Apple Siri çok başarılı oldu ki Google da aynı yolda Isiri

Apple‘ın 2011 yılı için hazırladığı yeni akıllı telefonu yaklaşık bir ay önce duyuruldu. Bazı kesimler tarafından tasarımın değişmemesi ve özelliklerde fazla yol katedilememesi hoş karşılanmamıştı. Fakat Apple, tutkunları için yazılımda büyük değişimlere gitti. Apple için yeni, fakat Android için eski olan bazı özellikler… Uyarılar çubuğu, iCloud bulut hizmeti ve “Google Killer” olarak adlandırılan Siri!

Siri, sadece iPhone 4S‘te kullanılabiliyor, iOS 5 işletim sistemli cihazlar bile bu özellikten şimdilik yararlanamıyor. Kısaca Siri; cihazınızı dijital bir asistana dönüştürüyor. Sorduğunuz sorulara cevap veriyor ve sadece konuşarak çeşitli işlemleri gerçekleştirmenize imkan tanıyor. Fakat Android için sunulan birçok hizmet karşısında tek başına ayakta durabileceğini sanmıyoruz.
Apple’ın gizli silahı olarak nitelendirilen bu yeni sesli komut hizmeti, iPhone‘un akıllı telefon pazarını kasıp kavurması için geliştirilmiş. Apple için bu kadar önemli olan Siri’nin nasıl korunduğunu varın siz tahmin edin. Fakat düşündüğümüz kadar güvenli korunmuyormuş. Paris merkezli Applidium yazılım şirketi Siri’yi kırdıklarını duyurdu. Yani ilerleyen günlerde geliştiricilerin Siri’yi Android platformuna sunması oldukça mümkün görünüyor.

Siri’nin derinliklerine inmeyi başaran Applidium, bu hizmetin internete bağlanarak çalıştığını farketmiş. Yani yazılımın çalışabilmesi için Apple sunucularıyla irtibata geçmesi gerekiyor. Bundan sonraki süreçte şirket, cihazların Apple sunucuylarıyla nasıl iletişim gerçekleştirdiğini öğrenerek diğer platformlar için Siri’nin kapılarını aralamayı hedefliyor.
Aşağıda vereceğimiz kaynak bağlantısına tıklayarak Applidium’un Siri’yi nasıl kırdığını öğrenebilirsiniz. iris ve daha birçok Siri benzeri asistan uygulaması Android için yayınlanmış durumda. Fakat Siri’nin dijital asistanlık konusunda oldukça iyi olduğunu itiraf etmeliyiz. Bu yüzden Siri’nin Android için yayınlanmasını büyük merakla bekliyoruz.

Kaynak: Applidium, AndroidTürkiye