iphone 4 & 4s arasında ki farklar

Artık yavaş yavaş sahiplerine ulaşan 4S ile ilgili olarak farklar da kullanıldıkça daha net ortaya çıkacaktır. Geçen gün yazdığım 4s’in CPUsu ile ilgili haberinde ki sonuçlarında ne kadar doğru olduğu ortaya çıkacaktır. Şu var ki testler ile gerçek kullanım arasında her zaman farklar vardır.

İki telefon arasında ki en belirgin fark şüphesiz ki işlemci farkıdır. Bu işlemci farkını da zaten Apple çoğu yerde dile getirmiş durumda. Hem CPU hemde GPU performansı iyi olunca doğal olarak aksesuar diye nitelendirebileceğimiz özellikler de iyi oluyor.

8 Mega Piksel kamera kullanması, 1080p Full HD Video desteklemesi bunlara verilecek ilk örnekler arasında sanırım. İşlemci iyi olmaz ise yada Bellekte bir sıkıntı olur ise bunları oynatırken yada çekim sırasında takılmalar olabilir.

4S’in bu özellikleri yanı sıra, Airplay de çift ekran desteği vermesi ise donanımlarda ki kaliteyi bir kez daha göstermekte. Iphone 4 ile bunu yapamıyorsunuz misal. Yada bazı HD oyunlarda ki özellikler sadece Ipad II Iphone 4S tarafından destekleniyor.

Download da hızı çok güzel ama bizim ülkemizde ne kadar çalışır onu bilmiyorum. Ayrıca Samsung Galaxy S II’nin bu konuda çok daha ilerde olması, benim bu konuya fazlaca değinmemi engelliyor.

Şimdi asıl soru şu sadece bunlar için Iphone 4 bırakılıp 4S alınır mı.? Burada imkanlar ve zevkler devreye giriyor aslında. Eğer İmkanınız var ise olabilir. Misal Airplay ile ilgili bir oyun yazıyorsanız yada oynuyorsanız olabilir. Ama telefonu sadece Mesaj atmak ve konuşmak için kullanıyorsanız. Yani telefonun, tabiri caizse etinden, sütünden ve yönünden yararlanmıyor sanız almanız gereksiz masraf olur. Teknoloji o kadar hızla ilerliyor ki 8 ay sonra yeniden değiştirme zorunda kalabilirsiniz.