Ice Cream Sandwich’e 2 dakikalık tur

Gelecek ayın ortasında duyurusu yapılacaktı. Önceden İnternet’e bir video sızdı. Google Nexus S üzerine kurulu. Kabuk yapısı dışında göze çarpan fazla birşey yok. I9020XXKF1 firmware sahip. Buda gelecek olan sürümün Linux 3.0 ile geleceğini bir nevi doğruluyor. Cihazda ki derleme kodu ise IRK48. Bu sürümden beklentiler fazlaca. Bende Samsung Galaxy S II kullanmayı düşünüyorum (Siyah Iphone satıp, beyaz iphone, Ipad ve S II). Ekim 4’de Apple firması tarafından açıklanması beklenilen bir duyuru var. 11 Ekim gibi de Ice Cream Sandwich duyurusu. O zamana kadar bekleyeceğim.

Engadget tarafından yayınlanan videoda, kamera, uygulama menüsü, Launcher, uyarılar barı ve kilit ekranı inceleniyor. Yeni Ice Cream Sandwich kullanıcı arayüzünde, kilit ekranının tasarımı tamamiyle değiştirilmiş ve yeni efektler eklenmiş. Ana ekran’nın hemen üstünde Android Honeycomb‘dan aşina olduğumuz sabit ve ekrana gömülü Google Search barı yer alıyor. Sağ alt köşede “Google Apps” adlı klasör benzeri bir öge yer alıyor.

Çoklu görev yöneticisi ile alakalı bazı Honeycomb özellikleri Ice Cream Sandwich’e de uygulanmış. Mesela, Home tuşuna basılı tuttuğumuzda açılan son kullanılan uygulamalar ekranının yerine uygulama önizlemelerinin yer aldığı bir pencere açılıyor. Yüksek performanslı Android cihazlarımızda rahatça kullanabildiğimiz çoklu görev özelliğinin bu şekilde daha verimli kullanılabileceğini söyleyebiliriz.

Genel olarak Ice Cream Sandwich’in Gingerbread ile Honeycomb versiyonlarının karıştırılarak her cihaza uygulanabilir hale getirildiğini dile getirebiliriz. Şöyle ki, Honeycomb’da sağlanan çok çekirdekli optimizasyonu ve performansı arttırmaya yönelik ögeler Gingerbread’in basit ama değişime açık kullanıcı arayüzüne eklenmesiyle Ice Cream Sandwich oluşturulmuş. Google bununla da kalmamış ve birçok özellik daha ekleyerek Android’in en gelişmiş versiyonunu ortaya çıkarmış. Umarız memnuniyet duyduğumuz deneme cihazlarındaki Ice Cream Sandwich’in dağıtılacak olan son hali memnuniyetimizi arttırır ve beklentilerimizi karşılar.