İşte 41 megapiksellik cep telefonu

Mobil Dünya Kongresi’nin ilk gününde, çok uluslu Finlandiya şirketi Nokia, ”Nokia 808 PureView” adıyla 41 megapiksel çözünürlü yeni bir cep telefonu tanıttı. 8 megapiksel çözünürlü video çekimi yapma özelliği de bulunan cep telenonu için ”cep telefonlarının görüntüsünde bir devrim” tanımı yapılırken, mayıs ayı sonunda piyasaya sürülmesi öngörülen Nokia 808 PureView’in fiyatının yaklaşık 450 avro olacağı açıklandı.

Samsung markası da 2012 yılında en fazla ön plana çıkarmak istediği ürünleri arasında Galaxy Note 10.1’i sundu. Yeni akıllı cihazını 10 inç boyutuna çıkaran Samsung, Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sistemi ile çalışan Galaxy Note 10.1’de S-Pen kalemi kullanıldığını belirtti.

Kongrenin bugünkü sunumlarında öne çıkan diğer bir haber de, otomobil firması Ford’un B-Max adlı aracında ses kumandalı telefon etme ve mesaj okuma sistemi oldu.

Microsoft bünyesindeki, internet üzerinden ücretsiz telefon görüşmesi veren Skype firması da, Windos Phone cep telefonu yazılım sistemine uyumlu yeni bir versiyonunu deneme amacıyla tanıttı.

Zaman

Tabii bunlar görünen şeyler. İşin aslında şöyle bir yanı da var.

Kameranın en çok merak edilen özelliği ise gerçekten 41MP çözünürlükte fotoğraf çekip çekemediği. Aslında 808 modeli 41MP çözünürlükte fotoğraf çekmiyor. İmaj verisini 7 komşu pikselden alarak 1 piksel üzerinde birleştiriyor. Yani değeri 7’de bire indirmiş oluyor. Çekilen fotoğraflar ise boyut olarak 5MP oluyor. Ancak fotoğraf kalitesi diğer herhangi bir akıllı telefonun sunamayacağı kadar kaliteli oluyor. Poster boyutunda resimler 808 tarafından çekildiğinde sıfır gürültü oranında en iyi kalitede baskı alınabiliyor. Xenon flaşı sayesinde loş ortamlarda da kaliteli çekimler yapılabiliyor.