Tesettür Modası (!)

Sizlerin de fark edebileceği üzere son zamanlarda tesettür farz olmaktan çok tarz meselesi haline gelmeye başladı. Tesettürlü bir bayanda olmaması gerekenler o kadar fazlalaştı ki tesettür amacından sapmaya başladı. İslamda tesettür; sakladığı kadını, o örtünün cevhere dönüştürmesinde anlamını buluyor  Ve o cevherin değerini koruması, kendini örtmesi ve saklamasıyla ilişkili olarak artıyor. Kökü “setr” yani örtmekten gelen bu kelimenin amacı bayanın el yüz dışında vücudun tamamını örtmesi, açık bırakmaması, bedene yapışacak kadar dar olmaması yani vücut hatlarının belli olmamasını gerektiriyor.

Yeni moda(!) tesettüre gelecek olursak, öylesine başa sarılan bir şal, yüzde makyaj, altta dar pantolon ve üstte de diz üstü ya da bel hizasında bir mont/tunik vs. bir giyim tarzı. Kesinlikle islamın emrettiği örtünme ile hiçbir bağı olmayan bir tesettür modası almış başını gidiyor. Şalın bağlanış şekli de maalesef içler acısı. Öylesine sarıldığı için boyun ve kulakların hatta ve hatta saçın göründüğü bile oluyor. Pardesü ise babanne işi olarak görülüyor. Bana kalırsa bunun sorumlusu yüzde 90 tesettür giyim firmaları ve kendine tesettür modacısı sıfatını yakıştıran kimseler.Geri kalan yüzde 10 da yetersiz din bilgisi ve nefs.

Bir erkek olarak tesettürün ne denli zor bir iş olduğunu elbette ki bilemem ancak, bir insan o kadarını yapabiliyor ise tamamını yapmasının çok zor olmayacağını tahmin ediyorum.

BU NE PERHİZ, BU NE LAHANA TURŞUSU

Yüce Mevlâ’nın güzel isimlerinden olan el-Settar, terim manası ile ayıpları örten, örtüleyen, setreden anlamlarına geliyor. Tesettür kelimesi de örtünmek anlamındadır. Ancak günümüzde tesettür adeta moda ve tarz haline gelmeye başladı. Tesettürde moda olmasına tamamen karşı değilim ancak bu modanın içinde neyi barındırdığına göre değişir. Misal, tesettürlü makyaj modası diye bir şey dolaşıyor ortalıkta. Kim ne derse desin, tesettürlü bir bayanın makyaj yapması, örtünmesiyle kesinlikle bağdaşmaz. Tesettürlü bir bayanın dikkatleri üzerine çekmeden giyinmesi gerekmekteyken, işin özü zaten bu iken, öyle kapalı bayanlar görüyoruz ki bazı açık bayanlardan daha çok dikkat çekiyorlar. Halbuki cinselliği öne çıkarmayacak bollukta bir giyim içinde olan kadın kendini daha güvende hisseder, yabancı bakışların taciz ve ilgisinden daha kolay bir şekilde korunabilir  Böylece hem emrine uygun giyindiği Allah’ın rahmetini, hem de inanmış kulların şaibesiz hürmetini kazanmış olur.

Olaya bir de şu açıdan bakarsak; bu şekilde giyinen bayanlar, diğer insanların gözünde, tesettürlü bayanlar hakkındaki düşünceleri değiştirdikleri için hakka giriyor olma ihtimalleri bile olabilir.

ÖRTÜNME İLE İLGİLİ AYETLER

Tesettür yani örtünme ile ilgili en önemli ayet Kur’an’ın 24. Sırasında yer alan NÛR Suresi 31. ayetidir.

“Mümin kadınlara da söyle, gözlerini önlerine indirsinler ve avret yerlerini korusunlar” (Nur 24/31)

Örtünmeyle ilgili diğer bir ayet ise Ahzab Suresi’nde geçmektedir.

“Ey Peygamber; eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, cilbablarını üzerlerine sıkıca örtünsünler. Böylesi onların (iffetli olarak) tanınmaları ve rahatsız edilmemeleri için daha elverişlidir.” (Ahzab Suresi 33/59)

GÖZ ZİNASINA SEBEBİYET VERMEK

“Kadınlar daima süslenecekleri zaman şer’i şerifin tarifi üzere süslenmeli ve bunu da evinin içerisinde yaparak Peygamber Efendimizin menettikleri şeylerden de sakınmalıdır.”

“Kadın sadece kocası için olmak üzere kına kullanması yüzüne allık pudra sürmesi, sürme çekmesi ve güzel kokular sürünmesi başlıca ziynetlerindendir. Bunları kullanmasında bir mahzur olmayıp bilakis sevap vardır. Hz. Aişe (r.a.) validemizden buna dair hadis rivayet edilmiştir.”

Sokağa çıkan, gezmeye giden kadınların koku sürünerek dışarıya çıkması memnüdur. Güzel kokunun cinsi teheyyüçler üzerindeki tesiri malûmdur. Onun için Peygamberimiz (s.a.v.) bir Hadis-i Şeriflerinde:

“Harama bakan her göz, göz zinası yapmış olur. Bir kadın güzel koku sürünüp – erkekler arasından geçerse, yahut erkeklerin bulunduğu yere gelirse, göz zinası günahı kazanır.” buyurmuştur.

selmandemirezen.com