Yılbaşı kutlama değil, muhasebe zamanıdır.

Yılbaşı kutlamaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Şanlıurfa`daki alimler, yılbaşı kutlamalarının İslam`da yeri olmadığını dile getirdiler. Miladi yeni yıla günler kala birçok işyerinde yılbaşına yönelik kampanyalar düzenleniyor. Müslümanlara alakası olmayan bir günün Müslümanlar tarafından kutlanmasına dair alimler uyarılarda bulundu.

Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, Başvaiz İbrahim Öztürk, Abdulaziz Kutluay Hoca yılbaşı kutlamalarına dair önemli açıklamalarda bulundu.

O GECE YAPILAN HARAMLARA ORTAK OLMA

Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, bu geceyi kutlayan birinin o gece yapılan diğer haramlara da ortak olma tehlikesiyle karşıya karşıya kalabileceğini belirtti: “Eğer o geceye yılın bitimi veya yılın sonu olarak bakarsak o zaman muhasebe zamanı, tefekkür zamanı…Yani bir Müslüman şunu demeli `bir yıl sona erdi ben nasıl bir yıl geçirdim nasıl davrandım rabbime karşı nasıl kul olabildim.Hangi sünneti yerine getirdim veya yerine getirmedim?` diye düşünmelidir.” şeklinde konuştu.

HZ. İSA GÖRSE LANET EDER

Başvaiz İbrahim Öztürk, yılbaşı gecesi adı altında yapılanların Hazreti İsa ile hiç bir alakasının olmadığını dile geirdi. “Yılbaşı aslında Hristiyanlığa da uygun değildir. Eğer yılbaşı Hz. İsa`nın doğumu olarak kabul ediliyorsa Hz. İsa`nın doğduğu günü bayram olarak kabul edenler; yılbaşı gecesini içkiyle,kumarla, zinayla, sarhoş olarak geçirmezler. Hz.İsa görse bunlara lanet eder.” diye konuştu.

MUHASEBE YAPMA ZAMANI

Öztürk, Müslüman’ın için yılbaşı Hicri yılbaşıdır dedi, “Bu gecede Müslümanlar geçirdikleri bir yılın muhasebesini yapmalılar.”

Abdulaziz Kutluay Hoca, yılbaşı gecesine alternatif olan programların yapıldığına dikkat çekti ve Müslümanların bu gece yapılan İslami programlara katılması, haram olan hal ve hareketlerden uzak durması gerektiğine değindi.

İnsanların geçirdikleri bir yıl için bu şekil eğlenmesini mantıklı bulmadığını belirten Salih Marışmak insanların bu gece eğlenmek yerine yaptıkları hataları düşünüp ağlaması gerektiğini söyledi.

Yılbaşının kendisi için herhangi bir şey ifade etmediğini belirten Ramazan Baydil ise, İslam`ın haram kıldığı şeylerin yapılmasının doğru olmadığını bunun ibadetle Allah`a şükretmemiz gerektiğini belirtti.

Yılbaşı kutlamalarının Yahudi ve Hristıyanların adeti olduğunu dile getiren Ramazan Casuk Müslümanların bu tür kutlamalardan uzak durması gerektiğini söyledi.

Yılbaşı kutlamalarının bir Hristıyan alameti olduğunu ifade eden Fatih Uysal da Müslümanların kendi özlerine dönmesi gerektiğini belirterek Müslümanların bu gecede özellikle Kuran okuması gerektiğini tavsiye etti.
Kaynak : İLKHA

Ayrıca bu yıl Hz. Hasan r.a. şehit edilmesi yıl dönümüne denk gelmektedir (Safer 28)