Siyasi iradeyi örselemeye kimsenin gücü yetmez

İçişleri Bakanı Efkan Ala, 17 Aralık operasyonu ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili, “Türkiye’ye verdiği zarar büyük ama başarı şansı sıfıra yakın bir yapı. Böyle bir şey olamaz. Türkiye artık onları geride bıraktı. Şimdi bunu da aştı yoluna devam edecek. Türkiye’de siyasi iradeyi örselemeye, siyasi iradeyi sandık dışında belirlemeye artık hiçbir ittifakın gücü yetmez” dedi.

Ala, Kanal 7’de yayımlanan “İskele Sancak” programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ala, Türkiye’nin içinden geçtiği süreci nasıl tanımlayacağına ilişkin soru üzerine, Türkiye’de halk iradesi üzerinde çeşitli mekanizmaları kullanarak vesayet oluşturmak isteyen bir ruh bulunduğunu, bu ruhun zaman zaman devlet kurumları, STK’lar, iş dünyası ve uluslararası alanda ilişkilere girerek vesayet anlayışıyla siyasi iktidarı sınırlandırma girişimde bulunduğunu belirtti.
Siyasi iradeyi örselemeye kimsenin gücü yetmez yazısına devam et

Çalışmayan vekilin yerine yedek gelsin

Başbakan Tayyip Erdoğan, Meclis çalışmalarına katılmayan milletvekilleri ile ilgili ilginç bir çıkış yapıp yedek milletvekilliğini tartışmaya açtı. Erdoğan’ın milletvekilleriyle son toplantıları sırasında bazı vekiller, toplantı ya da karar yeter sayısı bulunamadığı için Meclis çalışmalarının aksamasından yakındı. Vekilleri sık sık çalışmalara katılmaları konusunda uyaran ve devam-devamsızlık listelerini büyük bir titizlikle inceleyen Erdoğan bu kez sorunun çözümü için Anayasa değişikliği önerdi. Meclis çalışmalarına 5 birleşim üst üste katılmayanların milletvekilliğinin düşmesi gerektiğini, belediye meclislerini örnek vererek anlatan Erdoğan, “Yedek milletvekilliği olması lazım. Ben çok getirmek istedim bu sistemi ama bana ‘Bunun için Anadolu’da adam vururlar’ dediler. Böyle şey mi olur? Milletvekili olmak için yapmadıkları kalmıyor, sonra seçilince Meclis’e uğramıyorlar” dedi. AK Parti, Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaları sırasında yedek milletvekilliği uygulamasını gündeme getirmişti. AK Parti’nin, yeni anayasanın yasama bölümündeki yedek milletvekilliği önerisi şöyle: “Milletvekili sayısı 550 olarak korunacak. Ölen, istifa eden ya da milletvekilliği düşürülen milletvekillerinin yerine yedekleri Meclis’e gelecek. Aday listelerinde bulunan ancak seçilemeyenler, listedeki sıraları esas alınarak yedek milletvekili sayılacak. Boşalan milletvekilliği hangi partiye aitse o partinin listesinin en ön sırasında bulunan kişi parlamentoya girecek. Bir partinin tulum çıkarması yani ildeki tüm milletvekillerini kazanması durumuna karşılık da önlem alınacak. Partiler seçime giderken o ildeki milletvekili sayısının beşte biri kadar yedek milletvekili adayı gösterecek. Bağımsız adaylar ise 1 yedek milletvekili adayı gösterecek.”

DÜNYADA ÖRNEKLERİ VAR
Uygulama İskandinav ülkelerinde doğup gelişti. Bu ülkelerde uygulanan modele göre genel seçimlerde her yasama meclisi üyesinin bir de yedeği seçiliyor. Böylece ara seçim ihtiyacı da ortadan kalkıyor.
ERDOĞAN ÇİFTİ NİKÂH ŞAHİDİ
Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’in kızı Zeynep Erdem ile Mehmet Akif Soysal’ın nikahına katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın kıydığı nikahta, çiftin şahitliklerini Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan yaptı.

Sabah

İşte Marmara’yı karıştıran öğretim görevlileri

Marmara Üniversitesi’nde akademisyenlere disiplin soruşturması açılmasını protesto eden yaklaşık 200 öğrenci, Nişantaşı’nda bulunan İletişim Fakültesi önünde toplandı. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sırrı Süreyya Önder, CHP Milletvekili Şafak Pavey ve Milletvekili Levent Tüzel de destek verdi.

Yapılan basın açıklamasının ardından, Marmara Üniversitesi öğrencilerinden bazıları İletişim Fakültesi’ne girmek istedi. Güvenlik görevlileri öğrencilerin İletişim Fakültesi’nde okumadığını gerekçe göstererek içeri almadı. Bu esnada arbede yaşandı. İçeri alınmayan öğrenciler güvenlik görevlilerine, sopa, tekme ve soda şişeleriyle saldırdı. Daha sonra güvenlik görevlileri ve giriş kapısını kilitleyen görevliler içeri girdi.

İşte Marmara’yı karıştıran öğretim görevlileri yazısına devam et

Cep telefonu alırken dikkat

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, yasal yollarla ithal edilip faturalı satılmasına rağmen IMEI (Uluslararası Mobil Cihaz Kodu-International Mobile Equipment Identity) numarası kopyalandığı için kullanıma kapatılan telefonların, cihaz sahibinin yapacağı başvuru sonucunda IMEI numarasının tek hatla eşleştirilmesi halinde yeniden görüşmeye açılabildiğini söyledi.

Cep telefonu alırken dikkat yazısına devam et

Primde paralel harekât

Türkiye’yi sarsan yargı destekli siyasi operasyonun ardından paralel yapının devletin kilit kurumlarındaki planları da deşifre olmaya başladı. Seçim öncesi eski defterler karıştırılarak vatandaşa vergi, harç, prim, trafik, elektrik borcu çıkarılıyor. SABAH’ın “faturada paralel koku” haberinin ardından gelen şikâyetler artarken 20-25 yıllık alacak dosyalarının açılması konusunda ilgili kurumların harekete geçtiği öğrenildi.
Primde paralel harekât yazısına devam et

Halkbank tek seçenek

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde kabul edildi.

Görüşmede, petrol, enerji boru hatları, Bağdat-Erbil ilişkileri, Rojava ve çözüm süreci konuları ele alındı. Kerkük-Yumurtalık boru hattından pompalanan Geçen aydan itibaren Yumurtalık’ta depolanan Kürt petrollerinin geleceğinin masaya yatırıldığı görüşmede, Neçirvan Barzani’nin, Bağdat yönetimi ile Erbil yönetimi arasındaki diplomatik temas ve mektuplaşma trafiğini Başbakan Erdoğan’a aktardığı ifade edildi. Barzani, Halkbank tek seçenek yazısına devam et

‘Biz seni Besmele’nden biliriz Uzun Adam!’

 Bunlar da benim bildiklerimdir senin hakkında:

Biz seni, Besmele’nden biliriz Uzun Adam!

Henüz gün doğmadan evvel uyanışlarında, avuçlarına dolan soğuk sudan tanırız seni. Kıblemiz birdir seninle, alnımızın değdiği secdelerden tanırız.

Biz seni, içimizden birisi olduğun için sevdik Uzun Adam… Yeditepeli Şehrin, arka sokaklarındaki çocukların arasından yürüdüğün için sevdik… Biz seni gariplerin sesi olduğun için sevdik Uzun Adam! Sesimizi sırtlayıp taşıdığın için, onurla süreceğimiz hayatın büyük bir gaye ama asla ham hayal olmadığını bize söylediğin için sevdik seni. Sevdik, bildik ve inandık. Yürüdüğümüz zorlu ve meşakkatli yolda, bizi bırakmadın, bizden vazgeçmedin. Biz senin vazgeçmeyişlerini sevdikUzun Adam!

Biz senin sadece gündüzlerini değil, gecelerini de biliriz. Herkes kapısını örtüp, lambalarını söndürdükten sonra gizlice sokaklara çıkışını… Kaldırım köşelerine, köprü altlarına sığınmış yetimleri toparlayışlarını… Çaresiz yataklarında inleyen ihtiyarları, yetim torunlarını nasıl avutacağını şaşırmış neneleri, yatalak babasına ilaç bulmak için yola çıkmış kızları, soğuktan titreyen çocuklarının ağır yüküyle çökmüş babaları… Karanlığın içinden arayıp bulmalarını, çekip çevirmelerini, sahip çıkışlarını sevdik Uzun Adam!… Ayakkabılarını çıkarıp da boyunu kısarak girdiğin o alçak tavanlı fukara evlerinden biliriz seni, annelerin ettiği iyilik dualarından tanırız…

Sana dokunabildikleri için sevdi ihtiyar kadınlar seni, isminle çağırdılar kendi evlatlarını çağırır gibi babalar seni… Üsküp’te, Gostivar’da; “Tayyıbcâzımızı bekleriz be ya…” diyen dedeler, belki bir asra yakındır duvarlarına yaslandıkları yıkık, yorgun, mahzun camilerde yollarını gözlediler… Priştine’nin gelinlik kızları, doğacak çocuklarına senin ismini vermeyi, nikahlarına şart koştular. Bosna’da okumaya çıkan çocukların defterlerine yazdığı isim, senin ismindir… Çünkü sen… Umudusun tüm gurbetlerin. Somali’de, Kenya’da, Sudan’da açlığın ve susuzluğun cehenneminden titrek elleriyle son kez insanlığa uzanan nefeslerin umudusun… Arakan’da dünyanın en hazin uğultusuyla ağlaştığı halde kimsenin işitmediği sesleri dünyaya taşıyan itirazlı sessin sen!

Bir dakika!” dedin ve Sodom’la Gomore’nin titrediği günü hatırladı zaman!

“Bir Filistin vardı ve bir Filistin hep olacak” diye isyan eden de sendin Dünya muktedirlerine. Üzerine bomba yağan Gazzeli kadınların çocuklarına verdiği isimsin sen. Oğlun Bilal ile birlikte, bombaların altındaydık o gün, yarın Mahşerde de; “oradaydım ve gördüm” diyeceğim Allah’a…

Senin o baş eğmez ve zaptedilemez sağ işaret parmağının ucundadır masumların “”ları… Lailahe illallah diyenlerin parmak uçlarıyla tanırız seni biz Uzun Adam! Sen zulme itiraz, sen haksızlığa isyansın. Umudusun Hilal’in ve Hilal’lerin

Sen vazgeçmeyensin Uzun Adam!

Toplayan, birleştiren, bitiştiren ve asla kapı dışında bırakmayan… Davet eden, buyur eden, kollayan, destek olan, yer açan, halden anlayansın Uzun Adam… Omuzladığın Kubbenin altında hepimize, her birimize de yer var, bilirsin, tanırsın bizi… Belki yorgunuz, belki küskün ve kırık, belki eksik, belki hatalıyız, ama biz buyuz işte! Şimdi sen, terketmezsin bizi sanırım, bırakmazsın, dışlamazsın sanırım. Çünkü sende gayret var, sende sevgi, sende devlet, sende gaye var Uzun Adam… Sende Yusuf Peygamberin, kendisini kuyuya atan öz kardeşlerini affedişinden bir pay var… Sende Yunus Peygamberin geride bıraktığı milleti için titreyerek telaş duyan kalbinden bir damar var, bırakamazsın, vazgeçemezsin Sen! Sen’de Hz.Meryem’in saçlarından bir tüy var, haklı ve masum olduğun hallerde bile tutmak zorunda olduğun bir susma orucu var… Sende “Müminler ancak kardeştir” ayetini okuyan Hz.Peygamberin vasiyyeti var…

Ve sende rıza var… Ölüm Meleği ile nefes nefese geçen her saniyende; “Allah içiniz ve Allah’a dönücülerden” dersin. Rahmeti gazabını aşmış Rahman’dan tecellilerle, tut ve birleştir bizi! Tut ne olur ve birleştir kalplerimizi!

(Star)

Hacda %20 kontejanı 2014de uygulanacak

Yüzde 20 kontenjan uygulaması nedeniyle 2014 yılında yeni hac müracaatı alınmayacak.2007-2013 yılları arasında hac müracaatında bulunan ve 2013 yılı hac kurasına katılmasına rağmen hacca gidemeyen tüm hacı adaylarının kayıtları 2014 yılı için yenilenecek.

2007 yılından itibaren kesintisiz olarak kayıt yaptırıp kuraya girecek olan hacı adayları; hac konaklama türü tercihi ve adres değişikliklerine fırsat tanımak için 17-21 Şubat 2014 tarihleri arasında il ve ilçe müftülüklerine müracaat ederek işlemlerini yaptırabilecekler. 2007 yılında kayıt yaptırıp, müteakip yıllarda da yanına mahrem ve yakınını almak sureti ile birliktelik yaparak kayıt yeniletenlerden bağlantılarından ayrılmak isteyenler, 2014 yılı hac kurasına katılmak üzere 17-21 Şubat 2014 tarihleri arasında il ve ilçe müftülüklerine müracaat ederek kayıt işlemlerini yaptıracaklar. Hacda %20 kontejanı 2014de uygulanacak yazısına devam et

İphone 6 Konsept

Hazirana kadar daha bir çok yenisini göreceğimiz iphone görselleri çıkmaya başladı. Bu konsept de gördüğümüz bir kaç tane ayrıntı var. Bunlardan bir tanesi ekran boyutu ile ilgili. 4.7 ve 5.5 inch olan iki ayrı versiyon var. Hepsinde ise ortak bir özellikler ise şunlar.

  • A8 64 bit 4 çekirdekli işlemci
  • 10 megapiksel kamera (Ben daha iyi bir kamera bekliyorum)
  • Yeni bağlantı noktası ile (Lightning) USB 3.0 dan çok daha hızlı bir şekilde data transferi ve şarj imkanı.
  • 1080p Retina 2 Ekran

İphone 6 Konsept yazısına devam et

Taraf, şimdi de Boşnaklara karşı Sırpçı çıktı

Dış cepheye karşı sürekli Türkiye‘yi suçlayan Taraf Gazetesi şimdi de, Ziraat Bankası‘nın Bosna- Hersek vatandaşları için başlattığı kredi kampanyası üzerinden bankayı ve Türkiye’yi ‘Boşnakları Sırplara karşı güçlü kılmak’la suçladı!

Paralel medyanın 17 Aralık operasyonundan itibaren milli bankalara yönelik saldırısı bugün şaşırtıcı bir boyuta ulaştı. Özellikle 17 Aralık operasyonuyla hedef seçilen Halkbank‘ın ardından şimdi de malum çevrelerce Ziraat Bankası hedefte!
Taraf, şimdi de Boşnaklara karşı Sırpçı çıktı yazısına devam et

Sedefçi: Sarıgül rant için CHP’yi ele geçirdi

CHP lideri Kılıçdaroğlu tarafından son dakikaya kadar “Adayımızsın” denilen ancak aday gösterilmediği için partisinden istifa eden Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi istifasının gerekçesini ‘Sarıgül partiyi teslim aldı” diyerek açıkladı. Sedefçi, “Mustafa Sarıgül, Kurultay yapılmadan partinin genel başkanı gibi hareket ediyor. Kılıçdaroğlu’nun koltuğunu dinamitliyor hatta CHP’yi teslim almış gibi davranıyor” dedi. Sedefçi: Sarıgül rant için CHP’yi ele geçirdi yazısına devam et

Nokia da Android sesleri

Daha önce Android ile denemeleri olan Nokia’nın Android yüklü telefonlarını 24 Şubatta Barselona da tanıtacağı iddia edildi. Windows Phone ile girdiği yol serüveninde istediği başarıyı bir türlü yakalamayan Nokia bu kararı ile daha iyi bir yere geleceği kesin. Daha önceden de denemeleri olan nokainın bu sefer başarılı olması kendi geleceği açısından çok önemli. Zira elinde Lumia 1020 gibi bir telefon olmasına rağmen kötü not almayı başaran bir firma konumunda.

 

Daha önceki deneme ile ilgiliyi buradan okuyabilirsiniz.

DHMİ: Mahkeme kararı işleri durdurmaz

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, İstanbul’a inşa edilecek 3. Havalimanının ÇED olumlu raporu yürütmesinin geçici olarak durdurulmasına ilişkin yerel mahkemece verilen kararın, yapılan iş ve işlemleri durdurmasının söz konusu olmadığını; proje ile ilgili süreçlerin planlandığı şekilde devam ettiğini bildirdi.

DHMİ’den yapılan açıklamada, bazı yayın organlarında İstanbul Yeni Havalimanı inşaatının (projesinin) durdurulduğu şeklinde haberlerin yer alması üzerine açıklama yapma gereği duyulduğu belirtildi.

Söz konusu mahkeme kararının, havalimanı ÇED olumlu kararının yürütülmesinin geçici olarak durdurulmasıyla ilgili olduğunun altı çizilen açıklamada, bu konuda gerekli hukuki işlemlerin konunun tarafı olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütüldüğü kaydedildi.

Mahkeme kararının 3 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul Yeni Havalimanı ihalesi neticesinde imzalanan sözleşme doğrultusunda yapılan iş ve işlemleri durdurmasının söz konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, proje ile ilgili süreçlerin planlandığı şekilde devam ettiği bildirildi.

 

Ahaber

Şantaj üssü Philadelphia

Önce 7 Şubat, ardından 17 Aralık komplosuyla hükümete yönelik girişimlerini sürdüren ‘paralel yapı’nın, siyaset ve ekonomiye yönelik vesayet aracı olarak kullanmak için biriktirdiği ‘istihbarat arşivi’ni iki yıl önce kademeli olarak ABD’ye taşıdığı ortaya çıktı. Güvenlik birimlerinin takibinden kaçmak isteyen örgüt, kendilerine karşı kapsamlı bir soruşturma ihtimali belirince ‘delillerin ele geçirilmemesi için’ İstanbul-Bahçelievler ile İzmir-Çiğli’de saklanan istihbarat arşivini okyanus ötesine götürdü. Fethullah Gülen hareketine bağlı ‘paralel imam’ların, sözkonusu arşivi önem derecesine göre kademeli olarak naklettikleri öğrenildi.

Şantaj üssü Philadelphia yazısına devam et