TÜRKİYE İÇİN ÇİZİLEN PLAN

Türkiye, içeriden ve dışarından kıskaca alınarak sıkıştırılıyor. İçeride barış ve huzur mevsimi Ramazan’ı zehir eden dinsiz, kitapsız, kutsalsız, vicdansız, kuralsız, kukla PKK’a. Dışarıda, yanıbaşımızda, Suriye’de sahur vaktinde vicdansızca kendi insanlarını bombalayan sosyalist-totaliter Baas rejiminin son artığı Beşşar Esed. Suriye’deki katliamın arkasındaki pers ruhlu aktör olan İran ve bunun uzantıları olan herkese binlerce kez lanet olsun.

Tarih bilincimiz zayıf malesef çünkü okumuyoruz. Türkiye’nin Batılılaşma / sekülerleşme projesi, Türkiye’nin içeriden ve dışarından durdurulması anlamında bir kuşatmaydı. Seksen yıl ensemizde boza pişirdiler. Ama bu tezgâh tutmadı; son çeyrek asırda toparlanmaya başladık: Son birkaç yıldır tam sonuç almaya başlamıştı ki, bir anda her şey alt üst oldu.

Türkiye’de güçlü bir tarih bilinci olmadığı için, biz “dayağı yemeden kendimize gelemiyoruz”. Ama o zaman da iş işten çoktan geçmiş oluyor.

Evet “dayak yediğimiz zaman” kendimize geliyoruz ama iş işten geçmiş oluyor. Bunun son örneği, Arap Baharı denen tezgâh. Arap Baharı denen numaranın, daha ilk günlerden itibaren, medeniyet iddiasıyla donanarak yeniden tarihin yapılmasında kilit rol oynayacak “yeni Türkiye”nin önünü tıkamaya dönük bir tezgâhtır. Ama kimse anlamadı. Suriye’deki felâket gelinceye kadar.

Arap Baharı denen tezgâhta Türkiye’nin model alındığını söyleyen iktidara yakın çevreler, Arap Baharı denen şeyin asıl hedefinin Türkiye’yi kuşatmak, Türkiye’nin önünü tıkamak, Türkiye’nin başlattığı ve olağanüstü ilgi uyandıran yürüyüşü durdurmak olduğunu kesinlikle anlayamıyorlar.

Suriye’deki katliamın arkasında İran var. İran, durun dese, durdurulacak ve duracak katliam. Hama’da vurulan Türkiye’dir. Türkiye’deki beyinsizler anlayamıyor olabilirler ama Başbakan’ın bu konudaki feraseti her türlü takdirin üzerindedir. Anlaşılan, ille de dayak yememiz gerekiyor!

Bölgesel ve küresel gücü artan, sahici bir medeniyet fikrini dünyaya sunabilecek tek ülke olan Türkiye vuruluyor hem Hama da, hem de PKK teröristlerince.

İran, çok tehlikeli bir oyun oynuyor. Suriye’yi karıştırarak Türkiye’yi arkadan vurmakla Türkiye’nin büyümesini, önünün açılmasını istemeyen Amerika’yla ve İsrail’le aynı yerde konuşlanmış oluyor, Persleşen, vicdansızlaşan ve yüzlerce masum Suriyelinin katledilmesini “seyreden” (?) İran.

Birileri İran’ı durdurmalı artık. Suriye’yi değil, İran’ı. Suriye’yi ve bölgeyi karıştırarak, sömürgecilere bir kez daha peşkeş çekecek tehlikeli bir bölgesel savaşın tohumlarını ekiyor İran. O yüzden durdurulmalı.

Bir Türkiye’nin yaptığına bakın, bir de İran’ın yaptığına: Türkiye, İran da, Suriye de vurulmasın diye göğüs göğüse çarpıştı Batılılarla; ama İran ilk ele geçirdiği fırsatta vuruyor Türkiye’yi arkadan, Suriye’den.

İran’ın şu an tek derdi Türkiye’nin toparlanıp büyümemesi. Aynı dert Amerika’nın da, Avrupa’nın da, İsrail’in ve -sıkı durun- Türkiye’deki laikçi, ulusalcı, Kemalist ve Sabetaycıların da derdi değil mi?

AHMET AKAY AZAK