İos 5 Beta 2 ilk kullanım deneyimlerim ve Itunes 10.5.0.43

Hem Ipad II hemde Iphone 4’e yükledim sonunda. ilk bakışta çok fazla bir fark görünmüyor ki normalde de öyle olması lazım. Yükledikten sonra ilk tespitim Ipad II’de giderilen hatalar oldu. Iphone 4 ile daha uzun kullanmamam rağmen ilk betada da gözüme ilişen bir hata olmadı aslında.

ilk betayı kurduğumda her iki sisteme de 4.3.3 yüklü idi. Yaklaşık olarak her iki cihazda da 30 GB yakın Uygulama/Video/Müzik yüklü idi. İlk Beta da Iphone bana senkronize ederken de bir sorun yaşatmamış idi. Lakin Ipad II ile senkronize ederken Ipad’i kullanamamıştım. Aynı anda 2 tane uygulama yükleyebiliyordu.

Bu ikinci Beta da ise bu sorun ortadan kaltı. Performans olarak inanılmaz bir iyileşme kaydetmiş. Aynı anda 11 tane uygulamayı senkronize ederken makinada da herhangi bir kasılma olmadı ve çok rahat kullanabildim. İlk Betada Iphone 4 çok fazla ısınıyordu. Şarj ederken değil üstelik normal kullanırken. Kullaklık ile konuşurken yada müzik dinlerken bile bu sorunu yaşıyordum. Bu beta da ise Isınma sorunu ile karşılaşmadım henüz. Aşırı ısınma dışında Birde Pilde de çok fazla sorun oluyordu. 3g ve Wi-fi kapatmama rağmen bu devam ediyor idi. Açık olan uygulamaların da tümünü kapatıp da denedim yine de pil ile ilgili sorunlar yaşamıştım. beta 2’de dün akşam deneme fırsatı yakalım Wi-fi ve 3g kapalı ama gün boyunca açık kalan uygulamalara karışmadım sabaha kadar açık olan sistem %3 gibi bir pil tüketti ki buda gayet normal birşey. Bugün Wi-fi ve 3g ile deneyeceğim.

Ipad II’de de ısınma sorunu çok fazla oluyor du. Çantam da bıraktığım zaman ısınıyordu ve genelde de kapanıyor du. Hatta bir ara kapalı geniş bir dolaba bıraktım denemek için 2 saat gibi bir süre sonra kontrol ettim gene kapanmış idi. Bunun dışında iki de bir donma yaşıyordum. Özellikle Notifice Center da gelen herhangi bir duyuruya tıkladığımda makine ya restart atıyordu yada ekran bir süre siyah kalıp kilit ekranına geçiyordu. Bu sorun kilit ekranında ki kamerada da aynı idi. Bu versiyon da her iki sorunda giderilmiş. Isınma ve kendi kendine kapanma olayını henüz daha yaşamadım. Pil ömrünü ise çok fazla kurcalayamadım çünkü onu test edecek şekilde hiç kullanma fırsatım olmadı.

Eklenen yeni özelliklerden olan Wi-fi ile senkronize etme olayı Windows da yok. Geliştirici hesabı olmadan kullanma olayını denedim çalışıyor onda bir sıkıntı yok.

Itunes ile ilgili olarak bir kaç kelime etmek istiyorum. 4.3.3 yüklü bir telefonu Senkronize etmek istedim bugün. İnanılmaz yavaş ve inanılmaz derecede sistem kaynaklarını harcıyor. Mecbur kaldım ve eski sürüme yani 10.5.0.28 versiyonuna döndüm. Onda hiçbir sıkıntı yaşamadım ama bu sefer de Beta 2’yi senkronize edemedim. Bu sorun umarım hemen çözülür yoksa bir telefonu bile senkronize ederken ecel terleri dökeceğiz gibi.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bir değişiklik veya yenilik ile karşılaştığımda sizinle burada mutlaka paylaşıyor olacağım.

Ios 5 Beta 2 Nasıl Yüklenir