Microsoft firması Telefonda da son hız ilerliyor

Microsoft firması şüphesiz ki Mango ile büyük bir pazar beklentisi içinde. Bu beklentide haklı olarak yaptığı yenilikleri göstermekte. Çok kısa süre içerisinde Final sürümü ile piyasa da olacak olan Mangodan sonra net olmayan yol haritası çıktı. Apollo ve Tango isimli yeni iki sistme ile piyasada ki yerini sağlamlaştıracak olan Microsoft bu konuda epey yatırım yapmış gibi görünüyor. Nokia firması ile girdiği gizli ortaklık da bunun en açık örneklerinde.

İlerleyen yıllarda Ios, Android ve Microsoft Phone diyeceğiz sanırım. Piyasada başka bir üreticinin daha büyük paylara sahip olması (RIM gibi) zor görünüyor. Yapılacak yenilikler ve bu sistemlerin nelere sahip olacağı henüz belirsiz. Lakin henüz bir sistemi bile Final sürümüne getirmeden yeni projeler peşinde koşması bu alana verdiği önemi de göstermekte.

Microsoft firması Çok fazla tartışılan sistemlere sahip olsa bile, Dünya da en çok kullanılan sistem. Windows 98’den sonra Me sıkıntısı ve XP ile yükselen bir grafik çizmiş idi. Vista ile tekrar düşüşe, 7 ile de tekrar yükseldi. İnşallah Telefon sistemlerinde de bu olmaz. Çünkü Microsoft Phone 6,5 sürümü ile vasatın üstüne çıkamayan firma, Mango ile de büyük bir çıkış yakalayacak gibi.