Diyar-ı Bekr değil, Diyar-ı Nur, Diyar-ı Bediüzzaman…

ohbet, seminer, konferans ve panel için gittiğim yerlerin hiçbirisi hakkında yazı yazmadım. Ancak Romalılar, Bizanslılardan sonra Emeviler, Abbasiler, Şeyhoğulları, Hamdaniler, Mervaniler, Selçuklular, İnaloğulları, Nisanoğulları, Artuklular, Eyyübiler, Moğollar, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar hakimiyeti, bundan sonra Bediüzzaman’ın hakimiyetine girecek Diyarbakır’ı müstesna etmemizin sebebi şu: İnsafsız bir kara propagandayla kargaşanın, terörün, bölünmenin şehri gibi lanse edilmesi.

Dicle Üniversitesi’nin “Boşanma çalıştayı”ında gördük ki, Diyar-ı Bekir, Diyar-ı ilim ismine lâyık.
Dicle Kent Yeni Asya Temsilciliğinin, Bediüzzaman’ın 52. vefat yıldönümü münasebetiyle tertiplediği “Kur’ân Medeniyeti” anma toplantısı ve Nur sohbetlerinde ise gördük ki, Diyar-ı Bekir, Diyar-ı Nur ismine sezadır.
Diyar-ı Bekr değil, Diyar-ı Nur, Diyar-ı Bediüzzaman… yazısına devam et

İnternette ticaret ‘sanal’ kaçırılan vergi gerçek

 

Gümrük Kanunu’na göre yurtdışından posta ya da kargo ile gelen paketin değeri gönderim başına 150 Euro’yu aşmazsa, ticari miktar statüsüne girmediği için vergiye tabi olmuyor. İnternet ortamında ticaret yapan bazı şirketler de, bu durumu fırsat bilerek paketin üzerine ‘düşük mal beyanı’ ya da ‘hediye’ yazarak vergi ödemekten kurtuluyor. İnternetten yapılan satışlarda söz konusu bedelin altında fatura kesildiğini tespit eden Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 2011’de 22 milyar lira gibi ciddi boyutlara ulaşan sanal ticareti yakın takibe aldı. Bakanlık, bünyesindeki kaçakçılık, istihbarat ve narkotik gümrük muhafaza müdürlükleri vasıtasıyla gelen ihbarları değerlendirerek soruşturma başlattı. İnceleme sonucunda internet üzerinden ticaret yapan birçok şirket hakkında 41 fezleke hazırlandı. Yapılan incelemelerde vergi kaçakçılığı dışında ülkeye girişinde sakınca olan ürünlerin de ticaretinin yapıldığına rastlandı. Zayıflama kapsülleri, sporcu gıda takviye ürünleri, tıbbî ilaç ve bazı uyuşturucu çeşitleri bunların başında geliyor.

 

Gittigidiyor.com, sahibinden.com ve mynet.com gibi ülke çapında elektronik ticaretin öncüsü konumundaki internet siteleri kaçakçılık ve istihbarat müdürlüklerinin radarına yakalandı. ‘Drop shipping’ olarak adlandırılan yöntemin yaygın olarak kullanıldığı dikkat çekerken, bazı şirketlerin de kargo paketinin içine ya hiç fatura koymadığı ya da gerçek değer yerine 150 Euro’dan daha az tutarlı fatura koyduğu gözlendi. Satıcılar, yurtdışındaki tedarikçi firmaların internet sitelerine üye olarak buradaki bilgileri, yine üyesi oldukları gittigidiyor.com gibi sitelerde yayınlıyor. Türkiye’den bir alıcı talepte bulununca da satıcı yurtdışındaki tedarikçi firmaya alıcının adres bilgilerini aktarıyor. Ürün de 150 Euro’yu aşmayan bir fatura ile doğrudan alıcının adresine gönderiliyor. Bu yöntemin en çok kullanıldığı ürün ise dijital fotoğraf makinesi. Bakanlığa yapılan bir ihbardaki bilgiye göre, 2010’da Fedex, MNG ve DHL kargo firmaları depolarından ülkeye 300 bin adet fotoğraf makinesi kaçak olarak sokuldu. Tüm Türkiye’de pazarın 850 bin adet olduğu düşünüldüğünde kaçakçılığın ne denli büyük olduğu görülüyor.

Gittigidiyor.com sitesinin hissedarı ve yöneticilerinden alınan ifadede kendilerinin sadece bir alışveriş platformu oluşturdukları, hiçbir kargo firmasıyla anlaşmalı olmadıkları, üyelerinin kendileriyle bir sözleşme imzaladıklarını kaydetti. Satışı gerçekleşen ürünlerden yüzde 10 hizmet komisyonu ve ilan başına da 50 kuruş ile 2 lira arasında ücret aldıklarını açıkladı. Gümrük muhafaza kaçakçılık ve istihbarat müdürlüklerinin hazırladığı fezlekeler cumhuriyet başsavcılıkları nezdinde soruşturuluyor. eBay ve gittigidiyor sitelerine açılan davalarda aleyhte bir karar çıkmadı. Karar verilen 2 davanın birinde şirket yetkilileri hakkında beraat kararı verilirken diğerinde ise savcılık takipsizlik kararı verdi.

KARGOYLA UYUŞTURUCU BİLE GELDİ

Vergi kaçakçılığı dışında ülkeye girişinde sakınca olan ürünlerin de ticaretinin yapıldığına rastlandı. Suça konu olan eşyalar incelendiğinde ilk sırada elektronik eşya yer alırken, bunun yanında dijital fotoğraf makineleri, zayıflama kapsülleri, sporcu gıda takviye ürünleri, oyun konsol ve CD’si, tıbbi ilaç, kamera cinsi araç ve bazı uyuşturucu (Bonzai plant growth winter boost) çeşitlerinin olduğu görüldü.

 

Posta ve kargo verilerine ulaşmak şart

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı ‘e-ticaret yoluyla gerçekleştirilen kaçakçılıkla eylem planı’ taslağı kapsamı genişletilerek ‘Özellikli bazı kaçakçılık türleriyle eylem planı’na dönüştürülerek 7 Mart’ta Başbakanlık’tan onay aldı. Diğer taraftan gümrük ve ticaret uzmanlarının hazırladığı raporda, posta ve kargoyla eşya ticaretinin analiz edilebileceği bir veri tabanı oluşturmak için posta idareleri ve kargo şirketlerinin verilerine erişim talep ediliyor. Diğer taraftan drop-shipping yöntemiyle yapılan satışların Posta Gümrük müdürlüklerince yurtdışı gönderici firma ve alıcı bilgilerinin kaydının tutulması ve bununla ilgili kanunda bir düzenleme yapılması öneriliyor. Son 3 yıl itibarıyla bakanlığa gelen tüm ihbarların detaylı istatistiğinin çıkarılmasının önemine değinen raporda, ilgili genel müdürlüklerde sadece sanal ticaret kaçakçılıkları üzerinde çalışan personel görevlendirilmesinin gereği savunuluyor.

 

Zaman

Apple Store Türkiye’ye geliyor

590 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ın bu noktaya gelmesinde önemli katkısı olan “Apple Store”lar (Apple mağazası) 13 ülkenin ardından şimdi de Türkiye’ye giriş hazırlığı yapıyor.

Türkiye’de bugüne kadar mağazacılık, satış, pazarlama ve teknik servis tarafında Koç grubu bünyesindeki Bilkom’la çalışan ABD’li Apple, geçtiğimz yıl Türkiye ofisini kurarak yeniden yapılanma süreci başlatmıştı.

İlk etapta Türkiye’de pazarlama ayağında daha etkili olma adına kurulan ofis yeni işe alımlarla birlikte büyümesini sürdürüyor. Öte yandan yurtdışından geçen hafta gelen kalabalık bir Apple ekibi İstanbul’da mağaza açılışı için ilk görüşmeleri yapmaya başladı.
Apple Store Türkiye’ye geliyor yazısına devam et

Erdoğan: 28 Şubat’ın son izi tozlu raflara

Erdoğan, zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıkarılmasıyla ilgili milletvekillerinin TBMM’de yoğun bir çalışma yürüttüğünü belirterek, ”Sizler tarihimize kara bir leke olarak kazınmış, bin yıl süreceği iddia edilen 28 Şubat’ın son izini 28 Şubat’tan 15 yıl sonra geri dönmemek üzere tarihin tozlu raflarına Allah’ın izniyle kaldırdınız” dedi.

Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen yemekteki konuşmasına, ”Doğrusu bugün ben çok duyguluyum. TBMM, özellikle de sizler bugün bir kez daha tarih yazdınız. Tarihe silinmeyecek bir not düştünüz. Belki bunu biz anlamıyor olabiliriz ama inanıyorum ki gelecek kuşaklar, gelecek nesiller bunu anlayacaklar ve hayırla yad edecekler” diyerek başladı. Erdoğan: 28 Şubat’ın son izi tozlu raflara yazısına devam et

ios uygulamaları artık UDID’yi kullanamayacak.

Kullandığınız her iOS cihazın 40 karakter uzunluğunda benzersiz bir numarası olduğunu biliyor muydunuz? UDID(Unique Device Identifiter) olarak tanımlanan ve uygulama geliştiriciler tarafından “kullanıcının parmak izi” olarak tanımlanan bu rakam, her bir iOS cihazı benzer bir şekilde tanımlayabilmek için kullanıyor. Eğer kullandığınız uygulamaları yüklemeden önce hangi izinleri istediğini kontrol etme alışkanlığınız varsa, çoğunun cihazın UDID numarasına ulaşmak için izin istediğini de görmüşsünüzdür. Fakat bu durum değişmek üzere, hem de beklenen çok daha hızlı bir şekilde.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Apple, uygulamaların yakın gelecekte cihazları tanımlamak için kullanılan UDID bilgisine erişmesinin yasaklanacağını açıklamıştı. 2012 içerisinde hayata geçmesi beklenen bu uygulama kademeli olarak devreye girmeye başladı. Bu değişim özellikle ücretsiz iOS uygulamaları için çok önemli değişimlere neden olabilir…

UDID özellikle reklam ağları için çok büyük önem taşıyor. Her cihazı ayrı ayrı tanımlamayı sağlayan bu numara yardımıyla kullanıcıya daha uygun olabilecek reklamlar göstermek için kullanıyor. Özellikle reklam geliri beklentisi içerisinde olan ücretsiz iOS uygulamaları için UDID bugüne kadar neredeyse hayati bir önem taşıyordu. ios uygulamaları artık UDID’yi kullanamayacak. yazısına devam et