windows Phone 7 için uygulama geliştireceğini söyleyenlerin oranının ise yüzde 37’yi bularak, yüzde 11’lik BlackBerry’yi geride bıraktığı da dikkat çekiyor.

Girişimcilere New York’ta Fırsat

Teknoloji alanında Türk girişimcileri yönlendirmek ve Amerika’da yatırımcı bulmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulan TürkTechNet, New York’ta eğitim kampı düzenliyor. Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosluğu tarafından da desteklenen proje kapsamında Türk girişimcilerin teşvik edilmesi ve küresel sermaye ve bilgiye erişimlerinin sağlanması hedefleniyor.

TürkTechNet, yeni kurulan Türk teknoloji şirketleri için geliştirilen program çerçevesinde 21 – 24 Mayıs tarihleri arasında eğitim kampı düzenleneceğini açıkladı. Programa katılma hakkı kazanan girişimciler, 25 Mayıs günü de Amerikalı yatırımcılara geliştirdikleri projeler konusunda sunum yapma fırsatı bulacak. Uçak masrafları, New York’ta bir haftalık konaklamanın masrafları TürkTechNet tarafından karşılanacak. Girişimcilere New York’ta Fırsat yazısına devam et

Erdoğan Olmasa da AK Parti’ye Oy Verir misiniz?

Konsensus’un,  81 ilde gerçekleştirdiği araştırmaya göre AK Parti, aralık ayına göre puanını yüzde 1.5 oranında artırarak yüzde 51.7 ile birinci sıradaki yerini korudu. Oylarını binde 6 artıran CHP ise yüzde 27.7’de kaldı. MHP’nin oy oranı da 13.3’e yükseldi.

Konsensus Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin yaptığı, “Türkiye Gündemi Araştırması Mart 2012: Uludere ve Yüz Nakli” başlıklı araştırmanın sonuçları belli oldu. Konsensus’un, 23 Şubat-3 Mart tarihleri arasında 81 ilde yaptığı ankete, 745’i erkek, 760’ı kadın olmak üzere toplam1505 kişi katıldı. Anket, 18 yaşından büyük hem kentsel hemde kırsal kesimdeki seçmen nüfusu temsil etme yeteneğine sahip 1505 kişiyle telefon yöntemiyle gerçekleşti. Yanıtı en çokmerak edilen soru, “Bu pazar bir genelmilletvekilliği seçimi olsa sandıktan nasıl bir sonuç çıkacak?” sorusuydu.  Erdoğan Olmasa da AK Parti’ye Oy Verir misiniz? yazısına devam et

Windows 8 Tüketici Ön izleme Sürümü

 Microsoft Türkiye Bloğundan

Windows 8 ile kullanıcıların işletim sisteminden beklentilerini daha da ileriye taşıyacak farklı bir kullanıcı deneyimi sunan yepyeni bir ara yüz tasarladık. Yeni işletim sistemimiz dizüstü, masaüstü ve hepsi bir arada bilgisayarlardan, dokunmatik tabletlere kadar geniş bir cihaz yelpazesinde çalışmak üzere geliştirildi. Windows 8’in en önemli özelliklerinden biri uygulamalar, dosyalar ve önemli olan tüm bilgilere her an her cihazdan anında erişebilme imkânı sunması. Bu sayede ise kullanıcılar dosyalar arasında dolaşarak vakit kaybetmek yerine gerçekten yapmak istediği şeylere zaman ayırabiliyor. Windows 8 yüklü PC’lerde çalışırken başka bilgisayarlardan da dosyalarınız ve ayarlarınıza anında erişmeniz mümkün. Dokunmatik kullanım deneyimini birinci sınıf bir tecrübe haline getirdiğimiz Windows 8 ile fare – klavye ile kullanım ise daha hızlı ve akıcı hale geldi. Windows 7’de olduğu gibi, güvenlik ve güvenilirlik özellikleri de Windows 8’de standart olarak geliyor. Kısaca Windows 8 ile bilgisayar kullanım deneyiminde çok farklı bir pencere açıyoruz.

Windows 8 Tüketici Ön izleme Sürümü yazısına devam et