Adam gibi Adam : Efkan Ala TRT1 de konuştu

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Ala, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun seçim sürecine yönelik bir suikast girişimi olduğunu belirtti.

İşte yeni İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın konuşmalarında öne çıkan başlıkar:

NEDEN SUÇ ÜSTÜ YAPMIYORSUN?

Kendi kapasitelerince zekice bir tuzak kurmuşlar. Başbakanı en hassas noktasından, yolsuzluktan vurmak istiyorlar. Çekmişsin, etmişsin. Neden müdahale etmiyorsun. Neyi bekliyorsun. Organize suç olsun diye kendi organize ediyor.

Bir dosya açılmış, içine ne varsa doldurulmuş. Bunun arkasında başka şeyler aramak lazım. Türkiye’de sistematik yolsuzluk vardı. Bu amaçla, AK Parti döneminde yolsuzlukla mücadele stratejisi kabul edildi. 2 yıllık bir çalışma, tam da Türkiye istikrarlı yürürken ve seçim takvimi başlamışken siyaseti dizayn için devreye sokuldu. Madem iki yıldır ortada suç var, neden suç üstü yapmıyor da, bugünü bekliyorsun?

OPERASYONUN MALİYETİ 104 MİLYAR

Tüm ihalelerin bedeli 40 milyar dolar. Etiler polis okulu bir şirkete peşkeş çekildi deniyor. Baktık. Yalan. Meselenin omurgası yok. Bu tezgahın bize Türkiye’ye maliyeti 104 milyar dolar.. Şimi bakalım kim dolar aldı? Bunlar ortaya çıkacak.

NE MÜNASEBETLE DİNLİYORSUN

Bu çete, güneyde bir ilimizde vali, belediye başkanını, emniyet müdürünü, tüm parti teşkilatlarını dinlemiş. Ne münasebetle dinliyorsun.

CEMAAT İŞ YAPMAYI SUÇ GÖRÜYOR

Bu yapı, Marmaray’dan 3. havalimanına kadar, iş yapan hükümeti devirebilmenin yolunu bu tür operasyonlarda görüyor

Ahaber

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın bir ilde vali ve emniyet müdüründen, siyasi parti il başkanlarına kadar birçok kişinin dinlendiği açıklamasının perde arkası netleşmeye başladı. Edinilen bilgilere göre dinlemelerin yapıldığı il Mersin. Bu ilde AK Parti, CHP, MHP ve BDP’nin etkili oy oranına sahip olduğu, bu siyasi partilerin seçimden önce dinlenerek, zaman ayarlı operasyon yapılmaya çalışıldığı ortaya çıktı.

Kaynaklar mahkeme kararıyla yapılan dinlemelerin vali, emniyet müdürü ve siyasi partilerin il başkanlarıyla sınırlı kalmadığını açıkladı. Buna göre dinleme yapanlar ildeki yerel medyada çalışan gazetecileri de hedefe koydu. Yaptıkları konuşmalar tek tek dinlendi. Aynı ilde faaliyet yürüten bazı işadamlarının da dinleme mağduru olduğu ortaya çıktı.

MÜDÜR GİTTİ
Güneydoğu Anadolu’daki bazı illerde de aynı kapsamda “yasal görünümlü” dinlemeler yapıldığı da öğrenildi.

Bu arada Ala’nın açıklamasından sonra Mersin Emniyet İstihbarat Şube Müdürü görevden alındı