Sn0wbreeze 2.7 kullanarak IOS 4.3.3’ü iPhone, iPad, iPod touch / 4.2.8 Verizon iPhone 4 jailbreak yapmak (Untethered )

Bir önceki yazımda hatırlarsanız Jailbreak diye bir kelimeden söz etmiştim. Ios kapalı bir sistem ve diğer tüm kapalı sistemlerde olduğu gibi bizim sisteme müdahil olmamızdan hoşlanmıyor. Kullandığımız hicazı daha fazla kontrol edebilmek için ve istediğimiz programı yükleyebilmek için Jailbreak yapmamız gerekmektedir. Jailbreak yaptıktan sonra Sistemi istediğiniz gibi rahatça yönetmenize olanak verecek programları yükleyebileceksiniz.

Anlattıklarımın tümünü denedim ve başarılı oldum. Siz başlamadan önce mutlaka yedek almayı unutmayın. Ve tüm sorumluluğun size ait olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Yukarıda ki başlık da sizin de gördüğünüz gibi Untethered diye bir ibare var, orada ki ibarenin anlamı ise kullandığınız cihazı eğer kapatırsanız, açmak için tekrar sistemi yüklemeniz veya Redsn0w ile tethered yapmanız lazım. Redsn0w ile ilgili yazıya Buradan Ulaşabilirsiniz. İki uygulama arasında ki en büyük fark Sn0wbreeze kullandığınız da

    Baseband(Telefonunuzun, operatör şebekelerin baz istasyonlarıyla iletişime geçen sistemidir.) yükseltmemiş olacaksınız
    Kendisine has ve Itunes ile direk yüklenecek bir Ipws oluşturmuş olacaksınız
    İstediğiniz programları ilk kurulumda direk yükleme şansı elde edeceksiniz.

Redsn0w da ise Baseband yükselir ve Factory Simlock (Baseband ile konan ve başka operatörler ile kullanılmasını engelleyen kilit) var ise sizin Sn0wbreeze kullanmanız zorunludur. Bende olan ve Factory Simlock (A.B.D Çıkışlı Iphone4) telefona 4.2.1 yükledim en son şuanda Turkcell’de kullanıyorum hiçbir sıkıntı yaşamadan.

RedSn0w da ise yeni bir Ipws oluşturmadan direk sisteme gereken dosyaları atmak da. Yani Yüklü olan sisteminiz aynı şekilde kalıyor o sadece gerekli olan aktivasyon 🙂 işlemlerini yapıyor. Şimdi Sn0wbreeze ile bu işi nasıl yapacağımıza adım adım bakalım.

Jailbreak işlemine başlamadan önce Bizde hazır olması gereken Programlar :
iTunes 10.2.2
Sn0wbreeze 2.7
Ios 4.3.3
Veya
4.2.8 Verizon iPhone 4

Bütün araçlar elimizde hazır olduğuna göre attık başlayabiliriz. Sn0wBreeze açtığınız da ilk olarak bilgilendirme ekranı gelecektir. Orada sağ alt köşede ki ” Sonraki ” tuşuna basıyoruz. Karşımıza aşağıda ki gibi bir ekran gelecek.

Gelen bu ekranda Browse’yi tıklayıp kullanacağımız Ipws dosyasını seçiyoruz. Ben Ipad 1 ile işlem yapacağım için onu seçiyorum. Ipws dosyasını seçtikten sonra Ipws’e dosyasını onaylayacak. Bu Onaydan sonra Sol alt Köşede ki Next Tuşu aktif hale gelecek ve aynı zamanda bize hangi cihaz ile işlem yapacağımızı da yazacak. Aktif olan NEXT tuşuna tıklayıp bir sonraki adıma geçiyoruz.

Şimdi Gelen ekranda Expert Mode seçip yine Next Tuşuna basıyoruz. Gelen Ekranda Build IPWS işaretleyip Next tuşuna bastıktan sonra. Arkamıza yaslanıyor ve işlemin bitmesini bekliyoruz.

Ipws oluşturuken Pacman oynamak isteyip istemediğinizi bile düşünmüş programcı arkadaşlar 🙂

Ipws oluşturma işlemi bittikten sonra Masaüstünüzde sn0wbreeze_iPad-4.3.3 şeklinde isim almış bir Ipws’e dosyası olduğunu göreceksiniz. Şimdi Sn0wbreeze uygulamasına geri dönelim ve çıkan mesaj da OK tuşuna basalım. Ok duşuna bastıktan sonra sizden cihazınızı DFU moda almak için kapatmanızı isteyecektir. Cihazınızı kapattıktan sonra aşağıda Yer alan START tuşuna basıp bir sonraki adım’a geçeceğiz. Power (Yukarıda ki açma-kapama tuşu) + Home (Aşağıda şarj giriş yerinin hemen üstünde yer alan hafif çukur olan tuş) tuşuna 10 saniye basılı tutmanızı isteyecek. Daha sonra parmağınızı Power tuşundan çekip sadece Home tuşuna 30 saniye boyunca basılı tutmanızı isteyecek. bu adımları doğru yaptıktan sonra Itunes ile kurulum yapmaya geçebiliriz artık.

Şimdi Itunes’u açalım. Açtığımız gibi aşağıda ki uyarıyı verecek Ok tuşuna basalım.

Şimdi Shift (Bilgisayarda ki Shift tuşu) + Restore basalım ve Biraz önce oluşturduğumuz Ipws dosyasını bulup seçelim

Artık kurulumun bitmesini bekleyeceğiz.