Ölümden Sonra nasıl dirileceğiz diyenler

Sibirya’da binlerce yıllık donmuş topraklarda bulunan bir sincap yuvasından çıkan hazine araştırmacıları şaşırttı. Kolima Nehri kıyılarında 40 metre derinlikte bulunan yuvada sincapların depoladıkları meyve ve tohumlardan kalanlar yeşertildi. 31 bin yıl öncesinden kalma donmuş hücrelerin laboratuarda buzu çözdürülüp büyütülmesi başarıldı. Ortaya beyaz yapraklı, güçlü ve tohum verebilen bir tür karanfil çıktı.

Elde edilen bu karanfil şimdiye kadar canlandırılan en eski bitki olarak kayıtlara geçti. Bundan önceki en eski bitki İsrail’de bulunan 2 bin yıllık tohumlardan yetiştirilen palmiyeydi. Uzmanlar bir tür gen havuzu işlevi gören permafrostta yani toprağın donmuş alt katmanlarında bozulmadan saklanan doku örneklerinden binlerce yıllık bitki ve hayvanların yeniden canlandırılabileceğini belirtiyorlar.

Haber çok fazla ilgili mi çekti. Ölümden sonra yaşam nasıl olacak. Bizler nasıl dirileceğiz diyenler için güzel bir örnek. Bakara Suresi 26. Ayette bildirildiği gibi.

اِنَّ اللّٰهَ لَا يَسْتَحْيٖى اَنْ يَضْرِبَ مَثَلًا مَا بَعُوضَةً فَمَا فَوْقَهَا فَاَمَّا الَّذٖينَ اٰمَنُوا فَيَعْلَمُونَ اَنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّهِمْ وَاَمَّا الَّذٖينَ كَفَرُوا فَيَقُولُونَ مَاذَا اَرَادَ اللّٰهُ بِهٰـذَا مَثَلًا يُضِلُّ بِهٖ كَثٖيرًا وَيَهْدٖى بِهٖ كَثٖيرًا وَمَا يُضِلُّ بِهٖ اِلَّا الْفَاسِقٖينَ

İnnellahe la yestahyi ey yadribe meselem ma beudaten fe ma fevkaha, fe emmellezine amenu fe ya’lemune ennehul hakku mir rabbihim, ve emmellezine keferu fe yekulune maza eradellahu bi haza mesela, yudillu bihi kesirav ve yehdi bihi kesira, ve ma yudillu bihi illel fasikîn

Allah gerçeği açıklamak için bir sivrisineği, hatta onun ötesinde olan bir şeyi misal getirmekten çekinmez. İman edenler onun Rab’lerinden gelen gerçek olduğunu bilirler. Kâfirler ise “Allah böyle misal vermekle ne kasdediyor?” derler. Allah bu misal ile birçoklarını şaşırtır, yine onunla birçoklarını yola getirir; ancak bununla fâsıklardan başkasını şaşırtmaz.

Ayette bildirildiği gibi “İman eden Allahtan gelen bir gerçek olduğunu bilir. Bundan ders çıkarıp Allah’a daha fazla yönelir. İnanmayanlar ise bilim der, doğa ana der, der der der…” Muhakkak ki bir kılıf uydurur.