Hacet Ve İstihare Namazı

Selamün Aleyküm.

Bu iki konu hakkında çok fazla kaynak ve icra etme şekli var. Tabii ki hangisi daha doğrudur bunu sorgulamak bana düşmez. Ben elim de olan kaynakta yer verilene göre size anlatmaya çalışacağım. Bu konular ile ilgili olarak Sahih diye kabul gören şöyle bir hadis var.

Eshâb-ı kirâmdan Osman bin Huneyf hazretleri anlatır: Gözleri görmeyen bir kimse, gözlerinin açılması için Resûlullaha ricada bulundu. Peygamber efendimiz buyurdu ki: (Abdest alıp iki rek’at namaz kıl, sonra şöyle duâ et!: “Allahümme innî es’elüke ve eteveccehü ileyke binebiyyî Muhammedin sallallahü aleyhi ve sellem nebiyyirrahmeti.” Daha sonra gözlerinin açılması için “Yâ Rabbî Resûlünün hürmeti için gözlerimi aç!” diye duâ et!) [Nesâî]

Konu Hakkında Daha fazla kaynak için buraya tıklayın. Burada bu hadis’in sahihliği ile ilgili güzel bir yazı bulunmaktadır.

Hacet Namazı Nasıl Kılınır.

Hacet namazı nedir. Kısaca ona cevap vermeye çalışayım. Hacet namazı Dünyavi veya Ahiret ile ilgili bir ihtiyacı olan kimsenin bu işi için kıldığı namaza denir. Yatsı namazından sonra iki, dört veya oniki rekat namaz kıldıktan sonra Allah’a hamd Peygamber Efendimize Salat ve Selam getirir ve Aşağı verilen dua’yı okuyup isteğini dile getirir. Bazı kaynaklar da Hacet namazı kıldıktan sonra konuşmadan uyumak ve kıbleye doğru sağ taraf ile uyumak gerektiğini yazmışlardır. Bazı kaynaklar da hacet namazının sadece mübarek gecelerde ve Pazar ile Perşembe geceleri kıllındığını yazmışlardır. Ben bu konuda ki şahsi fikrim ise hergün kılınır ama o günler daha hayırlıdır.

Namaz’ın ilk rekatın da Fatihadan sonra 3 Âyet-el kürsî okumak ve diğer rekatlar da ihlas, felak ve nas sureleri okumak tavsiye edilir.

Hacet Namazı Duası

Lâ ilâhe illâllahü’l-halîmü’l-kerîm. Sübhânallahi Rabbi’l-arşi’l-azîm. El-hamdü lillâhi Rabbi’l âlemin. Ve es’elüke mûcibâti rahmetike ve azâimi mağfiretike ve’l ğanîmete min külli birrin ve’s-selâmete min külli ismin lâteda’ lî zenben illâ ğafertehû velâ hemmen illâ ferrectehû velâ hâceten hiye leke rıdan illâ kadaytehu yâ erhâme’r-râhimîn.

Halim ve Kerim olan Allahtan başka ilah yoktur. Büyük Arş’ın Rabb’i olan Yüce Allah’ı bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim. Hamd âlemlerin Rabb’i olan Allah’a mahsustur. Allah’ım Sen’den rahmetinin sebeplerini, affının vesilelerini, bütün iyilikleri ihsan etmeni, bütün günahlardan salim kılmanı isterim. Allah’ım Günahlarımı affet, sıkıntılarımı gider, rızana uygun olan ihtiyaçlarımı da yerine getir. Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Allah’ım.

İstihare Namazı
Bir işin hayırlı olup olmadığı konusunda bir işaret almak için kılanan namaza verilen isimdir. Peygamber efendimiz Muhammed Mustafa S.A.V zamanından önce fal okları var idi. Bir işe karar vermek için onlar kullanılırdı. Peygamberimiz bu adeti kaldırarak onun yerine istihareyi getirmiş ve şöyle buyurmuştur:

“Biriniz bir iş yapmaya niyetlenince farzın dışında iki rekat namaz kılsın ve şöyle desin: Allah’ım, bu işimin hakkımda hayırlı olacağını yalnız Sen bildiğin için bana doğrusunu göstermeni niyaz ediyorum. Senin sonsuz kudretine iltica ediyor, yardım bekliyorum. Yüce lütfundan ihsan etmeni istiyorum. Muhakkak Senin her şeye gücün yeter; ben ise hiçbir şeye güç yetiremem. Sen her şeyi bilirsin, ben ise hiçbir şey bilmem; Sen bütün gaybları bilirsin, Allah’ım, bu iş benim dinim, yaşayışım, işimin âkibeti, dünyam ve âhiretim hakkında hayırlı ise bunu bana nasip eyle. Sonra bunda benim için feyiz ve bereket vücuda getir. Şayet bu iş benim dinim, yaşayışım, işimin âkibeti, dünyam ve âhiretim hakkında hayırlı değilse, bunu benden, beni bundan vaz geçir. Bu hususta gönlümde bir meyil bırakma. Benim için hayırlısı ne ise onu kolaylaştır. Sonra da beni takdir buyurduğun bu hayırla hoşnut eyle

İstihare namazı yatsı namazından sonra iki rekat olarak kılınır(Şart değildir. istenilen namazdan sonra da kılanabilir. Ki bu benim şahsi fikrimdir. Kesinlikle bir kaynağı felan yoktur). Namazda, makbul olanı; ilk rekatta Fatiha ve Kafirun Suresi, ikinci rekatta ise Fatiha ve ihlas suresi okumaktır. İki rekat namaz kılıp bu duayı yaptıktan sonra, kalbe doğacak istek veya nefretle, yahut yapıcı veya engelleyici sebeplerle işin hayırlı olan tarafı gerçekleşmiş olduğuna kanaat beslenir ve buna rıza gösterilir. Namazı kıldıktan sonra dünya kelamı etmemek, sağ tarafa ve kıbleye doğru yatmak, uymaya çalışırken kalpten “Allah Allah” demek güzel olan şeylerdir. Bu namazı buradan okuyup, tatbik etmek isteyenlerden bir dileğimiz olacak, Yukarıdaki Peygamber efendimizin yukarıdaki duasını kendi sıkıntısına, problemine uyarlayıp kalbinden okuduktan sonra;

3 ihlas ve 1 Fatiha’yı da başta Peygamberimize, sevdiklerine ve Zamanın Sahibine hediye eylesin. Onların yüzü suyu hürmetine bu aciz kulunun anlayacağı şekilde her şeyi aşikar göstersin, perdeleri aralasın diye Allah’a dua etsin. Dua esnasında:

Allah ile konuşur gibi dua etsin,
Etrafını saran melekleri hissetsin,
Dua esnasın da gözlerini kapatsın,
Boynunu büksün,
Allah’ın aciz bir kulu olduğunu hissetsin.
Birinci defada sonuç alınamazsa üç kere veya yedi defa tekrarlanabilinir.

Sammi olarak yapıldığı takdirde, kalbe doğuş olabilir, istihare sonucu bir ferahlık ve rahatlık olursa o işin hayırlı olacağına, sıkıntı ve darlık olursa olumsuz olacağına işaret edilir. Gündüz yapılacağı gibi, iyice konsantre olunabilmesi için geceleyin yatmadan hemen önce yapılması tavsiye edilir. İstihare için uykuya yatma ve rüya bekleme şartı olmadığıda unutulmasın. Allah bunu samimi olarak isteyenlere bir işaret veya ipucu verir.

Hadisler
(Mutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir.) [Hakim]

(İstiharede bulunmak ve kadere rıza göstermek kişinin mutlu olacağına, bunun aksi ise, kişinin mutsuz olacağına alamettir.) [Tirmizi]

(İstihare eden kimse mahrum kalmaz, istişare eden pişman olmaz. İktisat eden darlık çekmez.) [Taberani]

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:
Dört şeyi yapan dört şeyden mahrum kalmaz:
1- Şükreden, nimetin artmasından,
2- Tevbe eden, kabulden,
3- İstihare eden, hayırdan,
4- İstişare eden, doğruyu bulmaktan, hakikate ulaşmaktan mahrum olmaz.

Kaynaklar
Açıklamalı ve Türkçe Okunuşlu Celcelûtiye ve günlük dualarımız Mehmet Nihat Sebat yayınları.
http://www.bizimsahife.org/dua/dua_hacet_namazi.htm
http://www.siratkoprusu.com/default.aspx?pid=49131&nid=36490
http://www.altan.info/Dua/hacet.htm
http://ladybird.blogcu.com/hacet-namazi-ve-duasi/808571
http://www.hasbahca.net/islam/sorular/HacetNamazi.htm
http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=2893
http://www.biriz.biz/namaz/nmz8.htm
http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=3193
http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?s=show_qna&id=3338
http://www.bizimsahife.org/dua/dua_istihare_namazi_ve_duasi.htm
http://www.hayrat.net/html/istihare.htm

“Hacet Ve İstihare Namazı” üzerine bir düşünce

  1. Güzel çalışma Allah razı olsun…İstihare hayırlı olanı istemek anlamına gelmektedir.Biz her zaman kendimiz için ve müslümanlar için hayırlı olanı istemeliyiz.Dünyanın belirli yerlerinde Allah için cihad eden müslümanlar var, fakir müslümanlar var durumu ne olursa olsun bütün müslümanlar için en hayırlı olanı isteyelim inş…
    vesselam

Yorumlar kapalı.