Google yine iş başında. Google+ ile yeni bir sosyal servis daha geliyor

Son yıllarda İnternet denilince akla ilk gelenler arasında şüphesiz ki google var. Her nereye bakarsanız ondan mutlaka bir parça bulursunuz. Google olmasını sağlayan arama motoru ve bence en güzel servisi olan gmail bunların başında geliyor. Google şimdi de karşımıza yeni bir servis ile geliyor Google plus. Bu yeni hizmet ile google şuanda var olan facebook ve twitter gibi çoğu sosyal servislerin işini bozacak gibi.

Girdiğin her alanda liderliğe oynamayı seven google, google+ ile de bunu yapmaya çalışacaktır. Gerçek hayattaki paylaşım web’e uyarlandı sloganı ile bayağı iddialı bir giriş yapacağa benziyor.Farklı kullanıcılarla farklı şeyler paylaşırsınız. Ancak doğru şeyi doğru kullanıcıyla paylaşmak sizi uğraştırmamalı. Çevreler özelliği, gerçek hayatta olduğu gibi Cumartesi gecesi takıldığınız arkadaşlarınızı bir çevreye, anne ve babanızı başka bir çevreye ve patronunuzu tek başına başka bir çevreye eklemenizi kolaylaştırır.

Bu alıntı ve diğer yazılanlardan anladığım kadarı ile google+ ilk başta tüm sosyal ağlarda olduğu gibi sizin biraz bilgi vermenizi isteyecek. Daha sonra botlar ile (Şuanda googlede kullandığı sevimli botlar 🙂 ) sizi takip edecek. Bu işlemler ile de sizin nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığınızı bulup size ona göre öneriler, videolar, haberler veya reklamları getirecektir diye düşünüyorum.

Dedenizin gazete makalelerini kesip insanlara göstermek için sakladığı günleri hatırladınız mı? Güzel günlerdi. Konular özelliğinin yaptığı da buna benzer bir şey. Konular, hoşunuza gideceğini düşündüğümüz video ve makaleleri arar. Boş zamanınız varsa, her zaman izlenecek, okunacak ve paylaşılacak bir şeyler vardır. Dedenizin de bizimle aynı fikirde olacağını düşünüyoruz.


Dışarıya çıktığınızda arkadaşlarınızla karşılaşmak dışarıda olmanın en güzel taraflarından biridir. Videoyla Sohbet ile, planlanmamış buluşmalar ilk kez web’de. Arkadaşlarınız bir sohbette olduğunuzu bilsinler ve katılanlarla yüz yüze görüşün. Biz ışınlamayı mümkün hale getirene kadar, şimdilik en iyisi bu

Google ışınlanma üzerinde mi çalışıyor acaba :). Yazının basşında da dediğim gibi google yapıyor ise mutlaka inovasyon vardır.

Cep adında bir özellik sanırım bu ilk başta Android sistemleri ile entegre olacak. Çektiğiniz fotoğrafı direk sizin hesabınıza atıyor. İlk başta yapacağınız ayarlara göre otomatik olarak veya her seferinde sorma ile bu özellik olabilir.

Birden fazla kişi ile tek bir pencereden grup sohbeti yapabileceksiniz. Facebook da var mı bu özellik bilmiyorum ama bazen olmasını istediğim bir özellik.

Şuanda test aşamasında olan ve davetiye ile de kayıt kabul etmeyen sistem açıldığında çok ses getirecektir. Merak ile takipteyim…

Google+

“Google yine iş başında. Google+ ile yeni bir sosyal servis daha geliyor” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.