Deniz de su hürriyette yalan BİTMEZ.

Hürriyet, “seçimlere dair bilinmesi gereken 20 şey” başlığıyla bir haber yayınladı.

CEVABI BASİT SORUYLA KIŞKIRTMA HABER YAPTILAR

Gazete bu haberinde 52 milyon seçmenin bulunmasına rağmen 180 milyon oy pusulası basılmasını “neden” diye sorarak manşetine taşıdı. Galeri haber şeklinde sunulan haberin manşetindeki sorunun cevabı ise son sıralara, 13. sıraya atılmıştı. Manşette ise “sanki bir hile yapılmış gibi” izlenim veren soru yer alıyordu: 52 milyon seçmeniz peki neden 180 milyon oy pusulası basıldı..

YEREL SEÇİMDE BİRDEN FAZLA OY KULLANILIR

Gerçekte ise sorunun cevabı çok basitti: Çünkü bu bir yerel seçim ve bir değil birden fazla oy kullanacağız. Büyükşehir, ilçe, belde ve belediye meclis üyeliği seçimlerinde birden fazla oy kullanılacağı için oy pusulasının seçmen sayısının yaklaşık 4 katına yakın olması da çok doğal. Yasa gereği, seçimlerde kullanılacak toplam oy pusulasının yüzde 15 fazlasının basılması gerekiyor.

İşte Hürriyet’teki o haber;

NEDEN 52 MİLYON SEÇMEN İÇİN, 180 MİLYON OY PUSULASI BASILDI?

YSK’nın belirlediği toplam seçmen sayısı 52 milyon 695 bin 932. Ama bu seçmenler, farklı seçim türlerinde birkaç sandıkta oy kullanacaklar (Büyükşehir, il, ilçe, belde belediye başkanı gibi..)

Seçmenlerin her birine, kullanacakları oy kadar seçim pusulası verilecek. Yani her seçmene, birden fazla oy pusulası verilecek. Bunların dökümü şöyle;

– Büyükşehir belediyesi için oy kullanacak seçmenlerin sayısı: 40.703.545

– İlçe belediye başkanlığı için oy kullanacak seçmen sayısı: 48.055.316

– Belde belediye başkanlığı için oy kullanacak seçmen sayısı: 820.194

– Belediye meclis üyeliği için oy kullanacak seçmen sayısı: 48.875.510

– İl genel meclisi üyeliği için oy kullanacak seçmen sayısı: 11.984.244

FARKLI PUSULALARLA KULLANILACAK TOPLAM OY SAYISI: 150.438.809

Yasa gereği, seçimlerde kullanılacak toplam oy pusulasının yüzde 15 fazlasının basılması gerekiyor. YSK’nın bastırdığı yaklaşık 180 milyon oy pusulası da, tek bir oy pusulasından oluşmuyor. Tüm bu farklı sandıklarda kullanılacak toplam oy sayısının yaklaşık yüzde 15 fazlasına denk geliyor.