Rakiplerine küçük dillerini yutturacak galibiyet!

ABD’den Çin’e, Rusya’dan Katar’a kadar her yerde “Seçim sonuçlarının Başbakan Tayyip Erdoğan’ın büyük zaferi olduğu yorumu” haberlerin buluştuğu ortak nokta oldu

İngiltere
Guardian:
Seçim sonuçlarının işaret ettiği zafer, Erdoğan’ın çok güçlü bir halk desteğine sahip olduğunu gösterdi.
Telegraph:
Erdoğan muhalefeti yenilgiye uğrattı, zaferini ilan etti…
BBC:
“Erdoğan’ın zaferi” yorumuyla verilen haberde, “Erdoğan’ın işçi sınıfından ve dindar kesimden destek aldığı” kaydedildi. Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına aday olabileceği belirtilen haberde, bazı yorumcuların dördüncü kez başbakan olabileceğini söylediği de aktarıldı.

ABD
CNN:
Erdoğan, zaferini ilan etti. Yapılan yerel bir seçim olmasına rağmen, yolsuzluk iddialarından hükümetin desteğinin ne kadar etkilendiğini göstermesi açısından yakından izlendi.
New York Times:
Seçmenler, Erdoğan’ın 11 yıllık iktidarına ilişkin bir referandum olarak görülen yerel seçimlerde, yeni bir sağlam zafer kazandırdı.
Washington Post:
Yolsuzluk skandalı ve şikayetlere rağmen, AK Parti seçimleri ‘rahat biçimde’ kazandı.
Los Angeles Times:
Adalet ve Kalkınma Partisi, büyük bir zafer kazandı

Almanya
Die Welt: Eleştirel seslere rağmen Başbakan’ın seçimden zaferle çıktığını, balkon konuşmasında muhaliflerine göz dağı verdiğini yazdı. Başbakan’ın, sözlerine dikkat çeken gazete, Gülen ve taraftarlarına bir savaş açtığını belirtti.
Bild: Erdoğan’ın ‘Yeni Türkiye’nin düğün günü’ ifadelerine yer vererek, sonuçların tartışmasız bir zafer olduğu belirtildi. Erdoğan’ın iddia ettiği hükümete karşı komplo ve gizli ihanet sürecini yürütenlere açık bir savaş ilan ettiğinin altı çizildi.

Fransa
France 24:
Erdoğan güven testini geçti.
Le Monde:
Türkiye’de yerel seçimlere katılım oranı çok yüksek çıktı, Erdoğan politika hayatına devam ediyor.
Liberation:
Seçimlerin galibi Erdoğan, rakiplerini korkuttu. Aylardır eleştirilen Erdoğan yerel seçimlerin mutlak galibi oldu. Kendisine komplo kuranların “bedel ödeyeceğini” söyledi.
Le Figaro:
Erdoğan’ın “seçim sonrası operasyon mesajı” verdiğine işaret edilerek, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de en güçlü adayı olduğu belirtildi.

İtalya
La Repubblica:
Seçimlerin yolsuzluk suçlamaları nedeniyle Başbakan için önemine işaret edilen haberde, İstanbul’un “muhafazakarların muhalefete tokadının simgesi haline geldiği” yazıldı.

Hollanda
NOS:
“Erdoğan’ın AK Partisi Türkiye’de kazandı” başlığıyla verilen haberde iktidar partisinin bir önceki yerel seçimlere oranla oylarını arttırdığı kaydedildi.
De Volkskrant:
Erdoğan, AK Parti’nin zaferini kutluyor.

Bulgaristan
BNT:
Erdoğan büyük siyasi sınavını başarıyla verdi.

Katar
El Cezire: Erdoğan bir önceki seçime göre rekorla kazandı.
Dubai El Arabiya:
Bu seçimler Erdoğan için bir tür referandum gibiydi.

İsrail
Yediot Aharonot:
Zaferini ilan eden Erdoğan, düşmanlarının inlerine girecekleri tehdidinde bulundu. Jerusalem Post: Gülen Hareketi’ne savaş ilan etti. Soruşturmalar gelebilir.

Çin
Şinhua:
Erdoğan yerel seçimlerde iktidar testinden başarıyla geçti.

Hırvatistan
Yutarnyi:
Bir anlamda referandum özelliğini taşıyan seçimlerde Erdoğan, zaferini ilan etti.

Sırbistan
Politika:
Erdoğan zaferini ilan etti, rakiplerini uyardı

Rusya
RIA Novosti:
İktidar partisi yerel seçimleri kazandı.

ÜLKESİNİN MUTLAK GALİBİ

Yunanistan
TA NEA: Skandal, yolsuzluk, kaset iddialarına ve protestolara rağmen Erdoğan ve partisi bu seçimlerin de mutlak galibi oldu. Erdoğan ülkesinin mutlak hakimi olduğunu bir kez daha kanıtladı.
ETHNOS: Erdoğan, aleyhinde yapılan amansızca mücadeleye rağmen seçimleri gücünü artırarak kazandı.
ELEFTHEROTYPİA: Erdoğan, rakiplerinin küçük dillerini yutturacak bir galibiyet aldı.

ADA BASININDA DA GENİŞ YER BULDU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Türkiye’deki seçim sonucu medyada geniş yer buldu. Halkın Sesi gazetesi, seçimi manşetine taşırken, ” AK Parti şimdi daha güçlü” dedi. Star Kıbrıs gazetesi, AK Parti yerel seçimlerde güven tazeledi diyerek, “Türkiye konuştu: Erdoğan ile yola devam” başlığını kullandı. Diyalog gazetesi ise yerel seçimlerde rüşvet ve yolsuzluk iddialarının Erdoğan’ın gücünü yıkamadığı ifadesini kullanarak, “Tarih yazdı” manşetiyle yerel seçim sonucuna yer verdi. Haberal Kıbrıslı gazetesi Erdoğan’ın balkon konuşmasında kullandığı “Montaj, iftira siyaseti kaybetmiştir” sözünü manşetine taşıdı. Havadis gazetesi ise sürmanşetten Erdoğan’ın resmi ile destekleyerek verdiği haberinde ” AK Parti’nin zaferidir” ifadelerini kullandı.

Gurbette kutlama

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, Ilıca semtinde bir araya gelen Türk vatandaşları ve bazı Boşnaklar, seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasının ardından, onlarca araçlık konvoy oluşturarak şehir turu düzenledi. Makedonya’nın başkenti Üsküp’te de, kutlamalara, Erdoğan telekonferans yöntemi ile katılarak, vatandaşlara hitap etti. Erdoğan, dünyanın her yerinde AK Parti’nin zaferi için ellerini, gönüllerini ve dudaklarını duaya açan herkese teşekkür ettiğini söyledi. Üsküp’teki tarihi Türk Çarşısı’nda toplanan binlerce Türk, Arnavut ve Boşnak burada kurulan dev ekrandan Türkiye’deki seçim sonuçlarını takip etti. Başkent Üsküp’teki kutlamalara, Makedonya’nın Kırçova, İştip, Jupa, Kumanova gibi şehirlerden de çok sayıda vatandaşı özel araç ve otobüslerle gelerek, tarihi Türk Çarşısı’nda AK Parti’nin seçimlerdeki başarısını kutladı.

“HAKSIZLIĞA KARŞI”

Avustralya’nın Melbourne kentinde, seçimi yakından takip eden Türkler, sonuçların açıklanmasını birlikte izledi. AA’ya konuşan Cemal Hasan, “Çetin bir propaganda yapıldı bu seçimde. Particilik bir tarafa bırakılmalı. Hükümete ve AK Parti’ye yapılan haksızlıklara karşı dimdik durmalı ve arkasında olmalı” dedi.

VİYANA, ÜSKÜP, GAZZE SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Avusturya’nın başkenti Viyana ile Makedoya’nın başkenti Üsküp’te binlerce Türk, Gazze’de de (üstte) Filistinliler Erdoğan’ın seçim zaferini kutladı.