Çocuğunuzu bir dahi gibi yetiştirmek için

Amerikan Daily Beast internet sitesi, çocukların zekâ oranını yükseltmek için ailelerin dikkat etmeleri gereken belli başlı ipuçlarını derledi. İşte internet sitesinin ailelere önerileri:

1-   İki yaşından küçüklere televizyon izletilmemeli: Televizyon, iki yaş altı çocukların algı yetenekleri ve beyin gelişimlerini kötü yönde etkiliyor.
2-   Bebekken sürekli olarak anne sütüyle beslenmeli: Anne sütüyle beslenenlerin, altı yaşına geldiğinde okuma yazma ve matematik becerileri yaşıtlarından yüzde 5 daha yüksek oluyor.
3-   Çocuk enstrüman çalmayı öğrenmeli: Herhangi bir enstrüman çalabilen çocuğun sözlü iletişim becerisi yüzde 15 daha yüksek oluyor.
4-   Evde en az 500 kitap bulundurulmalı: Evinde en az 500 kitap bulunan çocukların liseden mezun olma şansı yüzde 36, üniversite mezunu olma şansı ise yüzde 19 daha yüksek.
5-   Çocuğun nefsini kontrol etmesi öğretilmeli: Nefis kontrolünün yüksek olması, yaşıtlarına göre sınavlardan daha yüksek not almasını sağlıyor.
6-   Hamileyken asla uyarıcı madde kullanılmamalı: Hamileliğinde uyuşturucu madde kullanan kadınların çocuklarında gelişim bozukluğu riski 5 kat daha fazla.
7-   Çocuk aşırı kilo almamalı: Obez çocuklar, okuma testlerinde yaşıtlarına göre yüzde 11 daha başarısız oluyor.
8-   Çocuk spora alıştırılmalı: Egzersiz yapan çocukların liderlik becerileri yüzde 100 artıyor.
9-   Çocuk anaokuluna gönderilmeli: Anaokuluna gönderilen çocukların liseden mezun olma şansı yüzde 52 artıyor.
10-  Geç baba olunmamalı: Babası 20’li yaşlarında olan çocukların IQ seviyesi, 40’lı yaşlarından sonra baba olanların çocuklarına göre 3 ila 6 puan daha yükseliyor.
11-  Denge oyunları öğretilmeli: Denge becerisi, muhakeme yeteneğini geliştirir ve çocuğun dikkat oranı yüzde 3 artar.
12-  Ekonomik etki: Ailesi sosyal yardımla geçinen çocuklar, düzenli geliri olan ailelere göre dört kat daha az kelime öğreniyor.
13 – Yabancı dil eğitimi: En az iki yıl yabancı dil eğitimi alan çocuklar üniversite sınavında yüzde 14 daha yüksek puan alıyor.
14-  Böcek ilaçlarından uzak durulmalı: Hamilelikte böcek ilacına maruz kalmak, çocuğun IQ’sunu yüzde 1.4 oranında düşürüyor.

Milliyet