Microsoft Türkiye işe alım Süreçleri

Microsoft Türkiye olarak işe alımlarda oldukça titiz çalışıyoruz. Titiz çalışmalarımızın dayandığı en önemli noktalardan biri ise geçmiş araştırmaları kapsamında değerlendirilen referanslardır. Çünkü adayların önceki iş deneyimleri hakkında en doğru bilgiyi adayların referansları ile yapılan görüşmelerden edindiğimize inanıyoruz. Referans seçiminde adayların özellikle eski yöneticilerini aramaya ve en az 3 – 4 referans ile görüşme yapmaya özen gösteriyoruz. Bu sayı kimi zaman 6 – 7’ye de çıkabiliyor.

Bu referans olarak gösterilen ve adayı daha önce iş yaparken gözlemleyebilme imkânına sahip olan seçtiğimiz yetkililere ise adayı iş başında nasıl değerlendirdiklerini, ne kadar süre birlikte çalıştıklarını soruyor; birlikte çalıştıkları süre içerisinde kişinin güçlü olduğunu gözlemledikleri yanlarını öğrenmeye çalışıyoruz. Adayın önceki iş yerinde fark yarattığı ve gelişmesi gerektiği düşünülen özellikleri de öğrenmek istediğimiz diğer bir konudur. Özetle adayın satış ve tutumlarının nasıl olduğu, hangi özelliklerinin ön plana çıktığı ve ekipte alt üst ilişkilerinde nasıl hareket ettiği gibi adayı tanımlayıcı sorularla referanslardan bilgi edinmeye çalışıyoruz.

Referans seçiminde ayrıca adaylar ile görüşmemiz esnasında eski yönetici ve referans olarak değerlendirilebilecek diğer kişileri arayabileceğimizi belirtip adaylarımızdan izin alarak, CV’de belirtilenlerden ziyade görüşme esnasında bahsedilen referanslara yöneliyoruz. Bunun altında tabii ki CV’de tanınmış isimlerden ziyade, aday ile bizzat iş yaparken adayı değerlendirebilecek kişilerin geribildirimlerinin öneminin bilinci yatmaktadır.