Anket korkuttu

Günlerdir Mursi‘nin neden indirildiğini ve SİSİ’ye bu görevin ne karşılığı verildiğini anlamaya çalışıyorum…

Ortadoğu o kadar KARANLIK bir yer ki burada at izi, it izine karışır! Bu nedenle iz sürerken, çok dikkatli olmak zorundasınız! Büyük fotoğrafı görmek için hem günceli, hem de geçmişi çok iyi analiz etmeniz şart!

Yoksa ne Gezi eylemlerini, ne Mursi’nin götürülüşünü, ne Arap liderlerin Mısır’a para yağdırmasını, ne de bir türlü “DARBE” denilmemesini anlama şansınız yok!

Hele hele DARBEYİ haklı gösteren iç ve dış odakları aynı koordinatta buluşturma şansınız neredeyse imkansız! Peki Mısır’da ne oldu da hem Washington, hem Londra hem de KÖRFEZ ARAP ülkeleri rahatsız oldu?

Bütün bu parçaları birbirine yaklaştıran neydi? Her Ramazan ayının başlangıcında İstanbul’a tonlarca HURMA gönderen Suud Kralı, neden şimdi HURMAYI kesip de darbeci sisi’ye milyarlarca dolar akıtıyordu? Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt neden onlarla yardım yarışındaydı? Obama ve Cameron “Paralar sizden” dediğinde MÜSLÜMAN ülkelerin liderleri niçin ellerini hiç düşünmeden ceplerine götürüyordu?

Bütün bu soruların cevabını bulduğunuzda zaten sisi ve arkadaşlarının neden geldiğini anlamak hiç zor olmuyor! Bugünü anlamak için biraz geri gitmeliyiz! Dedim ya parçaları birleştirmek şart!

ONE MİNUTE restinden bir süre sonra ORTADOĞU halkları, Erdoğan için ayağa kalkmıştı! 60 yıldır gururu kırılan ARAPLAR, ilk kez bir TÜRK Başbakanı sayesinde kendilerini değerli hissetti! “İsrail, Türkiye’de İsrail’den daha güçlüdür!” denilmesine rağmen Erdoğan’ın, Davos’ta Peres’i perişan etmesi, bütün Arap halklarının gururunu okşadı!

Tabii Araplar da Türkler gibi duygusaldı! Ama bazıları AKILLA(!) giderdi! Amerika’da bazı yetkililer durumdan vazife çıkarıp hemen işe koyuldu! Ortadoğu’daki 10 önemli ARAP ülkesinde geniş katılımlı ANKET, daha doğrusu mini seçim yaptı…

Bu alıştığımız anketlerden değildi! Çünkü soruların içinde ERDOĞAN vardı! Günlerce süren çalışma sonunda Türk Başbakanı Erdoğan‘ın mini seçimin yapıldığı ülkelerin LİDERLERİNDEN bile daha fazla sevildiği ortaya çıktı. Bu sonuç Amerika’daki bazı odakları korkuttu! DARBENİN yaşandığı MISIR‘da neredeyse iki evden birinde ERDOĞAN posteri vardı! Kuzey Afrika ve Ortadoğu’da uzak ara Erdoğan öndeydi!

Çok sık karşılaşılan bir durum değildi bu… Belli ki DAVOS çıkışı bazı yerlerde deprem etkisi yaratmıştı! Zaten bir süre sonra eski devrik lider mübarek(Sadece ismi mübarek), Sharm el Sheikh’te durum değerlendirmesi için netanyahu ile yemek yiyordu! Mursi‘yi götürenler, Mübarek koltuğunda otururken bir isyanı da KANLI bir şekilde bastırarak düzenin bozulmaması için çalışıyordu!

Ama bu da dünya basınına çok fazla konu olmuyordu! Ne gizli zirveler ne de anketler Erdoğan’ın peşine takılan hakları durduramadı! Mursi böyle geldi! Nasıl o koltuğa oturduğunu bildiği için de “Türkiye’nin sonuna kadar yanındayız” dedi… 90 milyonluk ARAP liginin baş oyuncusu, rotasını Ankara’ya kırınca daha önce yapılan ANKET ve İngiliz baskısı Beyaz Saray’ı harekete geçirdi! Obama ve ekibi korktu! Ankara stratejik bir ortaktı! Aynı kadere yelken açılmıştı! Ama yine de İngilizler’i çıkarmak istedikleri bölgeye “İslami bir dil kullanan Türkiye girerse bir daha asla çıkmaz” fikrini yenemiyorlardı!

Çünkü Mısır, Afrika‘ya açılan KAPI ve Süveyş’ten dolayı GEÇİŞ yoluydu! Başka hiçbir özelliği yoktu ülkenin! NİL NEHRİ çok sonraki planlarda yer alıyordu! İki ara bir derede kalan obama, istemeyerek de olsa sisi’nin yanında yer aldı! İngilizler’den sonra Türkler’le uğraşmak istemiyorlardı! Türkler’in miraslarına sahip çıktıkları sır değildi! Bu nedenle Londra ile anlaşıp Ankara frenlendi! Türkler’e, Kuzey Irak’ın kontrolü “yeter” denildi!

Ortadoğu’nun Ankara’ya akmasına daha fazla seyirci kalamazlardı! Avrupa ve Çin’in enerji yollarını kontrol altına almaya çalışan Amerika, Türkiye ile ortaklığını bölgesel düzeye indirdi! Erdoğan‘ın ve Türkiye’nin popülaritesi arttıkça, düne kadar yanımızda olan bazı ülkelerde PANİK başladı! Erdoğan‘ı Başbakan yapan rüzgar onlar için tehlikeydi! Demokrasi oralara uğrarsa onların koltukları da uçup giderdi! Korku büyüktü! Çünkü kimse Türkiye’nin kısa sürede Ortadoğu’yu sahipleneceğini düşünmedi!Bir Türk Genelkurmay Başkanı’nın bile KÖRFEZ’i ve Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesi hiç alışık olunan bir şey değildi! Türkiye, hem kendi KODLARINI değiştiriyor hem de bunu hızla sahaya sürüyordu!

Bütün bunlar Osmanlı torunlarının ORTADOĞU’yu tekrar keşfettiğini gösteriyordu! Çünkü devletin yönü bu tarafa dönmüştü! Gaz ve petrol ilgi alanımıza girmişti! Padişah Abdülhamit’in Alman mühendis Paul Groskoph’a yaptırdığı PETROL haritasına sahip çıkılmıştı! Yeni Ankara eskisi gibi değildi!

İşte bütün bunları değiştirmek için Erdoğan’ın gitmesi gerekiyordu! Oy verseniz de vermeseniz de, sevseniz de sevmeseniz de KAVGANIN ardında yatan gerçek bu! Mursi‘yi indiren güç şimdi de Erdoğan’dan kurtulmak isteyecek! Çünkü BÜYÜK TÜRKİYE rahatsızlık veriyor!

“Bu davadan vazgeçen birini getirmek” için tekrar tekrar saldıracaklar! Belki düşünülen isim, TAKSİM ve İSTİKLAL CADDESİ’ne yumuşak mesajlar verir ama giden ÜLKE olur!
Kaybolan gelecek olur! İsrail’e TEKMİL vermek için F-16’lıyla yola düşenlerden ONE MİNUTE‘e geldik!

Sıkıntı bu!

Takvim