Nokia, Araç Modu Uygulamasını Tanıttı

Nokia, Frankfurt Otomobil Fuarında cep telefonlarının araçta kullanımını kolaylaştıran Nokia Araç Modu uygulamasını tanıttı. Nokia Araç Modu uygulaması, geliştirilmiş arayüzüyle Nokia’nın haritalar temelli sesli araç navigasyonu uygulaması Nokia Drive’ın yanı sıra trafik güncellemelerine, müziklere ve sesli aramalara erişimi ve kullanımı oldukça kolaylaştırıyor. Qt platformunda geliştirilen Nokia Araç Modu 2011’in son çeyreğinde (yeni Nokia 600, Nokia 700, Nokia 701 ve Nokia N9 gibi) Symbian Belle işletim sistemli Nokia akıllı telefonlarına Nokia Mağaza’dan indirilebilecek.

Nokia Araç Modu, daha önce Terminal Mode adıyla bilinen MirrorLink’i destekleyen ilk ticari uygulama. MirrorLink, Car Connectivity Consortium (CCC) içerisinde farklı sektörlerden 20 kadar global markanın desteklediği standart bir akıllı telefon-araç bağlantı platformu. MirrorLink ile akıllı telefonlar araç ekranlarına, kumanda ve ses sistemlerine bağlanabiliyor. Böylece kullanıcılar akıllı telefonlarını ve uygulamalarını araca entegre bir şekilde araçlarının kontrol paneli üzerinden kontrol edebiliyor. MirrorLink kullanımı sektörde giderek ivme kazanıyor. Frankfurt Otomobil Fuarında Nokia Araç Modu’nun yanı sıra Alpine Electronics’in uyumlu araçlarda MirrorLink uyarlamalarına ve Bluetooth hands-free kullanıma olanak tanıyan, kontrol paneline monte edilebilen yeni ICS-X8 ünitesi de tanıtıldı. Nokia akıllı telefonlarının bağlantısını Alpine ICS-X8 ile sağladıktan sonra kullanıcılar, ICS-X8’in 7 inçlik geniş ve yüksek çözünürlüklü ekranında akıllı telefon uygulamalarını rahatlıkla ve güvenle kullanabiliyor. Car Connectivity Consortium kurucu üyesi olarak Nokia, otomobil endüstrisi için mobil inovasyonlar geliştirme çabalarını sürdürüyor. Akıllı telefonların otomobiller ile entegre hale gelmesi, Nokia’nın Lokasyon ve Ticaret iş stratejisinde önemli bir rol oynuyor. Ekosistemin bu yönde genişlemesi kullanıcılar, otomobil firmaları, uygulama geliştiriciler ve reklamverenler için önemli yararlar sunuyor.

Nokia Lokasyon ve Ticaret iş biriminde Otomobil Servisleri Direktörü Floris van de Klashorst “MirrorLink ve Nokia Araç Modu sürücülerin en sevdikleri akıllı telefon uygulamalarına otomobillerinde ulaşmaları için büyük bir adım. MirrorLink yoluyla kullanıcılar haritalara, müziklere ve telefonlarına araç sürerken bile kolay ve güvenli bir şekilde erişebiliyor. Gelecekte MirrorLink başka pek çok özellik daha sunacak. Akıllı telefonlarla otomobiller arasında bağlantı kurarak yapabileceklerimiz düşünülürse bu şimdilik yalnızca başlangıç. Geliştiricilerden otomobil içerisinde kullanıma yönelik yeni ve inovatif uygulamalar bekliyoruz” dedi. Alpine Electronics Avrupa Satış ve Pazarlama Müdürü Ingmar Heck “Car Connectivity Consortium üyesi olarak, MirrorLink ile dünyanın ilk araç içi bilgi-eğlence temelli çözümü yeni ICS-X8 App Link Station’ı tanıtmaktan dolayı heyecanlıyız. MirrorLink özellikli ICS-X8, kullanıcıların mobil uygulamalar ile otomobillerinin eğlence-bilgi sistemlerini bir araya getirerek dijital bir ekosistem oluşturmalarını sağlıyor. Uyumlu bir Nokia akıllı telefonu olan kullanıcılar, ICS-X8 ile telefonlarının bağlantısını sağladıktan sonra, Nokia Drive ile navigasyon özelliğinden yararlanıp Nokia Music ile telefonlarındaki müzikleri dinleyebiliyorlar. Nokia Drive aracın GPS alıcısına bağlanarak sinyalin zayıf olduğu yerlerde bile doğru navigasyona olanak tanıyor” dedi. Teknoloji araştırmaları şirketi Gartner’da Başkan Yardımcısı ve Otomotiv Endüstrisi Analisti Thilo Koslowski “Entegre bir akıllı telefonla web uygulamalarına güvenli ve rahat erişim, bağlantı teknolojilerinin evrimi için kritik önem taşıyor,” şeklinde konuşuyor. “Akıllı telefon-otomobil entegrasyonuna yönelik oluşan bir standart, otomobil firmalarının araç bağlantılı ürünlerini basitleştirmelerine ve kaynaklarını kullanıcıların entegrasyon merkezli yaşam tarzlarını geliştirmeye aktarmalarına olanak tanıyacaktır” dedi.

http://www.youtube.com/watch?v=EdHBFsy930A

Nokia