Sony, Google TV Platformu’nda çalışan yeni cihazı CES’te tanıttı

Sony dünyanın*3 Google TV platformunda çalışan ilk HDTV ve Blu-ray Disk Oynatıcısı’nı 2010 yılında piyasaya sürmüştü. Yeni Ağ Medya Oynatıcı ve Blu-ray Disk Oynatıcı’nın 2012 yazının başında, Kuzey Amerika ve Avrupa’da piyasaya sürülmesi, ardından da diğer ülke ve bölgelere doğru yayılması planlanıyor.

Sony Corporation Kıdemli Başkan Yardımcısı, Yönetim Kurulu Üyesi ve Ev Eğlencesi Grup Başkanı Masashi Imamura, “2010 yılında, sektörde Google TV platformunda çalışan ürünleri piyasaya sunan ilk şirket olduk. Sony Internet TV sayesinde sahip olduğumuz teknik bilgiden yararlanarak, daha fazla tüketiciye, üstün kullanıcı deneyimleri yaşatan yeni ürünler sunmayı sürdüreceğiz. Ayrıca gerek BRAVIA TV gerekse mobil cihazlar ile uyumluluğu daha da güçlendirerek ev eğlencesi alanında yeni değer yaratacağız” şeklinde konuştu.

Google TV Ürün Yönetim Başkan Yardımcısı Mario Queiroz “Google TV konusunda, Sony ile olan güçlü işbirliğimizden dolayı çok heyecanlıyız. Geçtiğimiz Ekim’de çıkan Google TV yazılım güncellemesi tüketiciler tarafından çok olumlu karşılandı, 2012 yılında da, farklı formlarda yeni cihazları bir çok ülkeden tüketicilerimiz ile buluşturmak için sabırsızlanıyoruz” şeklinde ekledi.

Google, YouTube™, Android™ Market ve internette sınırsız olanaklar

Google TV ile, kullanıcılar TV yayınlarını*1 kusursuz biçimde izleyebiliyor, uygulamalardan yararlanabiliyor ve İnternet’te dolaşabiliyor. Hızlı arama motoru, televizyon programları ve YouTube™ gibi internet içeriğinden topladığı arama sonuçlarını kolay görüntüleme için bir arada sunuyor. Ayrıca, web siteleri veya uygulamalar eş zamanlı olarak, televizyon yayınının yanı başında, aynı ekran üzerinde gösterilebiliyor. Bunun yanı sıra,en son versiyon ile tüketiciler, Android™ Market üzerinden, aralarında televizyon için tasarlanıp optimize edilmiş 150 uygulamanın da bulunduğu oyunlar, müzik, spor, haber ve diğer birçok alandan bini aşkın uygulamadan da yararlanabiliyor.

Yeni geliştirilen kumanda ile sezgisel kullanım

Yeni uzaktan kumanda, bir yanında kolay kullanım için bir touch pad, diğer yanında ise yüksek görünebilirlik için alttan aydınlatmalı tam klavye ile donatıldı. Buna ek olarak, sesli arama*2 için bir mikrofon ve kolay ve sezgisel kullanım için oyun uyumlu üç eksenli hareket sensörü de bulunuyor. Ayrıca, evrensel uzaktan kumanda olarak, bağlı olunan televizyona, set üstü cihazı veya amplifikatöre de kumanda edebiliyor*4.

Sony’nin mobil uygulamaları cihazlar arası bağlanabilirliği geliştiriyor

Başta Sony Tablet ve “Xperia™” olmak üzere Mobil Android™ cihazlarının yanı sıra “iPad” ve “iPhone” gibi diğer akıllı ürünler üzerindeki mobil uygulamalar cihazlar arasındaki bağlanabilirliğin geliştirilmesine imkan sağlıyor. “Mobile Remote” tüketicilerin mobil cihazlarının üzerindeki web sitesini televizyonlarına atmasını veya televizyonlarında gösterilen web sitesini mobil cihazlarına göndermesini mümkün hale getiriyor. Buna ek olarak, “TrackID” *5 televizyon yayınları, akan video yayınları ve paket medyada duyulan müzikle ilgili bilgiyi de hızla arayarak adını belirliyor. ”

LCD BRAVIA TV ile gelişmiş cihazlar arası bağlanabilirlik

Uyumlu üst düzey BRAVIA6 televizyonlarının ana menüsündeki “Google TV” simgesine tıklayan kullanıcılar, Android™ Market veya uygulamaları kusursuz şekilde görüntüleyebiliyor. Ayrıca, Google TV ile çalışan Ağ Medya Oynatıcı ve Blu-ray Disk Oynatıcı’nın temel fonksiyonlarının BRAVIA uzaktan kumandası ile kullanılması da mümkün.

*1: Kablolu TV veya uydu yayını set üstü cihazına bağlı olmalıdır

*2: Sadece Blu-ray Disc Oynatıcı tipi için

*3: 12 Ekim 2010 itibariyle

*4: Uyumlu modeller ülke ve bölgelere göre değişiklik gösterir

*5:”NSZ-GS7″ ve “NSZ-GP9” üzerinde önceden yüklenmiş olan bu uygulama da tüketicilere, cihazlara bağlı televizyonları üzerinden arama yapma fırsatı sunuyor.

*6: Uyumlu modeller ülke ve bölgelere göre değişiklik gösterir. Detaylı bilgi için yerel açıklamaya bakınız.